Fedora je známá tím, že i když se nejedná o tzv. „rolling-release“ distribuci, tak i přes to se do stabilních vydání dostávají nové verze linuxového jádra a knihovny Mesa, jen to někdy trvá od zveřejnění nové verze dlouho. O těchto komponentech bude v článku řeč především.
K čemu se vůbec nový podvozek hodí?
Důvodů, proč používat nejnovější verze knihovny Mesa a linuxového jádra, je spousta. Od oprav chyb, přes snížení spotřeby až po (někdy masivní) zlepšení 3D výkonu. Na začátek snad jen musím upozornit, že po aktualizaci může být v některých případech systém nestabilní a bude potřeba vrátit se k oficiálním verzím před aktualizací. Určitě tedy není vhodné, aby se systémem takto experimentovali méně zkušení uživatelé. Postup pro to naleznete na konci článku. Aktualizaci knihovny Mesa provádět nemusíte, jestliže používáte proprietární ovladač nVidia a v systému nemáte žádnou další grafickou kartu jiného výrobce.
Jak komponenty aktualizovat?
Pro zjednodušení procesu aktualizace udržuji v COPRu dva repozitáře – jeden pro aktualizaci knihoven Mesa a druhý pro instalaci poslední verze linuxového jádra. Oba repozitáře lze použít odděleně a nijak na sobě nezávisí. Jediným požadavkem je používat Fedoru 23.
Pro aktualizaci linuxového jádra přidejte repozitář pomocí příkazu
sudo dnf copr enable frantisekz/NodebugFedora23Kernel
Aktualizaci knihoven Mesa můžete provést příkazem
sudo dnf copr enable frantisekz/Fedora23Mesa11.2
Po přidání repozitářů už stačí provést aktualizaci systému pomocí
sudo dnf update
a následně provést restart.
Na co si dát pozor?
Po aktualizaci na nejnovější verzi se může stát, že systém prostě nenaběhne. Problém s novým jádrem můžete eliminovat výběrem jiného jádra hned po zapnutí počítače. Pokud budete chtít přejít zpět na stabilní verzi jádra, tak jednoduše nastartujte počítač se stabilní verzí jádra, spusťte aplikaci yumex-dnf a odinstalujte nefunkční verzi kernelu. Poté můžete odebrat repozitář pomocí příkazu
sudo dnf copr remove frantisekz/NodebugFedora23Kernel
Pokud chyba není způsobena linuxovým jádrem, ale knihovnami Mesa, pak může být postup mírně složitější, vzhledem k tomu, že se pravděpodobně nebudete schopni ani přihlásit do grafického prostředí. Po nastartování počítače chvíli vyčkejte a pomocí klávesové kombinace Ctrl + Alt + F3 se přepněte do jiného terminálu. Tam se přihlaste svým jménem a heslem a poté obnovte verzi knihoven Mesa distribuovanou ve Fedoře 23 pomocí příkazů:
sudo dnf copr remove frantisekz/Fedora23Mesa11.2
sudo dnf --refresh distro-sync
18. 4. 2016 at 11:15
Je fajn, že se objevují repozitáře s bleeding edge verzemi pro Fedoru. Jen bych chtěl upozornit, že minimálně v tomto copru je nejnovější verze nejen Mesy, ale i dodatečných potřebných knihoven (např. nejnovější llvm je potřeba zejména pro grafické karty od AMD):
https://copr.fedorainfracloud.org/coprs/griever/mesa-git/
Nejnovější kernel by měl jít vždy buď stáhnout ručně z Koji:
http://koji.fedoraproject.org/koji/packageinfo?packageID=8
(které jsou no-debug je popsáno v https://fedoraproject.org/wiki/KernelDebugStrategy ), nebo si přidat Rawhide repozitář:
https://fedoraproject.org/wiki/RawhideKernelNodebug
Pokud ale některé nejdou z nějakého důvodu nainstalovat, jak píšeš v copru, tak se rebuild určitě hodí.
Ještě poznámka, copr repozitáře jde ze systému odstraňovat pohodlněji, analogicky k instalaci:
sudo dnf copr remove frantisekz/NodebugFedora23Kernel
sudo dnf copr remove frantisekz/Fedora23Mesa11.2
A na závěr, tučně bych zvýraznil, že experimentování s nestabilními verzemi softwaru je jenom pro hodně pokročilé uživatele, případně pro systémy, které nejsou kritické pro vaši každodenní činnost.
Díky za článek.