Christian Schaller, šéf desktopového týmu v Red Hatu, se na svém blogu rozepsal o tom, co je potřeba na cestě k desktopovým aplikacím v kontejneru. Podle všeho to vypadá, že se použije technologie Docker, která je dnes v oblasti aplikačních kontejnerů de facto standardem. Docker dnes ale není pro běh desktopových aplikací uzpůsobený, i když je v něm provozovat lze přesměrováním grafického výstupu na X server hostujícího systému.

Christian vyjmenovává, co je ještě potřeba, aby byl Docker vhodný také pro desktopové aplikace. Jednou z nejdůležitějších věcí je integrace Dockeru se systemd, na které se již pracuje. Dalšími prvky v mozaice jsou kdbus, který se se měl brzo dostat do hlavní větve kernelu, a backend Dockeru pro overlayfs, na kterém zapracoval Alex Larsson, a Wayland, který již ve Fedoře najdete. David King už pracuje na prototypu aplikace Cheese, která běží v kontejneru a využívá tzv. Portály, což je dbus API, přes které může aplikace přistupovat ke zdrojům mimo kontejner. V případě Cheese je to webkamera a mikrofon. Allan Day se zase zabývá tím, jak bude vypadat práce s kontejnerovými aplikacemi z uživatelského hlediska (jak se budou instalovat, jak se jim budou přidělovat práva atd.).

A proč se to vlastně všechno dělá, jaké budou výhody aplikací v kontejneru? První je bezpečnost, protože momentálně má aplikace přístup ke všem datům, ke kterým má přístup uživatel, pod kterým běží, pokud se nepoužije nějaká politika SELinuxu. U kontejnerů budou mít aplikace jasně definované, kam můžou a kam ne. Další výhodou je, že aplikace jsou méně závislé na zbytku systému, protože si potřebné komponenty mohou nést s sebou. Tím pádem může jedna verze fungovat v x vydáních distribuce po sobě a měla by být přenosná mezi různými distribucemi.

A kdy se to dostane do Fedory? Konkrétní plány ještě neexistují. Celá věc je ještě v hodně rané fázi, ale Fedora bude určitě jedna z prvních distribucí, která tuto novinku přinese.