Dnes je tomu přesně 15 let, co vyšlo první vydání Fedory: Fedora Core 1. Fedora jako komunitní projekt je ještě starší, začala jako komunitní repozitář Fedora.us rozšiřující Red Hat Linux. Když se Red Hat rozhodl vytvořit verzi pro podnikové nasazení - Red Hat Enterprise Linux, Red Hat Linux převedl do společného komunitního projektu. Z RHL se stala Fedora Core, na které i nadále pracovali pouze lidé z Red Hatu, a z komunitního repozitáře Fedora Extras, kde mohla balíčky přidávat komunita. V roce 2007 se potom spojily do jednoho repozitáře tak, jak jej známe dnes.

Pojďme se podívat na to, jak Fedora Core 1 z 6. listopadu 2003 vypadala: doporučovaným procesorem bylo alespoň  Pentium II 400 MHz, ale bez desktopu běžela i na Pentium 200 MHz. Minimální instalace vyžadovala 520 MB na disku, desktopová potom 1,9 GB. Bez grafického rozhraní vyžadovala alespoň 64 MB RAM. Minimum pro desktopovou verzi bylo 192 MB, ale doporučovalo se 256 MB RAM.

Ve výchozí instalaci jste mohli najít Mozilla Suite (dnes SeaMonkey, na pozici prohlížeče jej nahradil Firefox). Výchozím emailovým klientem byl Evolution (stále dostupný pod stejným názvem) a jako kancelářský balík OpenOffice.org (dnes LibreOffice). Pro komunikaci byly určeny programy gAIM (dnes Pidgin) a X-Chat (dnes dostupný spíše v podobě forku HexChat).

Pokud si chcete Fedora Core 1 vyzkoušet, Link Dupont z Fedora Magazine pro vás připravil obraz, který můžete importovat do Boxů nebo Virt-manageru.

Fedora Core 1 s GNOME 2.4.

Kdy jste začali Fedoru používat?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...