Před nedávnem se objevil návrh na to, aby se ve Fedora Workstation (a dalších desktopových variantách) změnil výchozí souborový systém z Ext4 na Btrfs. Primární motivací bylo vyřešit problém oddílů s pevnou velikostí v rozdělení disku s domovským adresářem na samostatném oddílu. Subvolumes mají velikost flexibilní, takže se nemůže stát, že uživateli dojde místo na systémovém oddílu, zatímco má hromadu volného místa na oddílu s domovským adresářem.

Návrh včera schválilo FESCo a vrátilo ho k finálnímu schválení pracovní skupině kolem edice Workstation. Tam se zamítnutí nepředpokládá, takže se nyní řeší ne jestli, ale kdy ke změně dojde. Někteří navrhují odložit ji až do Fedory 34, ale pravděpodobně převáží názor to zkusit hned a v případě zásadních problémů se vrátit k Ext4. V tomto duchu už dnes Fedora QA organizuje testovací den zaměřený na Btrfs, kterého se může zúčastnit každý, kdo by chtěl pomoct s testováním nového souborového systému.

Přechod na Btrfs vyřeší nejen problém s pevnou velikostí oddílů, ale může přinést i další vlastnosti. DNF už například podporuje integraci se snapshoty v Btrfs, takže bude možné před každou transakcí DNF (třeba systémovým upgradem) provést snapshot systému a v případě problémů se vrátit zpět. Btrfs také podporuje kompresi na úrovni souborového systému a už nyní se zvažuje, že by se na nějaké adresáře (s logy, obrazy virtualizovaných systémů,...) ve Fedoře použila.

Odpůrci změny poukazují na údajnou nevyzrálost Btrfs a horší obnovu po selhání. Tyto obavy se snažili rozptýlit vývojáři z Facebooku, který patří mezi velké přispěvatele jak do Fedory, tak do Btrfs, které už delší dobu používá ve velkém.

Změna se týká pouze desktopových verzí Fedory. Fedora Server a CoreOS se i nadále drží souborového systému XFS, který používá i Red Hat Enterprise Linux.

Budete používat Brtfs, pokud se stane výchozím?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...