Program Sledování systému (System Monitor) v GNOME je vyvíjený již od roku 2001, ale za posledních 5 let stál stranou zájmu a nikdo se mu soustavně nevěnoval. Designér GNOME Allan Day nyní přišel s návrhem, jak jej přepracovat a vdechnout jí nový život.

Sledování systému je užitečná aplikace, chcete-li zjistit, jak je počítač vytížený, které procesy jej nejvíce zatěžují atd. Nabízí vám možnost tyto procesy ukončit. Jedním z nedostatků současné aplikace je to, že nabízí informace o tom, co se děje v systému právě teď, respektive od spuštění aplikace. Podle Allana jsou ale pro uživatele užitečné i historické statistiky. Konkrétně zmiňuje spotřebu energie nebo síťový provoz. Výrazně vylepšená by měla být také sekce o discích, která by měla ukazovat, kolik místa zabírají které typy dat. Změny jsou zatím pouze v podobě mockupů a není stanoveno, kdy by měly být implementovány. Není příliš pravděpodobné, že by se celé rozhraní podařilo přepracovat už do GNOME 3.22 a tedy Fedory 25.

system-monitor

Allan také zmínil, že pracuje na úpravě rozhraní GNOME Tweak Toolu, gitg a klíčenky Seahorse (u této aplikace už se změny implementují). Základní design je připravený také pro GNOME Chat, což by měl být nový klient pro služby instant messagingu nahrazující Empathy, které již roky nikdo nevyvíjí a které trpí několika zásadními problémy v samotném návrhu. Allan ale dodává, že příliš nevěří tomu, že se tato aplikace realizuje, protože v poslední době lze pozorovat odklon od otevřených sítí k uzavřeným poskytovatelům, takže by vlastně nebylo pro co klienta psát.