Ve středu 4. 4. se konal v brněnské pobočce společnosti Red Hat další den otevřených dveří. Pro návštěvníky byla kromě samotné prohlídky připravena také celá řada akcí jakou prezentace týmů, soutěže nebo Fedora Test Day.

Dveře brněnských kanceláří Red Hatu se otevřely ve 13:00. Na návštěvníky hned u vchodu čekali průvodci v červených tričkách, kteří měli za úkol provázet skupinky návštěvníků po budově, říct jim něco o jednotlivých týmech a zodpovídat všetečné dotazy. Každý návštěvník dostal program přednášek s mapkou kanceláří, dotazník, DVD s Fedorou 16 a mohl vyrazit s průvodcem na prohlídku.

Celý dům

Oproti loňskému roku bylo největší změnou to, že přibyly nové kanceláře v přízemí, kde se nachází JBoss team a školící místnost. Jinak si ti, kteří dorazili loni, na nic nového nepřišli. Prohlídka procházela přízemím (JBoss), druhým patrem, kde vládne především baseOS, třetím patrem, kde je např. kernel team nebo podpora, a čtvrtým, kde se nachází dokumentace, security, Anaconda, SPICE nebo Fedora QA. Páté patro, které hodně lidí zná z akcí pro veřejnost, bylo určeno pro největší přednášky. A protože bylo pěkné počasí, byla plná i terasa na střeše.

[singlepic id=326 w=320 h=240 float=center]

Přednášky

V čem byl Open House letos opravdu silný, byly přednášky a prezentace jednotlivých týmů. Program byl opravdu nabitý. Připraveno bylo více než 30 různých přednášek. Každá se navíc opakovala minimálně dvakrát, takže návštěvníci měli k dispozici mezi jednou a osmou hodinou více než 70 přednáškových slotů. To se pozitivně projevilo i na obsazenosti přednáškových místností. Ty samozřejmě běžně jako přednáškové neslouží a tomu odpovídá i velikost. Loni byly hodně přeplněné. Letos to bylo díky velkému výběru mnohem lepší.

[singlepic id=347 w=320 h=240 float=center]

Soutěže

Kromě přednášek běžely i další doprovodné akce. Návštěvníci si mohli zasoutěžit v bug huntingu, který se stal již tradiční akcí Open Housu, stejně jako Bash Master. Prezentaci a zveřejnění průběžných výsledků měl RedBot, soutěž v programování softwarových robotů, kterou Red Hat organizuje a která vychází z legendárního FiBotu, který běžel na FI MUNI.

[singlepic id=332 w=320 h=240 float=center]

Fedora Test Day

Na své si přišla také komunita kolem Fedory. Poprvé jsme se rozhodli organizovat Fedora Test Day jako „fyzickou“ událost. Vybrali jsme pro to Power Management Test Day, který je pro uživatele asi nejzajímavější. Původně byl plánován jako samostatná akce na 5. 4., ale když bylo datum dne otevřených dveří stanoveno na 4. 4., rozhodli jsme se, že uděláme test day v rámci něho. Mohlo to být zajímavé pro návštěvníky a přilákat k testování více lidí. To se do puntíku vyplnilo. Během testovacího dne dorazilo více než 50 výsledků, z nichž valná část byla z české komunity a ze dne otevřených dveří. Testovací místnost byla celý den plná a Honza Ščotka a Jarda Škarvada, vývojáři, kteří se ve Fedoře a RHEL zabývají power managementem, museli v osm večer pořád plnou místnost posílat domů.

[singlepic id=335 w=320 h=240 float=center]

Příští rok v novém

Na den otevřených dveří letos nakonec dorazilo 437 návštěvníků, což z něj dělá třetí největší linuxovou akci v ČR. Podle dotazníků byla většina z nich spokojená. A příští rok to bude ještě zajímavější, protože budeme moct ukázat i novou budovu, která je momentálně ve výstavbě.