Seriál "Jak používá Fedoru..." zpovídá uživatele Fedory, kteří ji používají k zajímavým účelům. Cílem je ukázat, jak lidé Fedoru používají a jak může být její využití rozmanité. Myslíte si, že by čtenáře mohlo Vaše využití Fedory zajímat? Napište nám na redakce@mojefedora.cz.
Kdo je Petr Šimáček? Můžeš se čtenářům mojefedora.cz představit?
Ahoj, P.Š. je hlavně asi svobodný člověk. I teď, v 39 letech, stále obdivuji osamělé jachtaře obeplouvající svět nebo opravdové horolezce či dobrodruhy v osamělých končinách... Rád windsurfuji kvůli fantastickému pocitu, kdy prkno letí po vlnách a potřebuji k tomu jen vlastní sílu a přírodu. Musím se usmívat, protože mluvím, jako kdybych sjížděl vlny na Havaji, ale ve skutečnosti k takovému naplnění postačí i rybník Vavřinec u Kolína :-). Miluju hory, v Modrém dole v Krkonoších trávíme spoustu času na několik set let staré chalupě našich kamarádů. Máme tam sježděné skoro všechny žlaby ze Studniční, Luční hory, či Sněžky na skialpech. Když to na jaře vyjde, rádi vyrážíme i na ledovce. Poměrně prochozené máme Rakousko, snažili jsme se i o legendární Haute Route ze Chamonix do Zermattu - od nejvyšší hory Evropy (Mt. Blanc) k překrásnému Matterhornu. Do toho i nějaké těžší ferraty, např. v jižní stěně Dachsteinu, či na Hochkönig, ale i čundry v Brdech.
S manželkou Katkou máme dvě parádní děti - sedm a dva roky, kterým se pomalu snažíme předat to, co nás baví. Pracovně jsem šéfredaktorem zpravodajství v radiu Beat, i když teď přes 3 měsíce pauzíruji, protože jsem někde chytil rakovinu, tak jsem se zase musel dát do kupy 🙂 Už je to ale dobré a od října se chystám vrátit do práce naplno. Obzvláště teď se cítím nebývale svobodně, můžu si dělat co chci. I se vrtat v počítačích.
Odkdy používáš Fedoru a proč sis vybral právě ji?
Asi bych začal od toho, kdy se mi poprvé dostal do ruky "Linux", protože od toho data jsem mírně počítačově gramotnější. Začalo to až někdy kolem roku 2006, kdy jsem zapnul náš první domácí stroj. Byl od kamarádky, tehdy nějaké vyřazovali v práci. Objevilo se na něm, že nainstalovaná kopie Windows je pirátská. Zrovna ten den jsem četl o nějakém "Linuxu" a nejen, že je zdarma, kopírovat ho je legální a má řadu dalších výhod. Začal jsem s Mandrivou a knížkou od Ivana Bíbra. Nainstaloval KDE a všechno už tehdy fungovalo. Jak jsem ale knihu pročítal dál, začalo mne bavit dívat se mírně pod povrch. Čistě amatérsky, což přetrvalo dodnes. Pak přišlo Ubuntu, v době Unity to byl Debian a následovala Fedora 19.
Vybral jsem si ji z toho důvodu, že na ní byly dobré reference a taky fakt, že se "montuje" v Česku. Zároveň mi začínalo GNOME 3 dávat smysl. Navíc jsem si řekl, že bych měl vyzkoušet něco nestabilního, v čem bych se mohl šťourat. Debian stable mi už přišel nudný, staré programy, které neodpovídaly trendům, problémy se závislostmi a testing jsem nemohl nabootovat. Fedora 19 pro mě ale byla šok. Měla nové programy a přitom nic nepadalo. Žádné ruční úpravy konfiguráků a přitom jednodušší instalace. Prostě něco, co jsem nečekal. Použil jsem Fedy pro prvopočáteční instalaci, Gnome Tweak Tool a bylo to. Kdybych měl kritizovat, tak snad jenom to, že se musím každý půl rok až rok klepat, abych zvládl upgrade 🙂
Co se týče GNOME, tak mi úplně nepadlo do ruky svou těžkopádností. Abych se přepnul z jednoho programu do druhého a nepoužíval Alt-Tab (nedej Bože, abych měl otevřeny třeba dva Writery), také klávesa Super a klik myší mi dodnes nepřijdou úplně nejlepší nápad. Když k tomu připočítám, že Nautilus (Files) se otevírá 3 sekundy a EOG taky, tak jsem začal používat jako v práci Xfce. Thunar je bleskový a třeba GPicView bez jakýchkoliv závislostí provede s fotkama perfektní práci. GNOME je krásné (když nepočítám jinak skvělý a komplexní emailový klient Evolution a také jinak precizní ikony, které ale podle mě designem zaspaly dobu), Xfce se ale také dá upravit, aby vypadalo k světu.
Kde všude Fedoru používáš a na jakém hardware?
Fedoru používám doma na Lenovu s Intel Core i3, 8GB RAM a 128GB SSD Disk Samsung EVO 850 + klasický HDD 500 GB. Xfce spin jede jako ďas a je to pro mne nejdůležitější stanice. V práci mám staré Xubuntu 12.04 z toho důvodu, že nechci tak často upgradovat. Představa, že by se mi mohla přerušit nějaká síťová spojení a nastavení, mne děsí. Ve studiu používám kuriozní notebook, na kterém máme rozjeté Google dokumenty, z kterých čteme zprávy. Noťas má starý jednojádrový procesor a 256MB RAM! Tam jsem musel být radikální, a proto tam běží Debian s Openboxem. Po staru zabírá v ramce 70 MB.
Jaký software ve Fedoře používáš?
Ve Fedoře používám v podstatě to samé, co v pracovním Xubuntu. Nemám nějaké velké nároky. Alfa a omega všeho je internetový prohlížeč (Firefox), dále textový editor (dříve Gedit, nyní markdownový Abricotine) a software pro úpravu zvuku (Audacity - používá celá redakce zpravodajství). Často stříháme různé reportáže a tím, že některé pořady předtáčíme, tak i ty je potřeba připravit pro vysílání tzv. jako konzervu. Mluvené slovo v multitracku smícháme třeba s telefonickým příspěvkem a hudebním podkladem. Zabalíme do .ogg a v Thunaru přesuneme do studia, kde jako odbavovací software běží Cartmaster (Windows). To, co slyšíte venku, jsou všechno .ogg soubory. Vygrabovaná cédéčka, která technik zkompresí do oggu a založí do databáze na serveru, který je kromě studia přístupný i třeba hudebnímu šéfovi atd. A abych se vrátil k Fedoře, tak doma dále používám na úpravu fotek vynikající Darktable. Pro střih videa mimořádné Kdenlive.
Asi hodně pracuješ se zvukem, přijde ti software dostupný ve Fedoře v této oblasti dostatečný?
Pro mé použití jsem se softwarovou výbavou maximálně spokojen. I z domova dokážu díky Fedoře předtáčet pořady pro profesionální nasazení. Nejsem hudebník, takže mi opravdu bohatě stačí Audacity. Často se stává, když přijde někdo nový, že vyžaduje drahé nesvobodné programy pro editaci obyčejných telefonátů (Soundforge, Cooledit). S těmi ho naučili buď ve školách a nebo v dřívějších zaměstnáních. Poté se ale ukáže, že je všechno jenom zvyk. Nakonec je rád, že si doma třeba na Macu může zadarmo zkoušet, co Audacity dělá, a zvyknout si na něj. Zjistí, že výše jmenované programy jsou jen pro Windows a neumějí víc. Audacity je pak i v češtině, sám jsem se na překladu asi 600 řetězců podílel 🙂
Přeji všem hodně radosti s Fedorou, moc si vážím práce všech vývojářů.
19. 9. 2016 at 03:46
Skvelý seriál, veľmi sa mi ten nápad páči. Nie som sice používatelom Fedory ale takéto články pomôžu pri evangelizácii nielen Linuxu ale aj slobodného softvéru ako takého. Držím palce, aby sa vám zverilo co najviac „bežných“ používatelov a ukázali, že Linux sa uplatní vo väčsine úloh a prostredí.
19. 9. 2016 at 05:02
Velmi mě potěšilo že fedoru používá šéfredaktor mého nejoblíbenějšího radia 🙂 Skvělý serial i článek. Děkuji
19. 9. 2016 at 14:22
sed -e „s/Abricotin/Abricotine/g“
inak pekny clanok, paci sa mi ze Petr na miestach kde to funkcne postacuje pouziva free sw a tiez je super ze prispieva k prekladu textov.
20. 9. 2016 at 14:50
Díky, opraveno.
23. 9. 2016 at 19:53
Cooledit a Soundforge je dost rozšířen i na warezu, proto ho lidé používají, stejně jako Photoshop. Protože to mají za něco profi a cool, co musí mít a používat, aby se asi cítili, že jsou také profíci, byť např. v PSku umí jen ořez 🙂 Sám jich znám spoustu co k nám do firmy chodí.