Christian Schaller, vedoucí desktopového týmu v Red hatu, se na svém blogu rozepsal o tom, na co se můžou uživatelé těšit uživatelé ve Fedoře Workstation 26 a následujících vydáních.

Lepší integrace ovladače Nvidia

Toto je dlouhodobá iniciativa, která už má své výsledky. Hans de Goede, který na tomto pracuje, spolupracuje se Simonem Caronnim, který se stará o repozitáře Negativo17. Jeho repozitář s ovladačem Nvidia obsahuje práci Hanse, který se postaral o to, aby ovladač nebyl v konfliktu s Mesou a pokud se náhodou rozbije při přechodu na novější kernel, systém se automaticky přepne na otevřený ovladač a nenechá tak uživatele s černou obrazovkou. Tento repozitář by měl taky představovat oficiální cestu, jak instalovat ovladače Nvidia do Fedory, a brzo by měl být ve Workstation přednastavený.

Christian také zmínil, že plánují zlepšit podporu karet Nvidia na hybridních systémech. Tam, pokud nainstalujete ovladač Nvidia, nemůžete zároveň používat otevřený ovladač. Používáte tak na všechno přídavnou kartu, což má velký negativní dopad na spotřebu. Adam Jackson momentálně pracuje na glxmux, který by měl umožňovat přepínání za běhu mezi různými implementacemi OpenGL a používat tak zároveň různé karty, i když je nainstalovaný proprietární ovladač. Plán je to mít hotové do Fedory 27, ale vyžaduje to spolupráci také ze strany Nvidie, takže Christian raději nic neslibuje.

Fleet Commander

Pro Fedoru 26 bude připravený Fleet Commander, což je projekt na centrální správu desktopů s Fedorou a RHELem. Umožňuje vzdáleně na stanicích měnit nastavení zapsaná v GSettings. Poradí si také s NetworkManagerem a nastaveními v LibreOffice a můžete pomocí něj spravovat také záložky ve Firefoxu a doporučované aplikace v GNOME Software. Administrační rozhraní Fleet Commanderu je integrované do Cockpitu.

PipeWire

PipeWire se donedávna jmenoval Pinos a jeho cílem je vytvořit jednotný server pro audio a video v Linuxu. Bude potřeba zvláště pro sandboxování aplikací. Ty už třeba nebudou moct přistupovat přímo k hardwaru, např. webkameře, ale na základě práv budou moct požádat PipeWire o stream z webkamery a ten jim ho poskytne. Stejným způsobem budou aplikace přistupovat také třeba ke snímkům obrazovky (pro účely nahrávání nebo sdílení obrazovky). PipeWire by se měl objevit ve Fedoře 27, kde by měl být používaný jen jako video server. V budoucnu by měl ale pokrývat také audio a nahradit tak PulseAudio. Wim Taymans, autor PipeWire a přispěvatel do PulseAudia, by kromě toho, co dnes už PulseAudio pokrývá, chtěl také pokrýt potřeby uživatelů, kteří používají Jack.

Christian ujišťuje, že přechod z PulseAudia na PipeWire bude z pohledu aplikací zcela bezbolestný, protože by měl používat stejné rozhraní. Navíc PulseAudio se bude používat, dokud nebude PipeWire skutečně plnohodnotnou náhradou.

Integrace Red Hat Developer

GNOME Online Accounts ve Fedora Workstation 27 budou podporovat účty u Red Hat Developer. Uživatelé si tak budou moct jednoduše vytvořit vývojářský účet u Red Hatu, stáhnout si obraz s RHELem a spustit si ho ve virtuálním stroji.

Neceločíselné škálování

Podpora pro obrazovky s vysokým rozlišením se ve Fedora Workstation postupně zlepšuje. Např. v F25 přibyla možnost různého škálování podle monitoru. Co je momentálně největším zádrhelem, je to, že škálování je pouze po celých číslech. To jsou u řady monitorů příliš velké skoky. Fedora Workstation 27 by konečně měla přinést jemnější škálování. GTK+ bude i nadále škálovat po celých číslech, ale kompozitor Mutter poté bude výsledek zmenšovat tak, aby bylo dosaženo ideální velikosti. Toto řešení by mělo vyřešit i další problém: aplikace běžící na XWaylandu se momentálně automaticky nepřeškálovávají, když se přesunují mezi monitory o různém DPI.

Výkon GNOME Shellu

Carlos Garnacho se zaměřil na zlepšování výkonu GNOME Shellu. Některé změny pocítíte už ve F26, ale Carlos pracuje na dalších zlepšeních, která přistanou v F27.

Sestavování Flatpaků z balíčků ve Fedoře

Flatpak se pomalu rozšiřuje, ale zatím jsou pro něj dostupné jenom desítky aplikací. Přitom ve Fedoře je přes 1000 desktopových aplikací. Podle Christiana je v plánu vytvořit obrovský repozitář s desktopovými aplikacemi automatickým sestavováním flatpaků z balíčků v repozitářích Fedory. Výhodu to bude mít nejen pro uživatele Fedory, kteří budou moct používat aplikace z nejnovějšího vydání i v těch starších, ale také pro uživatele ostatních distribucí. Během F26 by se měly objevit experimentální sestavení a plán je mít repozitář dostupný s příchodem F27.

Atomic Workstation

Atomic Workstation je varianta desktopové Fedory, která se instaluje a aktualizacuje jako celek, podobně, jako to můžete znát třeba z Androidu. Vychází z Projectu Atomic. Mělo by to výrazně zvýšit stabilitu aktualizací systému, protože ty budou mnohem lépe testovatelné. U Atomic Workstation je samotný systém read-only a veškeré aplikace se instalují a běží ve Flatpaku. Už nyní můžete vyzkoušet experimentální obrazy.

Firmware

Postupně přibývají výrobci hardwaru, kteří podporují Linux Firmware Service. Mezi nejnovějšími je Logitech a v jednáních jsou další. Díky této službě mohou uživatelé Fedory jednoduše aktualizovat firmware v počítači nebo některém z připojených zařízení. Věc, na kterou jste doposud často potřebovali Windows. Pokud vás zajímá podpora Linuxu u notebooků, Christian doporučuje Dell, který jde ostatním příkladem nejen v podpoře Linux Firmware Service.

High Dynamic Range

Christian chce, aby byla Fedora Workstation lídrem v podpoře HDR, které se po televizích dostává postupně také do počítačových monitorů. Desktopoví vývojáři v Red Hatu brzo dostanou monitory s podporou HDR. Red Hat na podpoře plánuje spolupracovat s Intelem, AMD a Nvidií.

Kodeky

Christian také zmiňuje práci multimedální podpoře. Výsledkem intenzivní práce s právním oddělením v Red Hatu bylo, že Fedora podporovala formáty MP3 a AC3 hned, jak to bylo legálně možné. Další kodeky jsou na cestě a doufá, že ty největší problémy s multimedální podporou ve Fedoře budou do roka věcí minulosti.

Výdrž na baterii

Fedora Hardware Enablement Team funguje v Red Hatu už několik měsíců, během kterých intenzivně testovali spotřebu na různých noteboocích. Výsledek by neměly být jen změny v systému samotném, ale také doporučení uživatelům, jaké modely si koupit, aby měli ve Fedoře zajištěnou slušnou výdrž na baterii.

QGnomePlatform

Práce pokračují také na integraci Qt aplikací do GNOME. Fedora Workstation 26 obsahuje novou verzi QGnomePlatform, které obsahuje nejen výrazně vylepšené světlé téma Adwaita pro Qt, ale také jeho tmavou a vysokokontrastní variantu. QGnomePlatform by v F27 mělo také výrazně zlepšit integraci Qt aplikací běžících nativně na Waylandu, která zatím docela skřípe.

Wayland

Fedora Workstation 26 přinese také výrazně vyladěnější GNOME na Waylandu díky neutuchající práci Oliviera Fourdana, Jonase Ådahla. Kromě neceločíselného škálování je prioritou pro F27 API pro sdílení obrazovky na Waylandu. Jedná se totiž o úplně nejčastější problém, na který si uživatelé na Waylandu stěžují.