Před nedávnem vyšla alpha verze Fedory 20 „Heisenbug“, která nabízí první ochutnávku toho, co nová verze Fedory přinese. Finální vydání je plánováno na začátek prosince. Pojďme se podívat na to, co nám vývojáři Fedory nadělili pod stromeček.

Pro uživatele

I v tomto vydání se uživatelé Fedory dočkají rozšíření nabídky desktopových prostředí. Enlightenment, který se nakonec nepodařilo dostat do Fedory 19, by měl být ve verzi 0.18 hotový pro Fedoru 20. A tentokrát už prý určitě. 🙂 Do Fedory 20 se však už určitě nedostane Apache OpenOffice.org. Ten byl před několika lety nahrazen LibreOffice a od té doby se ve Fedoře neobjevil. RPM balíčky existují, ale udělat takové, které by splňovaly požadavky pro zařazení do oficiálních repozitářů Fedory, bylo nad síly či časové možnosti vývojářů, kteří se o to pokoušeli.

GNOME 3.10 – výchozí prostředí Fedory přináší opět celou řadu novinek. Mezi nejzásadnější patří: podpora obrazovek s vysokým rozlišením, dekorace oken vykreslované na straně klienta, nové aplikace (Hudba, Mapy, Fotky), zcela přepracovaný Tweak Tool, zcela přepracované status menu. Změn je mnohem více a přečíst si o nich můžete v mém obsáhlém článku na serveru LinuxEXPRES.cz.

KDE Plasma Workspaces 4.11 – druhé nejpopulárnější prostředí mezi uživateli Fedory není nikdy tak toužebně očekávanou novinkou nových vydání, protože nové vydání se díky režimu rolling release dostávají i do stávajících verzí Fedory. Za zmínku každopádně stojí nový plasma applet pro NetworkManager, na kterém pracovali vývojáři z brněnského Red Hatu, a SDDM, zcela nový správce přihlášení.

Cinnamon 2 – stejně jako KDE i novou verzi Cinnamonu už naleznete v aktuální verzi Fedory, takže se také nejedná o novinku ve Fedoře 20 v pravém slova smyslu. Co přináší nového? Je to například skládání oken vedle sebe tažením do rohů (edge tiling). Zrychlil se také správce souborů Nemo. Cinnamon se v této verzi také definitivně oddělil od GNOME a je samostatným prostředím.

GNOME Software – je zcela novým grafickým nástrojem pro instalaci aplikací ve Fedoře. Měl by zcela nahradit gnome-packagekit, nepříliš povedeného správce balíčků, který Fedora používá nyní. Nicméně ve Fedoře 20 s největší pravděpodobností naleznete ještě oba dva. GNOME Software nepracuje přímo s balíčky, ale aplikacemi. Více se tedy podobá spíše programům jako Google Play nebo AppStore než tradičním správcům balíčků. Měl by poskytovat rozšířené popisky, snímky obrazovky, rozdělení do kategorií a v budoucnu i hodnocení a komentáře uživatelů. Zjistit, jaký software je ve Fedoře k dispozici tak bude pro uživatele výrazně jednodušší. GNOME Software využívá opět PackageKit, ne už ale jeho backend yum, ale hawkey, na kterém je postavená budoucí náhrada YUMu DNF.

Pro tvůrce a vývojáře

Grafické rozhraní pro DevAssistant– ve Fedoře 19 byl uveden nástroj DevAssistant, který má usnadňovat život vývojářům v Linuxu. Nainstaluje vám všechny knihovny a nástroje, které potřebujete pro vývoj v daném jazyce, vytvoří projekt, nastaví IDE a git, připojí vás k účtu na GitHubu, pomůže vám z projektu vytvořit RPM balíček. Grafické rozhraní víceméně pokrývá funkčnost konzolového nástroje, přináší však větší pohodlí pro ty, kteří příkazové řádce příliš neholdují.

WildFly 8 – WildFly je nový název pro komunitní verzi aplikačního serveru Jboss. Pokud vás tedy zajímá middleware a vývoj aplikací pro něj, jistě oceníte, že se WildFly bude nacházet v repozitářích Fedory. Fedora je momentálně jedinou distribucí, která WildFly obsahuje.

Ruby on Rail 4.0 – aktualizace na nejnovější verzi webového frameworku pro jazyk Ruby, která vyšla 25. června. Přináší zlepšenou stabilitu, bezpečnost a funkčnost. V neposlední řadě také lepší modularizaci.

Perl 5.18 – jazyk Perl už dnes není tak v kurzu jako kdysi, stále ale je na něm postavená celá řada projektů a produktů, proto je důležitou součástí každé distribuce. Fedora 20 přinese aktualizaci na nejnovější verzi, která vyšla v srpnu a přináší celou řadu změn, jež byly za zhruba roční vývoj provedeny.

Web Assets – přinášejí systémový přístup mezi webové aplikace. Místo toho, abyste třeba javascriptové knihovny bundlovali přímo do aplikací, budete je díky Web Assets od Fedory 20 umístit do adresářů jako /usr/share/javascript. Odtud jsou jednodušeji spravovatelné a mohou být sdíleny mezi různými aplikacemi.

Apache Hadoop 2.0 - „big data“ jsou dnes dalším velkým trendem (zlí jazykové by řekli buzzwordem) v oblasti informačních technologií a projektem, který se v souvislosti s velkými daty skloňuje čím dál častěji, je Apache Hadoop, což je framework, který slouží pro zpracování velkého množství nestrukturovaných a distribuovaných dat. Fedora 20 je jednou z mála distribucí, které přinášejí kompletně zabalený Hadoop přímo v repozitářích.

Yesod – je webový framework v jazyce Haskell, který je určený k tvorbě výkonných RESTful webových aplikací.

Pro správce

ARM jako primární architektura – architektura se pro Fedoru 20 poprvé dostala mezi primární. Znamená to, že by měla dostat stejnou pozornost jako ostatní primární architektury (x86, x86_64) a významné problémy, které se ve Fedoře pro ARM najdou, mohou zpozdit celé vydání. Nicméně zatím je ARM primární architekturou pouze s podmínkou, že pokud by to způsobovalo velké problémy s vydáním, může tento titul ještě dodatečně ztratit. Hlavními cílovými ARM zařízeními ve Fedoře by měly být servery, které se již začínají objevovat. S touto změnou byla také zahozena podpora pro ARMv5tel sfp a nadále budou podporovány pouze zařízení s architekturou ARMv7 hfp 32bit (do budoucna se počítá i s ARMv8 hfp 64bit). V praxi to znamená, že majitelé Raspberry Pi se nyní budou muset spoléhat pouze na tvůrce remixu Pidora.

Sendmail a Rsyslog odstraněny z výchozí instalace – Změny kolem Sendmailu způsobily hodně zlé krve. Nejdříve FESCo rozhodlo, že v základní instalaci zůstane, ale po tlaku ze strany desktopových vývojářů se nakonec toto rozhodnutí změnilo. Zatímco na serveru jsou obavy o kompatibilitu, na desktopu lze dnes Sendmail považovat za opravdu přebytečnou věc. Tradiční logovací nástroj Rsyslog byl v posledních vydáních Fedory postupně nahrazován Journald. Mít dvě služby, dělající to samé, je trochu luxus a navíc to způsobovalo problémy. Ve Fedoře 20 tak zůstane jen Journald, který je lépe integrovaný se systemd. Každý si ale může Rsyslog doinstalovat a dál používat.

Vylepšení Identity Managementu – několika významných zlepšení se ve Fedoře 20 dočká i FreeIPA, projekt, který vyvíjí nástroje pro identity management. Nově podporuje transitive trusts s Active Directory, získal rozhraní pro správu OTP tokenů a v integraci s DNS serverem podporuje DNSSEC(nakonec se do vydání nedostaly a budou až v F21).

Snapshoty v LVM thin provisioningu – LVM přináší plnohodnotné snapshotování a obnovování systému do starších obrazů i pro thin provisioning. V praxi to znamená, že když si rozbijete systém a máte thin provisioning, můžete jej nyní pomocí LVM vrátit do původního stavu. Podporováno by mělo být navrácení aktualizací pomocí YUMu a upgradu systému pomocí FedUpu. Nástroj má zatím jen konzolové rozhraní a bude jej možné nastavit přímo v instalátoru Anaconda.

SSD Cache – chtěli byste zkombinovat rychlost SSD a kapacitu rotačních disků? Tato technologie vám to umožňuje. Kernely 3.9 a 3.10 přinášejí dm-cache, respektive bcache, které umožňují využívat SSD jako cache. Už tak nemusíte řešit, co uložit na SSD a co na klasický disk, ale kernel to udělá za vás na základě toho, jak systém používáte.

Virtualizace ARM v libvirt/virt-manageru – nové verze knihovny libvirt a manažeru virt-manager umožňují používat ARM emulátor na x86 v QEMU.

Rozhraní pro snapshoty VM ve virt-manageru – nová verze virt-manageru ve Fedoře 20 má nově grafické rozhraní pro správu snapshotů virtuálních strojů.

Nová podpora bondingu a bridgingu v NetworkManageru – současná podpora bondingu v NM pokrývá jen část případů použití a může být v konfliktu z již existujícími nastaveními bondingu, tyto problémy by měla nová podpora odstraňovat. Podpora bridgingu je v NM zcela nová. Dosud se konfiguroval buď manuálně pomocí souborů ifcfg a nástroji ifup/ifdown, nebo nástroji jako libvirt. NM má taky nově konzolové rozhraní pro nastavování sítí. Už nejste v příkazové řádce odkázaní pouze na editaci konfiguračních souborů.

Nejedná se o vyčerpávající výčet změn. Těch je samozřejmě mnohem více. Také ještě není jisté, že se úplně všechny uvedené novinky do Fedory 20 dostanou. Někdy vývojáři přecení své síly a prostě to nestihnou.

Vydání Fedory 20 je naplánované na 3. prosince, ale vyzkoušet si ji můžete už dnes. Ke stažení je Fedora 20 Alpha, která vyšla před několika týdny, a Beta by měla vyjít na konci října, pokud půjde vše podle plánu.