Fedora je velký projekt a je obtížné sledovat, co se v něm všechno děje. Tento seriál vybírá pět zajímavých věcí za poslední týden z pěti různých oblastí. Nejedná se o vyčerpávající zpravodajství, pouze o rychlé souhrny s odkazy. Zde je pět zajímavostí v týdnu před 6. listopadem.

5things-bluebits-945x400Článek vyšel původně v angličtině na FedoraMagazine.org a autorem je Matthew Miller.

Vydání Fedory 23

Doufám, že to nikomu neuniklo, ale (pro všechny případy) obrovskou novinkou tento týden je oficiální vydání Fedory 23. Jestli jste to ještě neudělali, tak si novou verzi stáhněte a nebo zaktualizujte systémy s Fedorou.

Podívejte se na nový Fedora Developer Portal

V pondělí byl vydán Fedora Developer Portal. Ten je určen vývojářům používajícím Fedoru, ne o vývoji Fedory samotné. Je ústředním místem pro několik zdrojů pro pomoc jak novým, tak i současným vývojářům. Zní to zajímavě? Přečtěte si více v oznámení a pomozte prosím sdílením svým kamarádům vývojářům.

Outreachy a další stáže

(Taky v pondělí) skončila uzávěrka přihlášek do stáží Fedora Outreachy. Fedora se snaží o zaplnění 2 pozic v projektu, jednu pro vývojáře připravované webové aplikace Fedora Hubs a druhou pro pomocníka s komunitními operacemi. Výsledky výběru budou známy 17. listopadu. Hodně štěstí všem žadatelům.

Ale to není vše! Nevšiml jsem si toho minulý týden, ale na blogu Enineering Managera Fedory Paula Friedse byly oznámeny letní stáže Red Hatu Fedora Summer 2016. Jsou tam 3 pozice ve Spojených Státech ohledné vývoje, UX a webového vývoje. UX stážista musí být ve Westfordu MA, ale Paul povolil vzdálenou práci výjimečně dobrým kandidátům se zkušenostmi s prací v open source projektu.

(Všimněte si, že tohle je úplně oddělené od Outreachy, které se nám doufejme podaří zopakovat.)

Globalizace a překlady

Tady jsou 2 rozdílné věci. Zaprvé, novým Globalization team Fedory pořádal Fedora Activity Day pro „nakopnutí“ společného úsilí skupiny. A vypadá, že to byl obrovský úspěch – Jen Petersen má aktuality na svém profilu na Google Plus – první, druhá, třetí. Na závěr dodává „Máme spoustu plánů pro Fedoru 24“. Pokud by jste se chtěli zapojit, tak kanál #fedora-g11n na IRC je skvělé místo pro začátek.

(Jen tak mimochodem, Globalization je často psána jako G11N, protože je v tomto slově mezi písmeny G a N 11 písmen. Srovnejte to s I18N (Internationalization) a L10N (Localization).)

Ve stejnou dobu pomohl Sirko Kemter, dlouhodobý přispěvatel do Fedory a na IRC známý jako gnokii, zorganizovat „sprint“ pro překlad Fedory do Kambodžské Khmérštiny – začínalo se na nule a cílem vylo dostat se na 100% pokrytí ve Fedoře 24. Přečtěte si více na blogu „Z nuly na hrdinu“.

Hledání přednášek pro FOSDEM Distro Devroom

FOSDEM je obrovská konference vývojářů svobodného a otevřeného softwaru konající se každoročně v Bruselu na přelomu ledna a února. Fedora na ní samozřejmě nebude chybět a plánuje se zúčastnit taky DevConf.cz v České Republice víkend po FOSDEMu.

Navíc kromě hlavního proudu přednášek, FOSDEM je znám tím, že má „devrooms“, což jsou v podstatě částečně nezávislé mini konference na specifická témata. Hledání přednášejících pro „Distro devroom“ právě začalo a přihlášky končí 10. prosince. Bylo by skvělé mít přednášky o Fedoře v této místnosti a nebo v jakémkoliv dalším devroomu. (Celkově pojďme na konferencích mluvit raději o věcech, které můžete dělat s Fedorou a na Fedoře než o Fedoře samotné – pro to je určen Flock.)

A když už mluvíme o konferencích, přístí týden bude LISA15 ve Washingtonu D.C., na které bude mít Fedora stánek předvádějící Fedoru Server a Fedoru Atomic Host. Pokud jste poblíž, tak se zastavte a nebo jestli chcete pomoct, tak mi dejte vědět. Máme několik zbývajících vstupů pro spolupracovníky. A taky nezmeškejte přednášku s nejlepším abstraktem a informacemi o řečníkovi.