V dnešním článku bych chtěl pomoci představit některé klávesové zkratky, které jsou užitečné při práci v prostřední GNOME Shell. Dozvíte se mimo jiné, co je tiling, hromadu klávesových zkratek a že GNOME umí minimalizovat! Nastartujte svojí produktivitu a netrapte se s myší, když nemusíte. Tady je přehled toho, co denně používám a co by se mohlo hodit každému.

Spouštění aplikací

Přehled oken v menu činnosti

Máte toho hodně? Nepropadejte panice a udržte si přehled™.

Poznámka před začátkem: <super> je ta klávesa, na které máte typicky logo Windows.

GNOME Shell přináší velmi jednoduchý způsob, jak spouštět aplikace. Stačí přejít do menu Activities/Činnosti a napsat jméno hledáné aplikace. Klávesová zkratka je <super> a stačí zadat jméno aplikace a <Enter>. Pokud už jste snad tuto aplikaci někde spustili, dostanete ji do popředí. Potřebujete nové okno? Stiskněte kombinaci <ctrl>+<enter>. Mezi nalezenými aplikacemi můžete přecházet pomocí <Tab> nebo kurzorovými šipkami.

Pokud se rádi pohybujete v příkazové řádce, jistě oceníte možnost spouštět příkazy přímo v jednoduchém menu, které je vyvolatelné zkratkou <Alt> + <F2>. Napiště firefox, potvrďte a dostanete hned okno webového prohlížeče. Výhoda je, že funguje doplnění tabulátorem, takže stačí napsat fir a stisknout <tab>. Příkazy nejsou hned interpretovány nějakým shellem, proto lze zadat i například Downloads a otevře se složka se staženými soubory, některé složitější příkazy s uvozovkami, vyhodnocování vložených příkazů nebudou fungovat. Nezapomeňte také, že rozlišujeme velká a malá písmena.

Tiling

Náhled na Tiling

Dvě aplikace vedle sebe. Mimochodem Telegram zvládá i na desktopu responzivitu

Velké množství alternativních prostředí pracuje s něčím, čemu se říká “tilingem”, tedy okna neplavou přes sebe, ale každé má vyhrazený určitý prostor, kde se vykresluje. Zkrátka jsou rozmístěná do tabulky podle nějakých pravidel. Mimochodem do češtiny by se to dalo přeložit jako dláždění. Gnome podporuje rozdělení na šířku obrazovky. Myší stačí táhnout okno k levému, nebo pravému okraji. Klávesové zkratky jsou <Super>+ <Levá šipka> nebo <Pravá šipka>. Umístěním dvou aplikací vedle sebe má pak tu výhodu, že změna velikosti jedné z nich se projeví i na druhé a zabírají stále v součtu na šířku celou obrazovku.

Zbylé dvě klávesové zkratky, tedy <Super> + <Šipka nahoru> a <Super> + <Šipka dolu> umožňují jednoduchou maximalizaci, či minimalizaci okna.

Virtuální plochy

Virtuální plochy jsou v GNOME Shell uspořádané horizontálně a tvoří se dynamicky podle toho, kdy to je potřeba. Obsadíte poslední plochu nějakým oknem? Vytvoří se nová! Přehled ploch vidíte v menu “Činnosti”, klávesa <super>. Pro navigaci mezi plochami používáme kombinaci <Ctrl> + <Alt> + <Šipka nahoru> nebo <Šipka dolu>. Potřebujete stěhovat okna mezi plochami? Snadná pomoc, přidejte shift. Tedy, přenesení aktivního okna na plochu směrem dolu" <Ctrl> + <Alt> + <Šipka dolu>

Pokud k rozšíření pracovní plochy používáte více obrazovek můžete okna mezi nimi přesouvat pomocí <Shift> + <Super> + <Šipka>

Přepínání oken

Náhled na klávesové zkratky, tak jak je najdete v nastavení

Klávesové zkratky pro pohyb ve vašem systému, tak jak je najdete v nastavení

Přepínání oken je pro uživatele lehce matoucí, protože můžete odděleně přepínat jednotlivé aplikace, nebo přepínat okna jedné aplikace. <Alt> + <Tab> přepíná jednotlivé aplikace, kdežto <Alt> + ; (klávesa nad tabulátorem, v rozložení EN_US je to `) slouží k přepínání oken jedné aplikace. Otočení směru procházení oken (či aplikací), stačí přidat <Shift>. Přímé přepínání oken aplikace bez přehledu je realizovatelné <Alt> + <F6> a přepínání aplikací bez přehledu <Alt> + <Esc>.

Přestat seskupovat okna podle aplikace a vrátit tak <Alt> + <Tab> pro všechny je možné pomocí rozšíření Alternatetab, které je ve Fedoře ve výchozím stavu nainstalované a stačí ho povolit.

Přepínání oken je také možné v menu “Činnosti”, kde vidíte všechna okna. Přecházejte šipkami, nebo pomocí <Tab> a potvrďte klávesou <Enter>. Zajímavá zkratka je také <Super> + H, která skryje aktivní okno (minimalizace).

Závěr

Snad tento krátký někomu přehled pomůže při práci s více okny (plochami) a umožní Vám lépe pracovat. GNOME Shell má myšlenku a možná někdy jenom stačí otevřít oči a zkusit jí objevit. Nevyhovuje? Nevadí, máme ten luxus, že je zabaleno ještě tisíce dalších desktopových prostředí. Všechny zkratky je samozřejmě možné najít v nastavení (a případně změnit). Co vy a klávesové zkratky? Považujete Fedoru za pohodlný pracovní nástroj?