Fedora Project Leader Matthew Miller dnes oznámil velkou novinu: Lenovo bude vybrané notebooky značky ThinkPad prodávat s předinstalovanou Fedorou. V pilotním projektu se jedná o modely ThinkPad P1 (2. generace), ThinkPad P53, ThinkPad X1 Carbon (8. generace). U těchto modelů spolupracovalo Lenovo s vývojáři a testery Red Hatu, aby na nich bezvadně běžela Fedora 32.

Lenovo bude na notebooky předinstalovávat prakticky standardní Fedoru (jediný rozdíl oproti oficiálnímu obrazu by mělo být PDF s nápovědou). Snaží o to, aby podpora byla zajištěná již v upstreamu a standardní Fedoře. Modely, které mají grafickou kartu od Nvidie, budou ve výchozím stavu používat open-source ovladač Nouveau, který se díky tomu dočkal řady oprav, a uživatelé si budou moct doinstalovat ovladač od Nvidie standardně přes GNOME Software. Lenovo bude také úzce spolupracovat s týmem Fedora QA na tom, aby regrese v podpoře jejich hardwaru neobjevovaly ani s aktualizacemi nebo přechody na novější verze Fedory.

Senior Linux Developer v Lenovu Mark Pearson k tomu řekl: "Lenovo má radost z toho, že jsme se stali součástí komunity Fedory. Chceme zajistit optimální fungování Linuxu na našich produktech. Jsme odhodlaní spolupracovat s a učit se od open-source komunity." Mark Pearson bude speciálním hostem Fedora Council Video Meetingu v květnu. Klást otázky na tento projekt můžete také na virtuálním stánku Fedory na letošním Red Hat Summitu, který se koná od 28. do 29. dubna.

Ještě nejsou známy konkrétní informace o regionální dostupnosti notebooků s Fedorou, ale podle předběžných informací by měly být dostupné celosvětově včetně České republiky a to v libovolných konfiguracích. V budoucnu se může také rozšířit nabídka modelů s Fedorou.