Od minulý poběrků uplynul už nějaký ten pátek, ale i tak není nadílka tak velká, jako minule. Většina přispěvatelů s největší pravděpodobností trávila závěr prázdnin někde na dovolené a nebo se většina Review Requestů vyřešila už dříve.

Poběrky

(Nový) Fedora MediaWriter

Do Fedory byl zabalíčkován nový Fedora MediaWriter. Od toho původního (Fedora LiveUSB Creatoru) je k nerozeznání, ale pod pokličkou se toho změnila spousta. Došlo totiž k přepsání z Pythonu do C++, zejména kvůli problémům s distribucí aplikace postavené na knihovně PyQT5 na operační systémy Mac OS X. Pokud budete mít čas a chuť pomoct MediaWriter otestovat, tak se určitě zúčastněte testovacího dne, který se bude konat už tento týden v úterý.

Jekyll

Trvalo to docela dlouho, ale nakonec jsme se dočkali a balík Jekyll se zabydlel v repozitářích Fedory. Jekyll je generátor statických webových stránek, na počítači si můžete připravit webobou prezentaci a na server nahrajete jen statický výstup, takže se poměrně minimalizuje možnost napadení skrze chybu v CMS. Na Jekyllu běží třeba developer.fedoraproject.org.
jekyll-fdev

Rust

Kompilátor jazyka Rust byl zmíněn už v minulém díle poběrků, kdy měl ještě těsně před přijetím. K tomu nakonec došlo a už tak můžete vesele instalovat balík rust (F24+). Začlenění do repozitářů však má ještě jednu výhodu – do budoucna totiž bude rust potřeba pro kompilaci Firefoxu, aktuálně by se dalo čekat, že k přidání této závislosti dojde verzi po dalším vydání s prodlouženou podporou (ESR).

LLVM37

Verzované GCC ve Fedoře zatím není, ale LLVM už lze bez problémů instalovat i ve verzi 3.7 (aktuálně je ve Fedoře 3.8). A ačkoliv se to nemusí na první pohled zdát, tak mít možnost jednoduše stáhnout a nainstalovat starší verze kompilátoru je pro vývojáře nedocenitelná.

Koprovka

GNOME Twitch

Sledujete občas nějaké streamy na Twitchi? Pak by vás mohla zajímat aplikace GNOME Twitch. Oproti klasickému přehrávání v prohlížeči může být mírně rychlejší a na některých sestavách pravděpodobně méně zatíží procesor při přehrávání videí a díky tomu i prodlouží výdrž na baterii. Oproti klasickému přehrávání v prohlížeči totiž dokáže využít i optimalizovaný backend mpv, případně gstreamer a další. Pokud jste pokročilejší uživatelé a zvládnete apliakci zkompilovat, tak bych doporučil sáhnout po poslední verzi na git repozitáři.
twitch

Černá kronika a list přání

Atom

Review Request pro tento textový editor založený na Electronu (Chromium) už nějaký ten pátek hnije na bugzille. Ale vzhledem k tomu, že se do Fedory podařilo dostat Chromium, tak by se někdo mohl ujmout třeba i Atomu?
atom

Vulkan

Ve Fedoře stále nemáme Vulkan! Toto otevřené grafické API vyšlo už minulý rok, je podporováno svobodnými ovladači grafických karet Intel, ale ve Fedoře ještě pořád není.