Ve dnech 3. až 5. května se ve Vídni konala linuxová konference LinuxWochen, která letos nabyla na zajímavosti i díky tomu, že se společně s ní odehrála také konference Libre Graphics Meeting. Na tu se sjeli open-source grafici a designéři z celého světa. A Fedora na akci samozřejmě nemohla chybět.

LinuxWochen

Ve středu večer byl na břehu dunajského kanálu připraven uvítací piknik. Na tomto pikniku se sešli prakticky všichni zástupci komunity Fedory a Red Hatu. Byli tam Zoltán Hoppar (Fedora Ambassador pro Maďarsko), Nicu Buculei (grafik, člověk, který fotoaparátem zdokumentoval celou řadu akcí Fedory), Máirín Duffy, Emily Dirsch, Sirko Kemter, María „Tatica“ Leandro (designéři a grafici Fedory), Allan Day a Jakub Steiner (designéři GNOME), Richard Hughes (autor colord, PackageKitu a Color Hugu). Další den dorazili další, např. Jaroslav Řezník a Kevin Kofler (oba z KDE SIGu).

Open-source Venezuela

Konference začala ve čtvrtek ráno. Na Libre Graphics Meeting měla keynote María „Tatica“ Leandro, která přednášela o tom, jak země, odkud pochází (Venezuela), přechází kompletně na open source. Všechny venezuelské státní úřady mají dnes nařízené používat open source. S Maríí na toto téma dělal rozhovor i Der Standard, jeden z největších deníků v Rakousku. Brněnská pobočka Red Hatu byla první den zastoupena přednáškou Jiřího Eischmanna o tom, jak může open source pomoci studentům v budoucí kariéře.

Stánek Fedory

Fedora měla ve vestibulu Technické univerzity, kde se konference konala, nepřehlédnutelný stánek, kde mohli návštěvníci dostat DVD s Fedorou 16, samolepky nebo „cheat cubes“. Na stánku se řešily také problémy. Např. druhý den došel člověk, který si nainstaloval Fedoru na notebook z DVD, které si na stánku vzal první den. Nefungovala mu však wifi karta od Broadcomu. Aktualizace jádra nakonec pomohla. Hned vedle stánku Fedory byl malý stánek Red Hatu, o který se starali zástupci brněnské pobočky. Zaměřený byl především na pracovní příležitosti pro vývojáře v Red Hatu.

GIMP 2.8

Druhý den bylo na Libre Graphics Meeting oznámeno vydání GIMPu 2.8, což byla beze sporu velká událost, protože na novou verzi GIMPu se čekalo několik let (mimochodem, Fedora 17 bude jedna z prvních distribucí, která bude novou verzi GIMPu mít). Brněnská pobočka měla v pátek hned čtyři přednášky: Jiří Eischmann a Jaroslav Řezník mluvili o tom, jaké jsou možnosti přispívání do Fedory. Poté měl Jaroslav Řezník samostatnou přednášku o připravovaném Qt 5. Michal Prívozník měl přednášku o virtualizaci na desktopu a Jiří Vaněk o OpenJDK 8. Páteční večer všichni účastníci strávili v příjemném prostředí Raum D v oblasti Museum Quarter u pivka a free movies.

Krita, Inkscape, Tupi

Sobotní ráno začalo přednáškou Lukáše Tvrdého (mimochodem uživatele Fedory) a Timothée Gieta o Kritě, známém open-source nástroji pro digitální umělce. Timothée je autor výukového DVD o Kritě a taky prvního tištěného komiksu v ní vytvořeného. Návštěvníkům tak ukázali spoustu vylepšení, která si vyžádali právě uživatelé. Součástí byly také ukázky jejich tvorby. Přednáška o Tupi – pokračovateli animačního nástroje KToon – musela být zrušena kvůli neúčasti autora a přednášejícího v jedné osobě, a tak Timothée ukázal základy práce v konkurenčním nástroji Synfig Studio. Ze zástupců Fedory v sobotu přednášel Sirko Kemter a měl také workshop o používání Inkscape. Fedora byla ještě zastoupená herní session od Gergely Rakosiho. V sobotu s LinuxWochen a LGM probíhal i BSDDay 2012, a tak bylo možné spatřit spoustu beasties s růžky i logem Fedory.

Příště

LinuxWochen ve Vídni je velmi příjemná konference, dalo by se i říct s rodinných duchem – díky své rozumné velikosti. Vídeň je taky pro návštěvníky z České Republiky dobře přístupné místo, některé přednášky bývají i v angličtině (pokud tedy nevládnete němčinou), a tak doufáme, že se uvidíme příští rok na stánku Fedory.

Autorem fotografií (licence Creative Commons Atribution Share-Alike) je Nicu Buculei.