Kdo je Martin Čadík? Můžeš se čtenářům mojefedora.cz představit?
Jsem výzkumník a pedagog nadšený pro vizuální obory, zejména pro počítačové vidění a grafiku. Momentálně pracuji na FIT VUT v Brně, kde vedu výzkumnou skupinu CPhoto@FIT, která se zabývá výpočetní fotografií. Spolu s mými doktorandy a studenty hledáme nové způsoby, jak vylepšit a prezentovat obrázky, zjistit, kde stál fotograf, co na fotografii zachytil, apod. Vyučuji předměty o počítačovém vidění, grafice a výpočetní fotografii, více na mých stránkách.
Odkdy používáš Fedoru a proč sis vybral právě ji?
Poprvé jsem začal "Fedoru" používat jako student FEL ČVUT v Praze na Strahově v devadesátých letech, tenkrát se tato distribuce jmenovala Red Hat Linux. Rozhodně ale nejsem nějaký "hard core fedorista", v průběhu let jsem pracoval s mnoha jinými distribucemi a systémy, např. HP-UX, Solaris, OpenVMS, FreeBSD, MS Windows, Gentoo, nebo SUSE. Na Institutu Maxe Plancka v Německu jsem dlouho využíval kombinaci Debian/Ubuntu. Vedle Linuxu jsem vždy měl dual-boot s Windows (to platí dodnes), které potřebuji na některé grafické aplikace a zejména na Photoshop a další produkty firmy Adobe, se kterou výzkumně aktivně spolupracujeme. Jako primární operační systém používám Fedoru v posledních pěti letech. Hlavním důvodem pro Fedoru byla kombinace Fedora - CentOS (používaný na FIT VUT), plná otevřenost a flexibilita Fedory, rychlé odezvy na nové technologie a v neposlední řadě i geografická "blízkost" a dostupnost firmy Red Hat a odborníků na Fedoru, z nichž s některými se znám osobně.
Kde všude Fedoru používáš a na jakém hardware?
V současné době používám Fedoru denně na pracovním desktopu (nVidia, i7) i na notebooku (MSI, nVidia, i7), na výpočetních strojích používáme CentOS. Aktuálně Fedoru testujeme i na jednom úplně běžném notebooku a uživateli v naší rodině.
Jaký software ve Fedoře používáš?
Využívám zejména pracovní nástroje jako je terminal, gcc, python, git, vim, eclipse, LaTeX. Dále pak Thunderbird, Firefox, Slack, Pidgin, Skype, GIMP, eog, Inkscape, VLC, LibreOffice, blender a mnoho dalších.
Fedoru používáte i v rámci vaší výzkumné skupiny. Jaké s ní máte zkušenosti? Jak silnou pozici má Linux v rámci výzkumu zpracování obrazu?
V poslední době vyvíjíme algoritmy na bázi strojového učení, což obvykle obnáší zpracování velkého množství obrazových dat a trénování rozsáhlých neuronových sítí. K tomu se Linux výborně hodí a kombinace Fedora na prototypování plus CentOS na následné počítání na clusteru mi připadá výhodná. Jisté problémy máme ovšem s krátkou dobou oficiální podpory systému (CUDA aplikace, rekompilace knihoven, ...) a tím, že v oborech strojového učení a umělé inteligence se v poslední době ustálila platforma Ubuntu LTS. Myslím, že LTS verze Fedory by zde ještě mohla zamíchat karty. Obecně je pozice Linuxu ve zpracování obrazu a zejména v počítačovém vidění velice silná. Slabší pozici má Linux, podle mého názoru, v oblastech počítačové grafiky, CAD a profesionální editace fotografie a videa, kde často dominují proprietární produkty, např. právě od firmy Adobe.