S blížícím se vydáním Fedora 34 se blíží i vydání desktopového prostředí GNOME 40 (první ostré vydání s novým číslováním) a nejen v čísle přijde změna. Chystají se i změny v oblasti UI/UX, ale nejde o revoluci, nýbrž evoluci. Pomocí GNOME Boxes je možné novinky snadno otestovat, než se dostanou do nového vydání!
Článek vychází z příspěvku publikovaného na https://blogs.gnome.org/shell-dev/2021/02/01/another-shell-ux-update/
Zbývají necelé dva týdny do zmražení změn UI/UX pro nové vydání, takže přichází čas na to testovat, testovat, testovat. Následující obrazy vám umožní otestovat představu týmu, který za UI/UX stojí. Úplné testování proběhne, až se změny dostanou do hlavní vývojové větvě (master), kde bude nutné otestovat vše do hloubky, než vyjde finální verze. Pravděpodobně se při testování setkáte s mnoha problémy, takže buďte připraveni, že je občas potřeba přepnout do konzole
Testování v GNOME Boxes
- Stáhněte si obraz systému, který připravil Felipe Borges.
- Rozbalte obraz (v Souborech stačí pravé tlačítko --> Extrahovat zde).
- Otevřete si GNOME Boxes.
- Vytvořte nový virtuální stroj.
- Vyberte zdroj OS - Soubor s obrazem operačního systému.
- Vyberte extrahovaný qcow2 soubor a spusťte systém.
Teď vám naběhne ještě nevydaná Fedora 34 s nastaveným repozitářem z Copru, kterou je možné normálně aktualizovat přes dnf update
. Pokud start systému selže, respektive nedostanete se na přihlašovací obrazovku, zkuste v nastavení virtuálního stroje zapnout 3D akceleraci. Pokud to nepomůže, přepněte ve virtuálním stroji na na textovou konzoli a buď proveďte aktualizaci a nebo zkuste restartovat správce sezení gdm sudo systemctl restart gdm
. Přihlašovací údaje jsou "gnome" a "gnome".
Přidání COPR repozitářů přímo do systému
Výše zmíněný COPR repozitář, je také možné přidat do existující instalace Fedory 33. Je jasné, že nesmí jít o zařízení, které používáte ke každodenní práci, protože jde o noční sestavení softwaru, která nejsou řádně testovaná a mohou obsahovat (a taky, že obsahují chyby).
V příkazové řádce přidejte tyto repozitáře a spusťte aktualizaci:
sudo dnf copr enable haeckerfelix/gnome-shell-40
sudo dnf update
A hotovo! Odhlašte se (a přihlašte), či případně restartujte počítač, a opět máte k dispozici GNOME 40 k testování.
Chci testovat přímo to, co je v kódu
Pokud vám nestačí čekat, až někdo balíčky pro vás připraví, tak je možné podle zápisku na gitlabu (v angličtině) sestavovat vydání tak, jak je v repozitářích na Gitlabu. Ideální, pokud chcete vidět vývojářům pod ruce.
Závěr
GNOME 40 bude velkým vydáním, co se týče změn, ale než o revoluci jde spíše o evoluci dokládající komplexnost a uspořádanost celého prostředí. Otočení virtuálních ploch na horizontální směr je koncept, který už dlouhou dobu provozuje Elementary OS, Cinnamon, nebo třeba i Microsoft Windows 10. Pokud jste uživatelé GNOME, tak pro vás změny ve verzi 40 l nebudou žádnou komplikaci představovat, pokud nejste, pravděpodobně vás stejně nepřesvědčí (a to je škoda).
Pár snímků z nové verze:
3. 2. 2021 at 09:08
To je náhodička, zrovna včera jsem si s tím hrál 🙂 Jinak nepřijde mi to úplně špatné, je to naštěstí opravdu spíš evoluce než revoluce. Jen vzhledově je to na můj vkus trochu moc „omalovánkové“.
V nějakém tom článku psali, že extensions by měly být zachovány, takže doufám, že se vývojáři doplňku dash-to-dock pochlapí a podpora pro nové Gnome bude brzy (hádám, že doplňky pro starší gnome nebudou fungovat na novém by default).
3. 2. 2021 at 10:37
Rozsireni muzou opravdu byt problem, bohuzel neexistuje stabilni API. Kazdopadne u tech velkych si myslim, ze to bude v pohode.
3. 2. 2021 at 11:19
Designéři zvažují, že zobrazení dashe trvale nejen v Činnostech umožní jako volbu v nastaveních. Tím by největší důvod pro rozšíření dash-to-dock pominul. Ale to určitě nebude záležitost GNOME 40, spíš další verze, pokud k tomu dojde.
3. 2. 2021 at 21:59
Dobře, to by nemuselo být špatné, ale u dash-to-dock oceňuji hlavně možnost jeho konfigurovatelnosti. Mapování různých akcí na různé tlačítka myši apod… Nechci podceňovat případné možnosti takového docku přímo od GNOME, ale…
4. 2. 2021 at 13:31
Jsem si vědom toho, že Dash-to-dock se vyvinul do něčeho, co je mnohem víc než jen neustále zobrazený dash. Nicméně věřím, že kdyby umožnili jen dash trvale zobrazovat, bude to velké části uživatelů, kteří teď mají Dash-to-dock, stačit.
3. 2. 2021 at 11:42
keby tak konecne vratili spat notifikacne ikony to bylo cosi. Pre mna najvacsie minus v Gnome. Existuje sice plugin ale chcelo by to nieco co je naozaj integrovane. Mozno by stalo za to UI team obcas nechat aj realne pracovat roznymi komunikatormi (Mattermost,Pidgin, Zoom a ine) a prisli by na to, ze integracia do notifikacneho centra je 10x menej prehladna ako napr ikona.
19. 2. 2021 at 11:12
Naprosto souhlasim, navic je to ted komplikujici, ze nektere ty ikony jedou jen pod xserverem neco pod waylandem, rozsireni uz je vicero apod. Chtelo by to sjednotit a adoptovat nativne….
22. 3. 2021 at 14:41
Konečně jsem si díky možnostem extensions Gnome zamiloval a ono to začne směřovat někam kde se mi to moc nelíbí. No jsem na to zvědavý.