Fedora je velký projekt a je obtížné sledovat, co se v něm všechno děje. Tento seriál vybírá pět zajímavých věcí za poslední týden z pěti různých oblastí. Nejedná se o vyčerpávající zpravodajství, pouze o rychlé souhrny s odkazy. Zde je pět zajímavostí v týdnu před 12. květnem.

Článek vyšel původně v angličtině na FedoraMagazine.org a autorem je Matthew Miller.

Fedora 24 Beta: Pomozte otestovat grafické upgrady

Už asi víte o tom, že vyšla Fedora 24 Beta. Jednou z funkcí, na kterou se opravdu těším není dokonce ani funkcí Fedory jako takové – je to něco, co přijde jako aktualizace do Fedory 23. Vůbec poprvé uživatelé Fedory Workstation dostanou notifikaci o tom, že je k dispozici nové vydání Fedory a budou moci použít aplikaci Software k provedení aktualizace. Bude to něco na podobný způsob jako jsou nyní aplikovány bezpečnostní aktualizace a opravy, ale po dokončení se uživatel ocitne v nové verzi Fedory.

Aspoň takový je plán. Chtěl bych vás požádat, aby jste se zúčastnili Testovacího dne pro grafický upgrade, který se bude konat 16. května. Použitím virtuálního stroje (nebo dokonce normálního po zálohování všech vašich dat) nám můžete pomoct vychytat poslední chyby a umožnit v červnu tuto funkci použít každému bez problémů.

Docs Activity Day: úspěch!

Fedora vždy měla dokumentaci na styl knih, což ale není ideální pro situace, kdy je potřeba dokumentace ve stylu „jak na“. Minulý týden Fedora Documentation Team uspořádal Activity Day zaměřený na odlehčení dokumentace a doplnění o nástroje pro snadné přispívání. Fedora Community Action & Impact Lead Remy DeCausemaker o tom sepsal zprávu na Fedora Community Blog. Přečtěte si Event Report: Fedora FAD, jestli se o tom chcete dozvědět více. (Spoiler! - dopadlo to dobře!).

Diskuze o rozpočtu

Není žádným tajemstvím, že je spousta práce ve Fedoře podporována naším hlavním sponzorem – společností Red Hat. Kromě toho, že částečně a nebo kompletně (pro těch pár šťastlivců!) podporuje práci spousty lidí na projektu. Red Hat nám taky poskytuje komunitní rozpočet. Ten je používán na financování událostí jako Flock, FUDCony a Fedora Activity Days (třeba už výše zmíněný pro zlepšení dokumentace.) A taky podporuje regionální aktivity – primárně Fedora Ambassadory.

V minulosti bylo rozdělení tohoto rozpočtu na člověku z Red Hatu. Tento rok se pokoušíme o něco nového: rozdělování rozpočtu veřejné ve Fedora Councilu. Je to spousta peněz na rozdělení a budeme muset učinit spoustu těžkých rozhodnutí, ale myslím, že se diskuze vydařila. Přečtěte si přehled na LWN a přidejte se do diskuze na Council-Discuss listu.

Taky se můžete podívat na naši novou stránku http://budget.fedoraproject.org/ pro další dokumentaci ohledně procesu, který vyvíjíme a pro průběžné hlášení členů. (Díky Remimu za toto úžasné úsilí vedoucí k větší transparentnosti).

Openh264 ve Fedoře 24

Fedora nedistribuuje multimediální kodeky (software, který se staré a kódování a dekódování zvuku a videa) s uzavřeným zdrojovým kódem a spousta dalších kodeků s otevřeným zdrojovým kódem je zatížena patenty, které nám je znemožňují do Fedory přidat i kdybychom chtěli. Ale kodek h.264 je svým způsobem odlišná situace. Je velice často používán pro videokonference a Cisco má speciální licenci, která umožňuje distribuovat binární soubory kodeku. Dohodli jsme s Ciscem tak, že zdrojové kódy sestavíme v infrastruktuře Fedory a poté jsou distribuovány společností Cisco. Fedora Release Engineer Dennis Gilmore to podrobněji popsal na svém blogu a uvedl tam i způsoby, jak openh264 povolit ve Fedoře 24 (podpora pro Fedoru 23 přijde brzy!).

Jako dlouhodobé řešení potřebujeme patentovou reformu. Jestli váš tato problematika zajímá, tak zvažte příspěvek organizaci Electronic Frontier Foundation a kontaktujte vaše politické zastupitele.

Proprietární ovladače a vztek v kernelu

Když mluvíme o uzavřeném softwaru, tak velice často dostáváme oznámení o chybách k pádům uzavřeného ovladače Nvidia. Protože nemáme přístup ke zdrojovým kódům , tak je nemůžeme opravit. Josh Boyer na svém blogu píše, že chápe lidi, když se kvůli tomu zlobí a nabízí hlubší náhled do celé situace. Josh taky poprosil o více trpělivosti a pochopení. To posílám dál a věřím, že všichni členové komunity Fedory se tím budou řídit a respektovat tak jeden ze základů Fedory - Přátelství.