Fedora je velký projekt a je obtížné sledovat, co se v něm všechno děje. Tento seriál vybírá pět zajímavých věcí za poslední týden z pěti různých oblastí. Nejedná se o vyčerpávající zpravodajství, pouze o rychlé souhrny s odkazy. Zde je pět zajímavostí v týdnu před 12. březnem.

Článek vyšel původně v angličtině na FedoraMagazine.org a autorem je Matthew Miller.

Osvěžení našich úkolů

Když jsme vytvořili Fedora Council jako náhradu za Fedora Board, tak bylo jedním z jeho hlavních cílů převzít aktivní roli ve vedení a nalézt směřování projektu. Jeden konkrétní způsob je udělat to přes Fedora Objectives (Cíle). Vybereme z nich 2 až 4 na časové rozpětí 12-18 měsíců na základě shody Councilu a širší diskuze s komunitou. Také jsme přizvali Objective Leads jako pomocné členy Councilu, kteří tak mohli hlasovat ve věcech patřících do jejich oblasti.

Aktuálně jsou 2 cíle součástí iniciativy pro zapojení univerzit a modularizaci Fedory a oba se chýlí ke konci. Na setkání Councilu 14. března budeme diskutovat, jak a co mohlo být lepší. Budeme také zkoumat, co udělat dále – můžeme znovu zvolit plán zapojení univerzit pro akademický rok 2016-2017 a máme také návrh na další část Modularizace Fedory.

Co by jste dále viděli rádi jako zaměření projektu na další rok a půl? Víte o někom, kdo by úsilí mohl vést?

Wayland a Fedora 24

Wayland je novou generací grafické sady pro Linux navrhnutý jako nástupce X11. Fedora je jednou z vedoucích distribucí ve vývoji a adopci této technologie. Cílem nicméně je přinést ji Vám s co nejmenším vyrušením. Plánem je mít jedno celé vydání, kde bude Wayland 100% fungovat ještě před vydáním, kdy bude jako výchozí. Pracovní skupina Fedory Workstation se rozhodla, že Fedora 24 obsahuje Wayland „plně funkční“ a výchozím by tedy měl být ve Fedoře 25. Vývojář Fedory (a Waylandu) Matthias Clasen o tomto napsal příspěvek na blog – Why Wayland, Anyway?

Jakmile vyjde Fedora 24 Workstation, tak bude možnost GNOME Wayland dostupná na přihlašovací obrazovce. Budeme opravdu rádi, pokud ji zvolíte a dáte nám vědět o problémech, které Vás potkají.

Přihlaste svou přednášku na konferenci Flock!

Flock je velká konference Fedory zaměřená na přispěvatele s místem konání střídajícím se mezi Evropou a Severní Amerikou. Tento rok se bude konat v Krakowě, v Polskou od 2. do 5. srpna (podívejte se na více informací a zaregistrujte se na webu Flock to Fedora). Josh Boyer (který je součástí organizačního týmu Flocku připomíná, že přihlášky přednášek končí 8. dubna). Dejte prosím pozor na to, že máme omezené financování dopravy a prioritu mají přednášející a organizátoři workshopů. Díváme se hlavně po přednáškách vztahujících se k navrženým úkolům (výše).

Hrdinové Bety Fedory 23

Série příspěvků „Hrdinové Fedory“ byla obnovena a přispěvatel do Fedory Adam Williamson napsal o hrdinech bety Fedory 23. V tomto příspěvku Adam shrnuje participanty, kteří pomohli s testováním během bety Fedory 23. Hodnotí testery podle jejich komentářů k testovacím aktualizacím, počtu spuštěných specifických validačních testů a počtu nahášených chyb. Tyto metriky jsou počítány pomocí specifických nástrojů v infrastruktuře Fedory, jako je třeba fedmsg, openQA a Bugzilla. Díky všem QA hrdinům a a všem, díky kterým je Fedora 23 tak skvělé vydání!

Přinášejí nám konference nové přispěvatele?

Před několika týdny jsem se zmínil, že Bee Padalkar pracuje na měření dopadu přítomnosti Fedory na konferencích jako je FOSDEM. Konferencím věnujeme velké úsilí a spoustu financí a vzhledem k tomu, že máme obě v omezeném množství, tak dává smysl, že chceme vidět, jestli naše přítomnost na konferencích dělá to, v co doufáme. Tímto způsobem se můžeme rozhodnout, jak co nejlépe rozdělovat naše zdroje. A pokud dokážeme, že konference opravdu mají přínos, tak můžeme zažádat o ještě větší množství financí. Bee aktualizoval svůj blogový příspěvek, kde doplnil čísla a grafy. Vypadá, že konkrétně snaha z FOSDEMu vyústila ve vyšší míru přispívání od stávajících přispěvatelů, kteří se konference zúčastnili. Přineslo to taky nové přispěvatele, ale můžeme dělat mnohem lépe v podpoře a uchování si těchto nových členů komunity. Bude zajímavé to následovat u budoucích FOSDEMů a aplikovat to taky i na další události v budoucnu.