Duální grafické karty jsou bolístkou linuxového desktopu. Dosud totiž nebyly spolehlivě podporovány. Vypadá to ale, že s příchodem Fedory 25 by se to mohlo výrazně změnit. Jedná se o docela komplexní problém, který vyžaduje řadu změn v celém grafickém stacku. Hans de Goede se na svém blogu rozepsal o tom, co všechno se pro podporu duálních grafických karet ve Fedoře 25 udělalo "pod kapotou". V návaznosti na to dnes Bastien Nocera zveřejnil změny v grafickém rozhraní, které byly připravené už pro Fedoru 24, ale byly blokované hardwarovou podporou.

V informacích o systému nyní naleznete informace o obou grafických kartách. A kontextová nabídka spouštěčů aplikací v GNOME získá volbu, která umožní spustit aplikaci na přídavné grafické kartě. Desktopové prostředí a aplikace poběží standardně na integrované grafické kartě, ale vybrané aplikace, které vyžadují vyšší grafický výkon, budete moct pouštět na přídavné kartě s vyšším výkonem.

Možnost spuštění aplikace na druhé grafické kartě, autor: Bastien Nocera

Jak Bastien dodává, podpora duálních grafik se ve Fedoře 25 posune výrazně kupředu, ale pořád zůstane prostor pro zlepšení. Fedora 25 Workstation bude jako výchozí používat Wayland, ale podpora duálních grafik bude zatím paradoxně lepší na X. Podpora pro Wayland by měla přijít s další verzí Fedory. Wayland by měl také umožnit přepínání karet za běhu, což u X není možné. Měl by také přibýt mechanismus, pomocí kterého by si aplikace samy řekly, že chtějí používat výkonnější kartu.

Během několika dní se bude konat také testovací den, který se věnuje podpoře duálních grafik. Máte-li počítač se dvěma grafikami, můžete se zapojit a pomoct tak vývojářům podporu vyladit.

Pro Fedoru 25 se plánuje také mnohem lepší podpora proprietárních grafických ovladačů od nVidia. Richard Hughes společně s autorem repozitářů Negativo17 integroval jejich instalaci do GNOME Software. Ovladače i nadále zůstanou mimo repozitáře Fedory, ale bude jednoduché je nainstalovat. Hans de Goede také pracuje na mechanismu, který bude zajišťovat, aby uživatel neaktualizoval na verzi X nebo kernelu, která je s poslední verzí ovladačů od nVidia nekompatibilní.

Grafické ovladače od Nvidie v GNOME Software, autor: Negativo17