Letos devátý ročník vývojářské konference DevConf.cz proběhl v posledním lednovém víkendu opět v prostorách Fakulty informačních technologií Vysokého učení technického v Brně. Tento bývalý klášter Kartuziánského řádu se stal novým působištěm DevConf.cz v roce 2015, čímž vystřídal Fakultu Informatiky Masarykovy univerzity po šestiletém maratonu pravidelných mezisemestrových a časem i mezinárodních vývojářských setkání.
Málokdo ale ví, proč vlastně DevConf.cz existuje a jaké byly její počátky. Je obecně známo, že mateřská organizace této konference je firma Red Hat Czech. Její v současnosti největší inženýrská pobočka v Brně vznikla v roce 2006 v počtu asi dvaceti zaměstnanců, kteří byli původně zaměstnáni ve firmě U.S.U. U.S.U. poskytla část své pracovní síly červeným kloboukům v roce 2004. Zaměstnanci této firmy měli ve zvyku pořádat roční teambuildingové akce, v průběhu kterých vývojáři vyjeli za město a podíleli se na výměně pracovních i nepracovních myšlenek. Prvotní osazenstvo brněnského Red Hatu mělo tento zvyk předchozího zaměstnavatele v oblibě, a tak se rozhodlo jej zachovat a mírně poupravit.
Původně akce na utužení vztahů a vzájemného vzdělávání se tak rozrostla z interního neformálního setkání do externího, trošku již formálnějšího charakteru. Ten ale věrně slouží původnímu účelu: “dávání zpět komunitě,” neboli “giving back to the community.” Organizační tým se skládá výhradně z dobrovolníků, a tak je jeho nedokonalý, ale rozhodně nadšený duch každoročně zachován a srdečně ceněn všemi, kdo kdy měli nebo mají tu možnost se zúčastnit.
V roce 2017 pořadatelé předvedli vynikající práci v mnoha ohledech, marketing nevyjímaje: z registrovaných 1900 se dostavilo více než 1500 návštěvníků pocházejících z 250 různých organizací. Aplikaci s rozvrhem přednášek si stáhli lidé z 43 zemí po celém světě. Přítomní fyzicky i virtuálně si mohli vybrat z 220 přednášek, workshopů, a keynotes rozdělených do 20 témat. I když virtuální sledovanost byla místy umožněna až s mírným zpožděním – celé živé vysílání na Youtube měl na starosti pouze jeden člověk, který i tak odvedl vynikající práci. Přednášející se dostavili z 28 světových zemí; nejpočetněji z ČR, USA, Německa, Indie, a dalších.
Neoddělitelnou součástí programu jsou komunitní stánky: tento rok se jich do hlavní haly a jejího okolí vešlo 13, mezi nimiž nechybělo několik studentských skupin (FI MUNI, FIT VUT, střední škola Roudnice nad Labem), komunity spojené s konkrétnímy produkty Red Hatu (Fedora, OpenShift, Foreman, OpenStack, ManageIQ, OSAS), i lokální hackerská komunita (Base48).
Nejpočetnějšími přednášenými tématy byly Containers, Fedora, a JUDCon. JUDCon vznikla v roce 2010 jako protiklad o pár let starší FUDCon. Obě konference mají společné jednodenní trvání a program organizovaný za běhu na místě. Zatímco se ale FUDCon zaměřuje na Fedoru, předmětem zájmu JUDConu je JBoss Middleware. JUDCon ani FUDCon nemají striktně danou pravidelnost, a i když jsou většinou sponzorované firmou Red Hat, zorganizovat je může každý.
Dalšími četnými tématy na letošní DevConf byly OpenShift, Bezpečnost, Linux, nebo DevOps.
K dispozici jsou nahrávky všech přednášek na Youtube kanálu (https://www.youtube.com/channel/UCmYAQDZIQGm_kPvemBc_qwg ), a pět nejlépe hodnocených přednášek z každého dne (v angličtině) najdete na facebookových stránkách DevConf.cz.
Příjemný poslech přeje
Organizační tým DevConfu.cz 🙂