S blížícím se vydáním Fedora 34 se blíží i vydání desktopového prostředí GNOME 40 (první ostré vydání s novým číslováním) a nejen v čísle přijde změna. Chystají se i změny v oblasti UI/UX, ale nejde o revoluci, nýbrž evoluci. Pomocí GNOME Boxes je možné novinky snadno otestovat, než se dostanou do nového vydání!
Článek vychází z příspěvku publikovaného na https://blogs.gnome.org/shell-dev/2021/02/01/another-shell-ux-update/

Zbývají necelé dva týdny do zmražení změn UI/UX pro nové vydání, takže přichází čas na to testovat, testovat, testovat. Následující obrazy vám umožní otestovat představu týmu, který za UI/UX stojí. Úplné testování proběhne, až se změny dostanou do hlavní vývojové větvě (master), kde bude nutné otestovat vše do hloubky, než vyjde finální verze. Pravděpodobně se při testování setkáte s mnoha problémy, takže buďte připraveni, že je občas potřeba přepnout do konzole

Testování v GNOME Boxes

  1. Stáhněte si obraz systému, který připravil Felipe Borges.
  2. Rozbalte obraz (v Souborech stačí pravé tlačítko --> Extrahovat zde).
  3. Otevřete si GNOME Boxes.
  4. Vytvořte nový virtuální stroj.
  5. Vyberte zdroj OS - Soubor s obrazem operačního systému.
  6. Vyberte extrahovaný qcow2 soubor a spusťte systém.

Teď vám naběhne ještě nevydaná Fedora 34 s nastaveným repozitářem z Copru, kterou je možné normálně aktualizovat přes dnf update. Pokud start systému selže, respektive nedostanete se na přihlašovací obrazovku, zkuste v nastavení virtuálního stroje zapnout 3D akceleraci. Pokud to nepomůže, přepněte ve virtuálním stroji na na textovou konzoli a buď proveďte aktualizaci a nebo zkuste restartovat správce sezení gdm sudo systemctl restart gdm. Přihlašovací údaje jsou "gnome" a "gnome".

Přidání COPR repozitářů přímo do systému

Výše zmíněný COPR repozitář, je také možné přidat do existující instalace Fedory 33. Je jasné, že nesmí jít o zařízení, které používáte ke každodenní práci, protože jde o noční sestavení softwaru, která nejsou řádně testovaná a mohou obsahovat (a taky, že obsahují chyby).

V příkazové řádce přidejte tyto repozitáře a spusťte aktualizaci:
sudo dnf copr enable haeckerfelix/gnome-shell-40
sudo dnf update

A hotovo! Odhlašte se (a přihlašte), či případně restartujte počítač, a opět máte k dispozici GNOME 40 k testování.

Chci testovat přímo to, co je v kódu

Pokud vám nestačí čekat, až někdo balíčky pro vás připraví, tak je možné podle zápisku na gitlabu (v angličtině) sestavovat vydání tak, jak je v repozitářích na Gitlabu. Ideální, pokud chcete vidět vývojářům pod ruce.

Závěr

GNOME 40 bude velkým vydáním, co se týče změn, ale než o revoluci jde spíše o evoluci dokládající komplexnost a uspořádanost celého prostředí. Otočení virtuálních ploch na horizontální směr je koncept, který už dlouhou dobu provozuje Elementary OS, Cinnamon, nebo třeba i Microsoft Windows 10. Pokud jste uživatelé GNOME, tak pro vás změny ve verzi 40 l nebudou žádnou komplikaci představovat, pokud nejste, pravděpodobně vás stejně nepřesvědčí (a to je škoda).

Pár snímků z nové verze: