Seriál "Jak používá Fedoru..." zpovídá uživatele Fedory, kteří ji používají k zajímavým účelům. Cílem je ukázat, jak lidé Fedoru používají a jak může být její využití rozmanité. Myslíte si, že by čtenáře mohlo Vaše využití Fedory zajímat? Napište nám na redakce@mojefedora.cz.

Kdo je Lucie Karmová? Můžeš se čtenářům mojefedora.cz představit?

Pracuju jako úřednice v Brně v JCMM a spravuju dotační programy pro “nadáče”. Je to Jihomoravským krajem hájený druh mladých, pilných, zvědavých a každopádně pozoruhodných talentů, vyžadujících speciální péči. Jsou to většinou biologové, chemikové, informatici, matematici, robotici, medici… Vyznačují se většinou vysokou inteligencí a svérázným přístupem k životu, vesmíru a vůbec. Není snadné jim porozumět a jsou tím nejlepším, co může náš kraj nabídnout světové vědě. Kromě toho pro nadáče i pro další mladé nadšence organizuju různé akce. Jednak proto, aby se skamarádili napříč obory a školami, jednak aby mohli dumat na tím, jak společně zlepší svět 🙂

Moji přátelé jsou nejčastěji hardcore programátoři, vývojáři, UXáci i copywriteři, designeři služeb, grafici. Většina lidí okolo mne umí zacházet s počítačem lépe než já a jejich denním chlebem je snaha o efektivitu, zlepšování a hladké používání věcí. Nějaké stopy to na mně asi zanechalo.

Moc mne totiž nebaví klasická úřednická část mé práce – tabulky, papírování, smlouvy, prostě administrativa. Snažím se proto tuhle agendu co nejvíc zefektivnit. A manžel mne celé roky nutí se zamýšlet: “Tenhle úkol už jsem udělala ručně patnáckrát a ještě ho musím udělat stokrát. Jestlipak už někdo přede mnou nevyřešil, jak to udělat lépe?” Snažím se mít maximum věcí elektronicky (nesmějte se, není to samozřejmost), v tabulkách, používat různé nástroje na hromadnou (v mých měřítkách) správu dat. Jednak mne pak těší, když se věci dějí svižně, jednak mi to uvolní ruce pro mnohem zajímavější práci. Miluju problémy jako “oficiální webovky soutěže jsou nanic, pojďme si udělat vlastní”.

Ráda cestuju a hraju larpy.

Lucie při hraní larp na motivy Jagged Alliance

Lucie při hraní larp na motivy Jagged Alliance

Odkdy používáš Fedoru a proč sis vybrala právě ji?

Já si ji nevybrala, Fedora se mi stala. Může mít manželka programátora z Red Hatu něco jiného? 😉

Pracovní počítač smím využívat i jako soukromý a máme velkou volnost v tom, jak s ním chceme zacházet. A zároveň jsme neměli k dispozici žádného “kluka od počítačů”, který by byl schopnochotný řešit neustálé trable, které tak BFU mívají. Takže mi manžel nainstaloval Fedoru, protože odmítal řešit problémy na Windows. Začátky byly těžké, nevěděla jsem nic o ničem. Mockrát jsem brečela vzteky, třeba když jsem měla mít někde prezentaci a donesla jsem si podklady v *.ods. Samozřejmě nešly na místním počítači otevřít, já to neuměla obejít a byla jsem za pitomce. Ve starší Fedoře (tuším Fedora 18) jsem měla problémy s odpojováním sdílených disků na Windows počítačích, pro mrznoucí prohlížeč souborů ve Fedoře 20 jsem i založila bug 1105291. Všechno to samozřejmě byla manželova chyba 😉

Teď už jsem s Fedorou maximálně spokojená, ale je pravda, že bez manžela bych vlastně byla ve stejné pozici jako kolegové s Windows, sama si s ničím moc neporadím. Stokrát už jsem slyšela řehot jeho kolegů v pozadí, když mne po telefonu navigoval v terminálu 😀

Lucie s manželem v Laosu

Lucie s manželem v Laosu

Kde všude Fedoru používáš a na jakém hardware?

Začala jsem myslím s Fedorou 14 na nějakém starém Lenovo netbooku. Ten potom nebyl schopný běžet Fedoru 15 nebo 16, hrozně se zpomalila všecha okna. Pak jsem pracovala s Lenovo U310. Teď mám Fedoru 24 na Asus UX303L. Na předchozích laptopech jsem se trápila s WiFi signálem, mrznoucími okny prohlížečů Firefox i Chrome na velkých Google Docs tabulkách nebo třeba s padajícími LibreOffice při snaze o použítí funkce mailmerge. Dnes už mi stěžuje práci asi jen životnost baterie, která je horší než na laptopu s Windows.

Jaký software ve Fedoře používáš?

Používám především Chrome, protože jsme jako celá organizace přešli na Google Docs. Hudbu přehrávám buďto rovnou v prohlížeči, nebo v programu Audacious. Na video mám VLC.

Občas potřebuju LibreOffice. Tipuju, že kdyby byly LibreOffice lepší ve firemních agendách, jako je formátování hromadné korespondence nebo hromadné úpravy a tisk dokumentů, používalo by je více úředníků. Jsou to věci, které neumí dobře ani Google, takže jednou za čas potřebuji nastartovat erární Windows počítač se starým Wordem. Navíc jsou LibreOffice prostě a jednoduše škaredé, lidi, copak to nevidíte?

Často musím při editování WordPress stránek upravit přímo HTML kód a na to mám gedit a Sublime Text. Minulý rok jsem navštěvovala kurs SQLite v rámci KISKu na Masarykově universitě a od té doby ho používám s importovanými CSV soubory na hledání věcí v některých našich záznamech: “Kouzelná tabulko, o kolik peněz požádala jaká fakulta, a kolik skutečně dostala, a jaká teda byla jejich úspěšnost v procentech?” Magie! Ručně bych se ufiltrovala k smrti 🙂

Jsem teď přihlášená do Pyladies, takže budu potřebovat Python, ale ten už ve Fedoře je, takže ok. Občas taky použiju terminál, naposledy jsem takhle podle instrukcí z chatu, k tomu mám Pidgin, tiskla všechny PDF soubory z adresáře najednou.

screenshot-from-2016-09-25-16-56-56

Pracuješ s nadanými studenty. Myslíš si, že přispívání do open source je cesta, jak jejich talent rozvíjet? Máte případně mezi "nadáči" takové, kteří se open source již aktivně věnují?

Doma se pořád bavíme o práci a o hodnotách, které by měla splňovat. Pro manžela je důležitým aspektem open source a pro mne už je to dneska světonázor, který sdílím. Programátor přispívá někam v kyberprostoru. Moje práce pomáhá tomu, aby Brno bylo ještě víc super město. Někdo zase okrašluje čtvrť, ve které bydlí, a pořádá akce pro sousedy. Všechno je to práce pro nějakou komunitu. Proto mě občas překvapí, jak malou důležitost někteří programátoři open source přikládají.

Nadáči open source využívají všichni, ne? 😉 Běžně organizují různé korespondenční semináře, soutěže nebo vedou mladší děti v kroužcích. Každopádně jsme pro studenty už několikrát organizovali přednášku specialisty na právo duševního vlastnictví JUDr. Matěje Myšky. Bavili jsme se samozřejmě i o software licencích a o rozdílech mezi “free as in free beer” a “free as in free speech”.

Přeju si, aby nadaní lidé sdíleli. Nejen zdrojové kódy (tomu beztak nerozumím), ale i nápady, postupy, svoje nadšení a lásku ke vzdělání.

Nadáči v Bílých Karpatech

Nadáči v Bílých Karpatech