7. ledna se v brněnské pobočce Red Hatu konala party u příležitosti vydání Fedory 20. Kromě toho se slavilo také 10 let Fedory. V článku vám přinášíme nejen fotografie z akce, ale hlavně videa přednášek.

Na akci se opět sešlo přes 100 lidí. Skutečný počet je jen těžké odhadovat, protože lidé přicházeli a odcházeli a ve špičce byla místnost tak nacpaná, že byl jakýkoliv odhad nemožný. Nicméně bylo dobré vidět, že i nadále si na akci kromě redhaťáků najde cestu také několik desítek lidí z komunity.

fedora-20-release-party-2014-01-07Kromě standardního občerstvení jsme se letos rozhodli objednat dort k výročí 10 let Fedory. Nakonec byl větší než jsme čekali a nasytil úplně všechny. Release party ale nebyla pouze o jídle a pití. Honza Hutař připravil další sadu otázek v SelfTestu, která byla zaměřená na historii Fedory. Hlavním programem akce potom byly krátké přednášky o novinkách ve Fedoře 20.

10 let distribuce Fedory

První přednášku si připravil Jarda Řezník, který mluvil o prvních deseti letech Fedory. Jak vůbec vznikla. Zmínil hlavní milníky projektu, pustil video s dřívějšími Fedora Project Leadery a nakonec se rozpovídal také o tom, jakým směrem se může Fedora ubírat v budoucnosti.

GNOME 3.10

Druhou přednáškou byla moje tradiční o novinkách ve výchozím prostředí GNOME. Během přípravy jsem si uvědomil, že toho materiálu nemám zase tolik, že se těch velkých změn už tolik neodehrálo. To může značit, že GNOME 3 už konečně dozrává.

GUI DevAssistantu

Přednášku o DevAssistantu si připravil jeden z jeho vývojářů Petr Hráček. DevAssistant byl novinkou už ve Fedoře 19. Od té doby zase o něco vyzrál a hlavně získal grafické rozhraní, které hodně pomůže těm, kteří neradi pracují v terminálu.

PostgreSQL 9.3

Menší vsuvku si na poslední chvíli připravil Honza Horák. Věnoval se v ní novinkám v PostgreSQL.

Fedora na ARMu

Poslední přednášku si připravil Martin „Martix“ Holec a věnoval se v ní Fedoře na ARMu. Posluchačům např. ukázal, jak pěkně běží Fedora 20 na Cubieboardu a jak na něm lze pěkně přehrávat i videa ve vysokém rozlišení.

Kvíz

Na závěr se konalo vyhlášení vítězů kvízu v SelfTestu. Vítěz dosáhl velmi slušných 9 bodů z 10. Překvapivé také bylo, že většina vítězů byla z řad žen, což se na linxových a IT akcích obecně moc nevidí.

Release party plánujeme také po vydání Fedory 21, ale podle posledních plánů to vypadá, že si na ni budeme muset počkat minimálně do srpna.

Fotogalerie

(foto (c) Jiří Folta)