Uvažujete o tom, že byste už konečně zkusili ve Fedoře nainstalovat Steam a zahrát si některou z populárních her, které nabízí pro Linux? Nyní je asi ten nejlepší čas začít, protože Valve vydalo ostrou verzi Steamu pro Linux a aby to řádně oslavilo, nabídlo slevy na populární hry, mezi které patří třeba Counter Strike, Crusader Kings II, Serious Sam, Half Life, ve výši až 80 %. Nic vám nebrání se do nich pustit také, protože instalace Steamu ve Fedoře je relativně jednoduchá. Času mnoho nezbývá. Akce běží jen do 21. února.

Steam nemůže být ve Fedoře z licenčních důvodů, nejedná se totiž o open source software. Tom 'Spot' Callaway ale vytvořit repozitář, který si můžete jednoduše přidat a z něj Steam nainstalovat. Na stránce repozitáře naleznete soubor steam.repo, který stačí zkopírovat do adresáře /etc/yum.repos.d. Potom aktualizujte databázi Yumu (a raději i nainstalujte všechny aktualizace) a nainstalujte balíček Steam:

yum update
yum install steam

Steam existuje pouze ve 32 bitové verzi, což znamená, že pokud používáte 64 bitový systém, nainstaluje se vám v závislostech nemalé množství 32 bitových knihoven. Po nainstalování naleznete Steam mezi aplikacemi a po prvním spuštění se bude chtít Steam aktualizovat, na což má svůj vlastní mechanismus. Až se aktualizuje, bude vám nabídnuto vytvoření nového účtu nebo přihlášení do stávajícího. V nabídce naleznete pro Linux několik desítek titulů, mezi kterými už jsou docela zvučná jména. Po zaplacení se vám nabídne stažení hry a to do domovského adresáře. Nepotřebujete tedy mít práva roota a místo na systémovém oddíle. Místa je někdy potřeba opravdu hodně. Velké tituly se vezmou i několik GB.

U každé hry jsou uvedené systémové požadavky. Obecně platí, že na graficky nejnáročnější hry budete potřebovat karty od nVidia a AMD/ATI s jejich proprietárními ovladači. U karet Intel může být problém s výkonem a u svobodných ovladačů nouveau a radeon jak s výkonem, tak s neimplementovanými funkcemi, které dané hry vyžadují.

Steam ve Fedoře