Vývojář Red Hatu Debarshi Ray na svém blogu oznámil nástroj Fedora Toolbox, jehož cílem je výrazně zjednušit práci těm, kteří chtějí používat kontejnery jako místo, kde můžou vyvíjet a různě experimentovat, aniž by tím zasahovali do svého systému. Nástroj primárně cílí na Fedora Silverblue, který rozvíjí myšlenku neměnného systému a je tak samotný nevhodný pro jakýkoliv vývoj, protože by se do něj standardně neměly doinstalovávat žádné komponenty, které k vývoji potřebujete. Nicméně Fedora Toolbox můžete používat také ve standardní Fedoře, pokud nechcete jako vývojové prostředí používat váš produkční systém.

Fedora Toolbox je postavený na nástrojích podman a buildah, které vám umožňují vytvářet a provozovat kontejnery, aniž byste museli mít práva roota. Jejich syntaxe ale nepatří mezi nejjednodušší, což řeší právě FT, který ji má velmi jednoduchou. Navíc dělá automaticky další věci, které byste si museli u podmanu nastavit ručně, např. připojení domovského adresáře do kontejneru.

Fedora Toolbox momentálně prochází package review a brzy by se měl objevit v repozitářích. Už nyní si jej ale můžete stáhnout z Koji a nainstalovat jako samostatný balíček. Jen se ujistěte, že máte nainstalovanou aktualizaci runc na verzi 1.0.0-56.dev.git78ef28e, protože ta může v některých verzích Fedory být ještě v updates testing. Poté vám stačí následující dva příkazy k vytvoření a vstupu do kontejneru postaveného na verzi Fedory, kterou používáte:

fedora-toolbox create
fedora-toolbox enter

Jedná se zatím o ranou verzi. Postupně by měly přibývat další funkce a nástroj by měl uživatelům dávat větší flexibilitu. Vizí je, že na Silverblue se bude Terminál v budoucnu otevírat nad kontejnerem vytvořeným přes Fedora Toolbox a nad samotným systémem se bude pracovat ve speciálním terminálu pojmenovaném třeba "Administrační konzole".