Do repozitáře updates-testing Fedory 23 se dostala aktualizace ovladače pro grafické karty Intel. Prakticky Jedinou změnou je aktivace rozhraní DRI3 ve výchozím nastavení. Co to přináší a je čeho se obávat?

Co to DRI vůbec je?

DRI (Direct Rendering Infrastructure) je, jak již název napovídá, framework pro bezpečný, efektivní a přímý přístup ke grafickému procesoru (GPU). Používá se především pro hardwarovou akceleraci v svobodné implementaci OpenGl - Mesa.

Linux_graphics_drivers_DRI_current.svg
Tak nějak vypadá znázorněná architektura svobodných ovladačů grafických karet v Linuxu.

Proč je DRI3 potřeba a co přináší?

Třetí verzi frameworku DRI navrhli vývojáři Keith Packard a Eric Anholt na X.Org Developer's Conference 2012. DRI3 oproti předchozí verzi používá POSIXové popisy souborů místo GEM a pak třeba vylepšuje proces změny velikosti oken a bezpečnost. Změn je podstatně více - to byly jen některé z těch důležitějších.

Kromě těchto (pro uživatele neviditelných) novinek dokáže DRI3 zvýšit i výkon některých 3D aplikací (typicky her). Podle měření serveru Phoronix totiž DRI3 snižuje zatížení procesoru pro renderování.

Jakou verzi DRI mám?

Použitou verzi DRI3 lze zjistit jednoduše: na grafických kartách od Intelu potřebujete balík xorg-x11-drv-intel ve verzi 2.99.917-18.20151109 (aktuálně nainstalovanou verzi zjistíte třeba příkazem dnf info xorg-x11-drv-intel).

Uživatelé grafických karet AMD se neobejdou bez editace konfiguračního souboru (návod naleznete ve výše odkazovaném článku na serveru Phoronix).

Co dělat, když nastanou potíže?

V případě, že používáte GPU Intel, tak by bylo vhodné nalezené chyby nahlásit na Bugzillu Fedory a nebo aspoň označit regrese na stránce Bodhi.
Pokud máte AMD, tak by bylo nejlepší chyby hlásit přímo na Bugzillu DRI v upstreamu.