Ve Fedoře 18 přibylo pěkné vylepšení, které se týká yumu a PackageKitu. Již od nepaměti existoval problém, že pokud byl PackageKit aktivní (např. kontroloval systémové aktualizace), tak byl libovolný příkaz yumu blokován.

Potom se vám vypisoval výstup podobný tomuto:

$ yum install foo
...
Another app is currently holding the yum lock; waiting for it to exit...
 The other application is: PackageKit
 Memory : 41 M RSS (447 MB VSZ)
 Started: Fri Sep 7 09:27:08 2012 - 23:13 ago
 State : Sleeping, pid: 1315
Another app is currently holding the yum lock; waiting for it to exit...
 The other application is: PackageKit
 Memory : 46 M RSS (452 MB VSZ)
 Started: Fri Sep 7 09:27:08 2012 - 23:15 ago
 State : Running, pid: 1315
...

Mohlo to trvat jen pár sekund, ale také desítky minut. Jedinou volbou bylo často zabít PackageKit. Pro mě, jakožto uživatele výhradně yumu, to bylo nepříjemné a frustrující.

Ale nyní to již neplatí! Jak můžete vidět v hlášení 812938, Elad Alfassa napsal patch pro PackageKit-yum-plugin a Richard Hughes ho zanesl do upstreamu. Pokud si nyní spustíte yum ve Fedoře 18, tak zašle signál PackageKitu, ať zruší veškeré operace na pozadí, takže se téměř okamžitě spustí vámi požadovaný příkaz yumu a nakonec se obnoví proces PackageKitu. Oprava se ukázala jako poměrně jednoduchá, což je poněkud ironické, vzhledem k tomu, kolik nářku a stížností daný problém způsoboval mezi uživateli.

Elade, Richarde, díky!

Pro nás ostatní to je pěkná ukázka toho, že pokud máte trochu slušnější technické znalosti a něco vás trápí, vyplatí se v tom trochu povrtat. Řešení může být velmi jednoduché. (Což mi připomíná, že osobně bych byl velmi rád, kdyby se ve Fedoře vytvořil tým soustřeďující se právě na tyto malé bolístky, které však dlouhodobě způsobují mnoho nepohodlí.)

Takže autorům opravy ještě jednou díky.

Zdroj: blog autora.