Včera bylo vydání Fedory 25 definitivně schváleno a vydání je naplánováno na úterý 22. listopadu. Pojďme se podívat na to, co přinese edice Workstation, která je zaměřená na desktopové počítače a notebooky. Z pohledu desktopových uživatelů se rozhodně jedná o jedno z nejzajímavějších vydání Fedory v poslední době.
Wayland
Velkou změnou je, že ve výchozím stavu poběží prostředí GNOME na Waylandu a ne na X11, které se používalo posledních 25 let. Fedora Workstation je tak první velkou distribucí, která na Wayland přechází. O změnách, které Wayland přináší, už toho bylo napsáno hodně. Zmiňme jen ty, které jsou viditelné nebo mají praktický dopad na uživatele:
- Výrazně vyšší bezpečnost, Wayland jednotlivé aplikace izoluje a ty tak mají přístup jen k vlastním zdrojům. Nelze napsat např. key logger nebo povrhovat vstupy tak jednoduše, jako to jde na X11.
- Každý snímek má správně všechny pixely. Každá změna ve vykreslení má časovou značku a každý snímek je vykreslený přesně tak, jak má být. Nedochází tak třeba k tzv. tearingu, kdy se můžou některé pixely překreslit v jiném pořadí, než měly.
- Podpora monitorů o různém rozlišení. Máte-li např. monitor se standardním DPI a potom monitor s HiDPI, Wayland vám umožňuje mít nastavené rozdílné škálování tak, aby okna na obou monitorech byla pokud možno stejně velká. Pokud přesunete okno z jednoho monitoru na druhý, automaticky se změní jeho škálování. Automatické škálování platí ale pouze u monitorů, které mají DPI větší než 190. Řada monitorů, která se za HiDPI vydává, takové DPI nemá.
- Na některých počítačích se může Wayland projevit pozitivně také na výkonu.
GNOME na Waylandu je pořád docela nová záležitost, takže přináší i některá omezení, která často pramení ze samotného návrhu Waylandu. Kvůli bezpečnosti nemají aplikace přístup mimo své zdroje. Proto také nefunguje snímkování obrazovky přímo z aplikace (např. Shutteru) nebo sdílení obrazovky. Do budoucna budou moct o tyto operace požádat aplikace kompositor, ale podpora pro toto ještě není dokončená. Zatím nefunguje také vzdálený přístup k obrazovce.
Aplikace, které stále ke svému běhu potřebují X11, běží na kompatibilní vrstvě XWayland a uživatel prakticky nepozná, že neběží na Waylandu nativně. Wayland se vám zapne, i když jste dosud používali X11 a upgradovali jste z F24. Pokud vám ale Wayland z nějakého důvodu nevyhovuje, můžete jednoduše dál používat GNOME na X. Stačí na přihlašovací obrazovce kliknout na ikonu ozubeného kolečka a vybrat požadovanou položku. X11 bude ve Fedoře kvůli kompatibilitě ještě hodně let a GNOME na něm stále plnohodnotně poběží.
Upgrade
Fedora má relativně krátký vývojový cyklus a proto jsou bezbolestné upgrady dlouhodobým cílem projektu. Ve Fedoře 24 byl upgrade integrovaný do GNOME Software, které vás na dostupnost nové verze upozorní, stáhnou potřebné balíčky a připraví vše pro samotný upgrade. Ve Fedoře 25 se celý proces také výrazně zrychlil. Na dostatečně výkonných počítačích proběhne upgrade i za méně než 10 minut a zdrží vás tak od práce opravdu minimálně.
Podpora přepínatelných grafických karet
Velká část notebooků dnes obsahuje dvě grafické karty. Jejich podpora nebyla dosud v Linuxu ideální. Fedora 25 v tomto přináší zásadní posun. Jako první linuxová distribuce podporuje přepínání mezi různými implementacemi OpenGL za běhu (používání otevřených a uzavřených ovladače zároveň). Prostředí vám standardně běží na úsporné integrované grafické kartě, ale vybrané aplikace můžete pouštět na výkonnější přídavné grafické kartě. Aplikaci můžete pustit na výkonnější kartě tak, že kliknete na ikonu pravým tlačítkem myši a v kontextové nabídce vyberete patřičnou položku. Momentálně se ještě čeká na další vydání proprietárních ovladačů od nVidie, které by tuto technologii měly podporovat. Je také důležité zmínit, že pokud systém detekuje, že máte dvě grafické karty, automaticky vybere GNOME na X. Na Waylandu toto přepínání funguje také, ale zatím neexistuje způsob, jak jej zpřístupnit aplikacím běžícím na XWaylandu, kterých je hlavně mezi hrami převážná většina.
Snadnější instalace ovladačů nVidia
Instalace a provoz uzavřených ovladačů od nVidie je něco, na co si uživatelé dlouhodobě stěžují. To by se mělo ve Fedoře 25 zlepšit. Ovladače i nadále zůstanou kvůli licenci mimo repozitáře Fedory, ale Fedora Workstation po dohodě s jejich autorem povolí repozitáře Negativo17 a uživatelé budou moct ovladače a nástroje kolem nich nainstalovat pohodlně z GNOME Software. Přibude také zásuvný modul do DNF, který bude hlídat, aby systém neaktualizoval na verze X11 a kernelu, které nejsou s aktualní verzí ovladačů kompatibilní, a uživatel tak neskončil s rozbitým systémem. Instalace ovladačů v Software ale nebude k dispozici hned po vydání Fedory 25, ale asi přijde až s některou z aktualizací. Momentálně se čeká na to, až budou ovladače podporovat přepínání grafických karet.
Přehrávání MP3
Fedora 25 bude prvním vydáním Fedory, které má v oficiálních repozitářích kodek pro přehrávání MP3. Uživatelé tak tento stále populární formát přehrají, aniž by museli přidávat jakýkoliv repozitář třetí strany. Kodek není součástí výchozí instalace, protože byl přidán těsně před vydáním F25, ale je v repozitářích a uživateli bude nabídnuta jeho instalace, pokud se pokusí přehrát soubor MP3. Ve Fedoře 26 by pak měl být přímo v základní instalaci.
Lepší podpora Flatpaku
Podporu Flatpaku (dříve pod názvem XDG App) Fedora obsahuje již několik vydání. Nyní byla integrována instalace Flatpaků do GNOME Software, takže lze aplikace distribuované ve formě souborů .flatpak instalovat prostým poklikáním. Software umožňuje také snadné přidávání repozitářů poklikáním na soubor .flatpakrepo.
Fedora Media Writer
Fedora LiveUSB Creator byl přepsán do C++ a přejmenován na Fedora Media Writer. Nově má také verzi pro macOS a Flatpak a počínaje Fedorou 25 bude pro uživatele Windows a macOS na stránkách getfedora.org nabízený ke stažení místo obrazů. Umožňuje totiž uživatelům vybrat požadovanou verzi Fedory, stáhnout odpovídající obraz a nahrát ho na vybraný USB flash disk. Pro ty, kteří chtějí přímo instalační obraz, budou na stránkách zachovány odkazy i na ně.
GNOME 3.22
Fedora 25 Workstation přináší také novou verzi grafického prostředí GNOME, která obsahuje celou řadu dalších novinek:
- Instalace rozšíření GNOME Shellu byla přesunutá do GNOME Software a už nejsou automaticky zakázaná pro novou verzi. Vývojáři věří, že API Shellu se stabilizovalo natolik, že není třeba rozšíření napsaná pro minulé verze preventivně zakazovat, dokud jejich vývojáři neověří, jestli skutečně s novou verzí fungují. To mělo vždy za následek nedostupnost rozšíření v prvních týdnech nebo měsících po vydání.
- Nautilus umožňuje hromadné přejmenovávání souborů a integruje rozbalování archivů.
- Evolution přešel z nepodporovaného WebKitGTK+1 na WebKitGTK+2, což má velký dopad na bezpečnost.
- GNOME Photos umí nahrávat fotografie do Google Photos.
18. 11. 2016 at 23:06
Jednim slovem: parada!
28. 11. 2016 at 06:20
Shutter používám dost často, snad to brrzy zase půjde. Co mne mrzí více, je blokování Teamvieweru.