Fedora 28 Workstation je posledním vydáním desktopové edice Fedory, které vyšlo právě dnes. Pojďme se podívat na to, jaké novinky přináší.

Jedná se o překlad článku "What's New in Fedora 28 Workstation", který vyšel ve Fedora Magazine.

Repozitáře třetích stran

Jistě zajímavou vlastností Fedory 28 je zahrnutí některých populárních repozitářů se softwarem třetích stran. Když poprvé spustíte GNOME Software 3.28, objeví se panel, který se vás zeptá, zda chcete povolit repozitáře třetích stran. Odsouhlasením povolíte následující repozitáře:

  • Google Chrome, webový prohlížeč od Googlu (google-chrome.repo),
  • PyCharm, IDE pro profesionální vývoj v Pythonu od JetBrains (_copr_phracek-PyCharm.repo),
  • Proprietární ovladač grafiky od Nvidie (rpmfusion-nonfree-nvidia-driver.repo),
  • Steam, platforma pro digitální distribuci her od Valve (rpmfusion-nonfree-steam.repo).

Jakmile máte tyto repozitáře povolené, můžete balíčky z nich instalovat buď v GNOME Software nebo DNF. Více se o repozitářích třetích stran můžete dozvědět na wiki stránce Fedory.

Prodloužená výdrž na baterii

Výdrž na baterii u notebooků, na kterých běží Fedora Workstation, byla prodloužená různými úspornými režimy, které jsou nyní zapnuté ve výchozí instalaci. Mezi tato vylepšení patří: nová politika pro SATA Link Power Management na všech mobilních chipsetech od Intelu. Tato politika nastavuje spojení SATA s diskem do režimu s nižší spotřebou, pokud není disk zrovna používaný, což snižuje spotřebu u notebooků v nečinnosti o zhruba 1-1,5 W. K tomu je povolené spoření energie u kodeku Intel HDA (s timeoutem 1s), což uspoří odhadem 0,4 W. Stejně tak je povolené automatické uspávání přijímačů USB Bluetooth, což spotřebu sníží zhruba o dalších 0,4 W.

GNOME 3.28

Fedora 28 Workstation má GNOME 3.28 jako výchozí desktopové prostředí. GNOME 3.28 přináší celou řadu zlepšení včetně: nových funkcí v Souborech (Nautilus), Kontaktech, Kalendáři, Hodinách a softwarové klávesnici. Kromě toho přibyla nová aplikace Využití jako technologická ukázka, která by měla "pomoct diagnostikovat a vyřešit problémy s výkonem a kapacitou".

GNOME 3.28 přináší aktualizované verze mnoha aplikací GNOME. Můžete "označit hvězdičkou" položky v Souborech a Kontaktech. Tím buď soubory, složky nebo kontakty zařadíte mezi oblíbené a budete k nim v budoucnu mít rychlejší přístup. Kalendář nyní obsahuje přehlednější zobrazení měsíce a předpověď počasí zobrazenou společně s událostmi.

Více informací o nových funkcích a vylepšeních se můžete dozvědět v oznámení vydání nebo poznámkách k vydání GNOME 3.28.

Podpora Thunderboltu

Zařízení Thunderbolt jsou nyní podporovaná Fedorou. Thunderbolt je obchodní označení hardwarového rozhraní vyvinutého společností Intel, které umožňuje připojit externí zařízení k počítači.

Fedora 28 Workstation obsahuje jak boltd, systémový démon pro bezpečné připojování zařízení Thunderbolt, tak integraci do GNOME Shellu. Nově připojená zařízení jsou nyní automaticky připojená GNOME Shellem pomocí démonu boltd, pokud uživatel patří mezi administrátory a sezení je odemčené. Pokud zařízení připojíte v budoucnu, už se vždy automaticky připojí.

Vylepšená podpora emoji

Písmo Noto Color Emoji je nyní výchozí pro zobrazování emoji ve Fedora Workstation. To přináší podporu pro Unicode 10.0 emoji včetně t-rexe (🦖), ježka (🦔), brokolice (🥦) a curlingového kamene (🥌).

GNOME Photos

Fedora 28 Workstation uvádí jako nového správce fotografií GNOME Photos (Fotky), které nahrazují Shotwell. Fotky jsou jednoduchá aplikace na prohlížení, brouzdání a organizování vaší sbírky fotek. Kromě toho nabízejí také základní editaci obrázků včetně aplikování rychlých filtrů.

Více o Fotkách se můžete dozvědět v jejich wiki stránce na gnome.org.

Přídavky pro hosta Virtualboxu nyní ve výchozí instalaci

Přídavky pro hosta a ovladače pro hosta Virtualboxu jsou nyní předinstalované. Díky tomu jakákoliv instalace Fedora Workstation jako hosta ve VirtualBoxu bude automaticky fungovat lépe a s lepším výkonem. Mezi extra funkce, které takto automaticky získáte, patří: změna rozlišení podle velikosti okna virtuálního stroje, bezešvý mód (zobrazování pouze oken z hosta), sdílení složky, kopírování přes schránu mezi hostem a hostitelem.

Zjednodušená instalace

Instalátor Anaconda byla zjednodušená v případě instalace Fedora Workstation Live. Nyní již nemusíte nastavovat uživatelské hesla v instalátoru, ale uděláte to při prvním spuštění systému.

Další poznámky

Totou jsou pouze některá z vylepšení ve Fedoře 28. Fedora vám vždy dává přístup k tisícům aplikací, které komunita poskytuje. Mnoho z těchto aplikací bylo od verze 27 aktualizováno. Když upgradujete, získáte je automaticky.

Fedora 28 Workstation je nyní k dispozici je stažení.