O víkendu 7.–9. února proběhla v Brně již tradiční konference DevConf, kterou pořádá česká pobočka Red Hatu spolu s projektem Fedora. Záběr konference však výrazně přesahuje jak Red Hat, tak Fedoru, a proto si na akci nachází cestu čím dál více uživatelů a vývojářů nejrůznějších linuxových distribucí i svobodného softwaru obecně. Letošní ročník trhl rekord v počtu přednášek i návštěvníků.

Developer Conference

Navzdory názvu není konference určená výhradně pro vývojáře – součástí programu jsou vždy i prezentace o desktopových řešeních, linuxových distribucích apod., takže si na své přijdou i běžní uživatelé, které zajímá, kam směřují nejrůznější open-source projekty nebo co se chystá v rámci distribucí.

Ročník 2014 se opět konal v prostorách Fakulty informatiky Masarykovy univerzity v Brně, kde byly k dispozici tři velké přednáškové sály s velkými projekčními plátny a ozvučením. Kromě toho probíhaly paralelní workshopy v několika menších místnostech nabitých všelijakým hardwarem. Celkem letos prezentovalo 96 lidí a počet („unikátních“) návštěvníků přesáhl jeden tisíc, což z DevConfu činí akci skutečně úctyhodných parametrů. Vzhledem k tomu, že celá řada návštěvníků i přednášejících přijíždí z různých koutů světa, probíhají prezentace v angličtině.

Pátek

Celou konferenci odstartoval v pátek ráno Tim Burke z Red Hatu (viceprezident pro cloud computing a virtualizaci), který, coby zástupce hlavního sponzora, mluvil o budoucnosti Red Hatu. Tato „keynote“ byla živě přenášena do všech přednáškových sálů, ale hned po ní už se ve všech místnostech rozjely prezentace – vzhledem k workshopům a labům bylo často na výběr mezi až šesti současně probíhajícími programy, takže bylo mnohdy dost těžké si vybrat, kam se v jednu chvíli vrtnout, aby člověk nepřišel o nic, co by ho zajímalo.

A i když si už návštěvníci udělali pořádek v tom, že místnost D3 je ve druhém patře, D2 v přízemí a D1 v prvním patře, nebylo možné být všude tam, kde se zrovna mluvilo o věcech, které stály za poslech.

V pátek dopoledne určitě stály za zhlédnutí přednášky o nových technologiích Docker a DevAssistant. Zatímco DevAssistant ocení zejména vývojáři, Docker, kterého je dnes všude plno, má záběr podstatně širší: možnost snadno a rychle vytvářet malé, nenáročné kontejnery pro libovolné aplikace je něco, co se zdá tak užitečné a samozřejmé, že si člověk říká, proč to v tam šikovném balení přišlo až teď.

Kolem poledne následovala prezentace o dalším „buzzwordu“ současnosti: OpenShift. Open-source cloudová platforma nabízená jako služba (PaaS) však možná pro někoho nebyla tak zajímavá jako například přednáška o „usability“ aplikací, nebo-li sadě vlastností, které dohromady určují, jak snadné či obtížné je používání aplikací. Dlouhodobě jde o oblast, ve které svobodný software poněkud pokulhává za proprietárními programy, a proto Ondřej Hudlický mluvil o tom, jak definovat parametry „usability“, jak vyhodnotit, co uživatelé očekávají a potřebují, jak tyto prvky testovat a zlepšovat a nakonec jak dosaženou kvalitu udržovat.

Další zajímavé odpolední přednášky se týkaly aplikace GNOME Software, která má běžným uživatelům nabídnout přehledný, přívětivý a intuitivní nástroj pro instalaci aplikací, tj. Nikoliv jednotlivých balíčků, jak to povětšinou dělají současné nástroje pro správu softwaru na linuxových distribucích. GNOME Software se chystá používat také Fedora ve svém výchozím (tj. GNOME) spinu. Pro příznivce KDE byla hned následující přednáška, v rámci které Dan Vrátil a Siddharth Sharma představili chystané verze KDE Frameworks 5 a Plasma 2, které jsou postavené na toolkitu Qt 5.

Den zakončily tzv. „lightning talks“, což byly krátké, desetiminutové prezentace, jejichž skladba se určovala až v průběhu dne – návštěvníci měli možnost hlasovat o navrhovaných tématech na tabuli, podle které se určilo, jaké prezentace nakonec proběhnou.

Večerní program pro zájemce o prohlídku města Brna byla procházka po centru s Donem Sparlingem.

Sobota

Sobotní rozvrh přednášek byl podobně nabitý jako páteční. Hned ráno startovalo několik zajímavých prezentací, z nichž mne nejvíce zaujalo povídání o novinkách v (linuxovém) jádře, ve kterém Thorsten Leemhuis mluvil o tom, co nového se dostalo do jádra pro verzi 3.13 a co se chystá pro 3.14. Jeden z mnoha zajímavých střípků informací byl ten, že firma nVidia poprvé přispěla kódem do projektu Nouveau, tedy do svobodné implementace ovladače grafických karet nVidia – i když případnou radost Thorsten hned zchladil tím, že šlo o příspěvek poměrně drobný a samoúčelný.

Lukáš Czerner z Red Hatu po té ve své přednášce vysvětloval, jak pokračuje vývoj souborových systémů (s důrazem na ext4), jaké nové druhy datových úložišť je nutné řešit a co to pro vývojáře souborových systémů znamená.

Pak už se nejméně polovina přítomných snažila nacpat do přednáškového sálu, ve kterém následující třičtvrtěhodinku mluvila aktuální rockstar linuxových konferencí Lennart Poettering o jaderném subsystému kdbus, který se společně s dalšími vývojáři (zejména Kay Sievers a Greg KH) snaží protlačit do jádra. Lennartova prezentace měla jako obvykle překotné tempo, ale i díky nadšení, které je z Lennarta vidět, z místnosti patrně neodcházel nikdo, kdo by nebyl přesvědčený o tom, že zrovna kdbus, je to, co v Linuxu „děsně“ chybí.

Odpolední přednášky byly mimo jiné o mnoha aspektech virtualizace pomocí KVM, ale také o běhu X serveru bez práv roota či portování jádra na jiné hardwarové platformy než x86.

Hlavní večerní zábava se konala v klubu Fléda – Red Hat již tradičně sponzoroval party pro ty, kdo si v průběhu pátku a soboty vyzvedli u stánků Fedory nebo Red Hatu konferenční odznáček, který sloužil zároveň jako vstupenka na sobotní večerní merendu. Hlavním problémem pak bývá skloubit dlouhé povídání ve Flédě s ranním vstáváním na poslední konferenční den.

Neděle

Nedělní program byl celý věnovaný distribuci Fedora a mluvilo se zejména o tom, co projekt v dalších měsících a letech čeká. Matthew Miller podal zprávu o tom, jak postupuje práce na Fedora.Next, jak se celá věc dotkne stávající organizační struktury projektu, a zopakoval, proč je vlastně potřeba něco měnit. Ve zkratce lze říci, že Matthew a ostatní, kteří se na základech myšlenky Fedora.Next podíleli, jsou přesvědčení, že Fedora je skvělá („Fedora is awesome“, pravil Matthew), ale je nutné „jít s dobou“, aby tomu tak bylo i nadále.

Po Matthewově prezentaci následovala diskuze, při které se toho však moc vyřešit nepodařilo, vzhledem k tomu, že jí bylo vyhrazeno jen stejných čtyřicet minut jako ostatním přednáškám. Odpoledne ještě proběhl pod vedením Lennarta a Kaye několikahodinový workshop o systemd ve Fedoře.

Závěr

DevConf je rok od roku lepší – přednášek je stále více, lidé jsou s nimi čím dál více spokojení (pokud jste se zúčastnili, nezapomeňte hlasovat o tom, jak se vám jednotlivé přednášky líbily) a počet návštěvníků stoupá. Akce je výborně zvládnutá i po organizační stránce, takže nezbývá než doporučit, abyste si další ročník nenechali ujít. Jestli vám tento ročník utekl, budete se moci na přednášky podívat alespoň na videu – až budou záznamy zpracované, objeví se v YouTube kanálu Red Hat Czech (a na fedora.cz o tom vyjde krátká zpráva).

Fotky (c) Robert Krátký

Další fotky najdete na Google+.