Seriál „Jak používá Fedoru…“ zpovídá uživatele Fedory, kteří ji používají k zajímavým účelům. Cílem je ukázat, jak lidé Fedoru používají a jak může být její využití rozmanité. Myslíte si, že by čtenáře mohlo Vaše využití Fedory zajímat? Napište nám na redakce@mojefedora.cz.

Kdo je Michal Stanke? Můžeš se čtenářům mojefedora.cz představit?

Zdravím všechny čtenáře. Donedávna jste mě mohli potkávat hlavně na chodbách FEL ČVUT, kde jsem vystudoval informatiku. Na živobytí si teď vydělávám programováním pro Cisco, hlavně v Javě. Ve volném čase jsem členem spolku OpenAlt, který propaguje open source ve všech formách, a také komunity okolo webu Mozilla.cz, kde píšu zprávičky, překládám Firefox a spoustu dalšího.

K otevřenému softwaru jsem se dostal právě přes Firefox, když se mi před nějakými devíti deseti lety rozbil Internet Explorer. Jako naprostému lama-uživateli mi Opera přišla moc složitá. Při seznamování s Firefoxem jsem objevil komunitní fórum podpory, kde jsem si zpočátku nechával radit a pak začal sám odpovídat na otázky, jak jsem se postupně s Firefoxem a počítačem obecně učil. Ta atmosféra mě chytla a tehdy jsem začal používat open source programy pro všechno, co šlo. Samozřejmě i Thunderbird a chatovací prográmek Instantbird, které mě přivedly k překladům. Mimo překlady jsem ale zůstal až do vysoké školy jenom uživatelem a ani Linux jsem nepoužíval.

Na stánku Mozilly na DevConf.cz 2017

Odkdy používáš Fedoru a proč sis vybral právě ji?

První linuxové distro, které jsem začal používat, bylo Ubuntu během studia bakaláře. Pak jsem přešel na konzervativnější Mint, ale posledního asi 3/4 roku používám Fedoru. Vybral jsem si ji kvůli komunitě, která mi připadá nejaktivnější. Já v ní sice úplně aktivní nejsem, ale stánek Fedory potkávám na konferencích nejčastěji. Také jsem chtěl vyzkoušet co nejčistší GNOME, které sice není bezchybné, ale má svoji filosofii.

Kde všude Fedoru používáš a na jakém hardware?

Fedoru používám jenom doma celkem na třech laptopech - Lenovo, Asus a Dell, věkově jsou s odstupem vždy asi dvou let. Ne, že bych měl tolik pracovních stolů a na každém jiný stroj, ale třeba ten nejstarší Dell používám výhradně na promítání a zálohy. V práci mám Mac, ale chci Fedoru zkusit i tam, pokud budou všechny naše nástroje fungovat.

Svého času jsem měl ještě server u vpsFree.cz s CentOSem, ale přestal jsem ho používat. Teď se mi potřeba mít server zase vrací, tak budu hledat nějakou distribuci do Dockeru. Možná zkusím Fedoru Atomic.

Jaký software ve Fedoře používáš?

Většinu času mám otevřený Firefox Nightly. Ale prohlížeče mám nainstalované asi všechny nejpoužívanější. Pak mívám Thunderbird, Telegram, Slack, vývojové prostředí IDEA a samozřejmě terminál a v něm různé nástroje. Teď jsem si čerstvě nastavil Oh My Zsh, se kterým je práce v terminálu opravdu radost. Co mě ale po přechodu na Fedoru mile překvapilo nejvíc byl Nautilus. Je sice jednoduchý a občas mi tam něco chybí, ale možná právě díky té jednoduchosti jsem neměl divný pocit si v něm nastavit přístupy a nahradit jím FileZillu. GNOME jako celek se mi líbí moc, jenom by mohlo trochu více zapracovat na notifikačním centru. Pokud mají notifikace nahradit tray ikony, musím vidět, že nějaké nové notifikace mám. Zatím si jich většinou vůbec nevšimnu.

Ukázka Michalova pracovního prostředí

Patříš mezi tzv. Mozilla Reps, jak silné zastoupení má Linux v komunitě Mozilly a je něco, co ti na linuxové verzi Firefoxu chybí nebo bys chtěl vylepšit?

Mozilla Reps je taková organizovanější skupina, která podporuje lokální komunity a přispěvatele. Pro Mozilla.cz moje členství znamená hlavně zdroj samolepek, triček a placek na stánek na konference, a taky přístup k některým důležitým informacím. S ostatními Reps se osobně moc nepotkávám, ale hodně jich je aktivních i v komunitách linuxových distribucí, LibreOffice nebo WordPressu.

Zastoupení operačních systémů, které vídám, je přibližně na třetiny. U vývojářů je ale častější Mac, i když někdy jim na něm přes rameno zahlédnu běžet linuxovou distribuci. Nemám pocit, že by byl Firefox pro Linux odstavený na nějaké vedlejší koleji, ale není ani priorita. S ohledem na zastoupení na desktopu se tomu nedá tolik divit. Ty nejpalčivější problémy, jako třeba chybějící podporu pro CSD, naštěstí zvládne vyřešit komunita nebo Red Hat (díky za to!). Po CSD bych asi nejvíce ocenil integraci s klíčenkou seahorse.

Na DevConf.cz 2017