Pokud přežijete chystanou párty v klubu Fléda a dorazíte v neděli v devět na další den Developer Conference, zjistíte, že i v neděli je program doslova napěchovaný zajímavými tématy.

Cloud

První přednášková místnost bude po celou dobu kromě první prezentace zaměřená na cloudové technologie. Pokud jste zatím neslyšeli o projektech oVirt, OpenStack nebo i GlusterFS, pak doporučuji přednášky jejich vývojářů. O všech zmíněných technologiích se dozvíte základy, ale v následujících prezentacích i zamíříte k detailům od OpenStack kontrolerů přes práci s virtuálními síťovými prvky v cloudech.

Sítě

Pokud vás síťová problematika zajímá hlouběji, tak se od Pavla Šimerdy můžete hned z rána dozvědět o problémech, které provázejí historii networkingu v Linuxu, a jak se je současné aplikace snaží řešit. Navazuje přednáška o novém firewallu ve Fedoře, který umožňuje dynamickou práci s nastavením pravidel – firewalld – přímo od autora projektu, a pokračujeme prezentací i virtuálních sítích.

Lennart & Bryn

Kolem oběda se na vás chystá Lennart Poettering. Autor několika kontroverzních projektů, kterým se ale nedá upřít inovativnost a zajímavé nápady. Lennart nazval i svoji prezentaci kontroverzně a myslím, že bude velmi zajímavé poslechnout si jeho další nápady. Nejlepší loňský prezentátor Bryn Reeves se rozhodl se svou prezentací navázat a pokusit se ukázat, jak přežít některé radikální změny v systému a zároveň jak zkontrolovat, zda vaše aplikace a skripty fungují i po všech změnách v distribuci.

Dan Walsh je známý jako autor SELinuxu. Jeho projekt SELinux Sandboxing umožňuje uzamknout aplikaci od okolního světa a zároveň na systému pustit i několik instancí stejného procesu tak, aby o sobě navzájem nevěděly. O využití a implementaci se dozvíte na Danově prezentaci. Lennart Poettering slíbil i druhou prezentaci, které se detailně zaměří na strukturované logování v projektu journald. Současný systém logů je nepřehledný a velmi těžko se hledají souvislosti nebo podobné problémy. Projekt journald přidává do logů strukturu, přináší na práci s logy nové nástroje a je přímo integrovaný do systemd. Jak ale funguje s klasickými mechanismy a aplikacemi na práci s logy jako rsyslog? Rainer Gerhards jako autor rsyslogu toto určitě zodpoví.

Večer vás čeká ještě několik lightning talků, krátkých prezentací na různá i nesouvisející témata. Během dne můžete zaskočit do některého z labů. První je organizován lidmi od projektu LVM, další se snaží ukázat možné náhrady klasických firemních aplikací open-source variantami a poslední je zaměřený na vývoj aplikací a her v HTML5.

Extra

Po celý víkend je pro vás nachystáno pár zpestření. Například setkání několika skupin – vývojářů RPM a yumu, dokumentátorů z Gnome Docs nebo vývojářů zaměřujících se na integraci s Active Directory. V neděli můžete přijít na setkání vývojářů PostgreSQL. Specialitou bude Anaconda Usability test, který vám ukáže, jak fungují takovéto testy, kde se zaznamenávají akce uživatele s jeho pohledem na obrazovku, a jakým způsobem se zpracovávají záznamy. Nový instalátor Anaconda má určitě co vylepšovat, proto se zastavte, pokud vás toto téma zajímá. A samozřejmě: celý víkend vám budou k dispozici stánky Fedora a Red Hat v prostorách před přednáškovými místnostmi.

Těšíme se na vás.