Bitcoin je kryptoměna, která už 7 let získává své místo na slunci. Věc, která byla dřív jen zájmem hackerů, se v poslední době dostává také mezi běžné obchodníky a pro mnoho investorů to je seriózní investiční komodita. Poté, co se do oficiálních repozitářů dostala peněženka na bitcoiny Electrum, mají k bitcoinům jednoduchý přístup také uživatelé Fedory.

Dříve než se pustíte do experimentování s bitcoiny, je dobré si přečíst nějaké základní informace, aby vás něco nepříjemně nepřekvapilo. Základní rady by se daly shrnout do těchto bodů:

  • Dbejte na zabezpečení vašich bitcoinů, měna umožňuje převádět prostředky velmi jednoduše a anonymně. To má kromě výhod také nevýhodu v tom, že šance na vystopování ukradnutých prostředků je minimální.
  • Hodnota bitcoinu vůči tradičním měnám je velmi proměnlivá. Ukládání velkých prostředků do bitcoinu se rovná vysoce rizikovému investování. Chcete-li bitcoiny pouze k placení, je lepší převádět průběžně menší částky.
  • Platby bitcoinem nelze vrátit. Nelze si platbu rozmyslet a zpětně ji zrušit. Jediný způsob, jak dostat peníze zpět, je, že vám je protistrana pošle nazpátek.
  • Bitcoin není zcela anonymní. Všechny transakce a bitcoinové adresy jsou veřejné. Nikdo sice neví, kdo se může za danou adresou skrývat, ale historie transakcí může poskytnout jistá vodítka, proto se doporučuje používat pro každou transakci novou adresu.
  • Příjmy z bitcoinu podléhají dani. Bitcoin u nás není uznáván jako peněžní prostředek a naše autority se na něj dívají jako na komoditu. Dosáhnete-li při převádění ze standardní měny na bitcoiny a zpět zisku, podléhá tento zisk dani z příjmu.

Jak bitcoiny získat

Těžení bitcoinů se postupně stává méně a méně efektivním a dnes už se nevyplatí, pokud neinvestujete velké prostředky do specializovaného hardware. Nejjednodušší způsob, jak bitcoiny získat, je tak jejich nákup. Po světě existují desítky burz nebo směnáren, které to za vás udělají. Dokonce můžete narazit i na bitcoinmaty. Můžou se dost výrazně lišit cenou a způsoby, jak za bitcoiny zaplatit. Já osobně mám dobrou zkušenost s českou směnárnou SimpleCoin.cz. Má rozumnou cenu a je opravu jednoduchá: jen vyplníte, kolik chcete nakoupit, e-mail pro potvrzení a adresu, kam se mají bitcoiny poslat. Platíte bankovním převodem, ale pokud máte účet u stejné banky, dostanete bitcoiny během 15 minut.

Peněženka Electrum

Chcete-li mít peněženku v počítači, máte na výběr dvě možnosti. Můžete použít plnohodnotného klienta a udržovat lokální kopii celého blockchainu (databáze všech dosud uskutečněných transakcí), což ale není příliš praktické, protože má už přes 80 GB, nebo použít lehkého klienta, který pracuje jen s informacemi potřebnými na uskutečnění transakce a na zbytek se doptá serveru, který má celý blockchain. Mezi takové peněženky patří i Electrum, které byste měli najít přímo v katalogu aplikací Software, případně pod stejnojmenným balíčkem.

Nastavení peněženky

Po prvním spuštění se objeví průvodce, který vám pomůže peněženku nastavit. Nejdříve musíte nastavit typ peněženky. Pro většinu uživatelů je nejlepší volbou "Standard Wallet". Peněženka s dvoufaktorovou autentizací je služba poskytovaná službou TrustedCoin a výrazně zvyšuje bezpečnost, ale smysl pro vás bude mít asi jen v případě ukládání větších prostředků. "Multi-signature wallet" pak umožňuje společnou správu peněženky více lidmi. V dalším kroku budete vyzváni, abyste si vytvořili tzv. seed. Jedná se o náhodnou frázi, z které se vygenerují privátní klíče. Ze seedu můžete peněženku kdykoliv obnovit, proto byste jej neměli ztratit, za žádných okolností nikomu ukazovat a v ideálním případě jej vůbec ukládat v digitální podobě. V posledním kroku jste vyzváni k zadání hesla, které slouží k klíčů k peněžence na disku.

Vygenerování seedu

Přijímání bitcoinů

Na kartě Příjem můžete generovat adresy pro příjem bitcoinů. Podstatné je pole "Přijímací adresa", což to, co byste měli dát těm, kteří vám mají bitcoiny poslat. A budete ji potřebovat také při nákupu bitcoinů ve směnárně. Electrum také automaticky generuje QR kód, abyste mohli přijímací adresu jednodušeji přenášet. Jak jsem psal výše, ideálně byste měli pro každou transakci generovat novou přijímací adresu. To vám Electrum umožňuje. Abyste se v nich vyznali, můžete si k nim přidávat popisky.

Příjem bitcoinů

Posílání bitcoinů

Karta "Poslat" není třeba příliš vysvětlovat. Do pole "Komu" zadáte adresu příjemce. Do pole "Částka" potom částku v bitcoinech (Electrum vám umožňuje také převádět hodnoty do jiné měny podle aktuálního kurzu a vyplňovat částky v této měně). Vysvětlení zasluhuje pole "Poplatek". Bitcoin sice není kontrolovaný žádnou autoritou, ale to neznamená, že je zcela zadarmo. Aby se transakce v rozumném čase provedla, musíte zaplatit poplatek. Na rozdíl od banky nemá Bitcoin poplatky, které by byly fixní nebo se přímo odvíjely od částky. Poplatek odvíjí od toho, jak je velká transakce, ne částka. A vzhledem k tomu, že transakce jsou v Bitcoinu vytvářeny z předchozích transakcí, může se výrazně lišit podle toho, z kolika transakcí jste posílanou částku posbírali. Pokud jste ji složili z tisíce malých transakcí, je poplatek výrazně vyšší, než pokud jste ji složili z jedné velké transakce. Electrum vám umožňuje nastavit různou výšku poplatku podle toho, jak rychle chcete mít transakci zpracovanou.

Odesílání bitcoinů

Kde bitcoiny platit

Míst, kde můžete v ČR platit bitcoiny, pořád mnoho není. Podle coinmap.org jsou jich pořád jen desítky (v Praze 88, v Brně 13), takže je pořád spíš rarita. Propagací Bitcoinu je známý pražský Paralelní Polis, který dokonce platby jinak než v bitcoinech nepřijímá. Ale zaplatíte jimi také například v brněnských restauracích rychlého občerstvení Subway. Více je Bitcoin rozšířený v online platbách. Můžete s ním platit v některých online obchodech, hodně open-source projektů včetně vývojářů samotné peněženky Electrum přijímá příspěvky v Bitcoinu. Můžete s ním také provádět okamžité platby ostatním lidem po celém světě bez omezení hranicemi nebo platebními systémy.

Článek byl volně inspirován článek o peněžence Electrum na FedoraMagazine.org, odkud jsou použity také snímky aplikace.