Letošní roční Deveveloper Conference v Brně už zná svůj program. Z téměř 130 různých témat bylo opravdu náročné vybrat to nej, a proto jsme trochu upravili předpokládaný časový harmonogram konference, aby prostor dostalo opravdu co nejvíce přednášejících. Dohromady tak proběhne stovka různých prezentací, labů nebo tématických setkání, a to vše během jednoho víkendu.

DevConf.cz (další bannery)

Program

Jak už jsme psali s Jirkou Eischmannem dříve, bylo hodně těžké sestavit program tak, aby prostor dostaly všechny zajímavé přednášky.

Co vás čeká během tohoto víkendu? Je nám jasné, že projít všechny prezentace a získat co nejvíce informací v průběhu dvou dní (23. a 24. únor) bude vyčerpávající. Proto pro vás chystáme občerstvení během obou dnů. K dispozici budou chlebíčky, nápoje, otevřený bude i bufet na dvoře Fakulty Informatiky a samozřejmě káva. Na sobotní večer pro všechny účastníky chystáme Open Source Party v nedalekém klubu Fléda. Vstupenky na párty získáte na našem stánku v průběhu soboty a večer na vás čeká opět malé občerstvení a živá hudba.

Sobota

To vše jsou ale jen doprovodné akce k tomu hlavnímu – technickým prezentacím a labům od lidí, kteří jsou specialisty ve svém oboru. Tento rok na vás čeká několik tématických celků. V sobotu začínáme prezentacemi na téma Security a Identity management. Dozvíte se novinky z projektu OpenSCAP – nástroje zaměřeného na verifikaci systému podle daných pravidel – nebo jak postupuje integrace s Active Directory nejen v rámci projektu FreeIPA. Paralelně poběží první dvě přednášky od kolegů z Desktopu. Těch je letos v porovnání s loňským rokem méně, ale možná už víte, že letos bude v Brně probíhat konference GUADEC, a proto se většina prezentací objeví až tam.

Návštěvníci Devconfu ale nebudou ochuzeni a naopak vznikl prostor pro další zajímavé prezentace – Tom „spot“ Callaway je dlouholetý vývojář distribuce Fedora a v současné době má na starosti tým lidí, který se stará o běh distribuce jako takové. Jejich úkolem je správa a vývoj nástrojů pro běh distribuce od buildovacích nástrojů, jako je Koji, po veškerou další infrastrukturu. Spot ve své prezentaci představí několik nápadů, jak tyto nástroje vylepšit, lépe integrovat přímo do distribuce a vašeho desktopu a udělat tak z vývoje aplikací a správy balíčků větší zábavu. Navazuje trochu oddychová prezentace o tom, jak důležitou roli mají tzv. „soft skills“ ve vývoji open source, kde je nedílnou části práce vždy komunikace, vyjednávání a kompromis.

Laby

Mezi tím proběhne i první řada labů. Laboratoře nebo také „Hands-on labs“ jsou malé skupiny (očekávaná účast je do 20 účastníků), ve kterých je cílem vyzkoušet si určitou technologii pod vedením zkušeného vývojáře nebo testera. Do labů si nezapomeňte vzít svůj notebook. Nezoufejte, pokud na něm nemáte nainstalovanou poslední Fedoru – stačí, když si na místě vypůjčíte flash disk z live obrazem a můžete začít „bezbolestně“ zkoušet vše možné i nemožné. Do labů doporučujeme chodit včas. Kvůli jejich malé kapacitě se může stát, že na vás nezbude místo. V labech si můžete vyzkoušet například programování v QML (Qt Meta Langauge), jak získat co nejvíce informací z JVM, jak pracovat s některými populárními frameworky, jak vytvořit aplikaci v cloudu s pomocí projektu OpenShift a nebo jak psát a spravovat pravidla pro SELinux přímo s autorem Danem Walshem.

Odpoledne

Sobotní odpoledne bude také nabité prezentacemi. V první místnosti se přehoupneme do řady přednášek o té nejdůležitější části operačního systému – kernelu. Dozvíte se novinky z různých oblastí od síťové vrstvy až po výběr z filesystémů. V druhé místnosti se také budeme pohybovat v trochu více specializovaných prezentacích. Tentokrát budou zaměřené na instalaci aplikací do distribuce, a to jak z pohledu balíčkovacího systému RPM, tak z pohledu novinky, která by ráda v budoucnu nahradila YUM: DNF. Kolegové z OpenSUSE představí Open Build Service a rozdíly, které jsou v balíčkování aplikací pro Fedoru a OpenSUSE.

V dalším díle si proletíme nedělní prezentace a doprovodné akce během konference.