Seriál „Jak používá Fedoru…“ zpovídá uživatele Fedory, kteří ji používají k zajímavým účelům. Cílem je ukázat, jak lidé Fedoru používají a jak může být její využití rozmanité. Myslíte si, že by čtenáře mohlo Vaše využití Fedory zajímat? Napište nám na redakce@mojefedora.cz.

Kdo je Věroš Kaplan? Můžeš se čtenářům mojefedora.cz představit?

Ahoj, jmenuji se Věroš Kaplan a jsem nájemný správce serverů. Jsem na volné noze a nejčastěji mne můžete potkat v brněnském Impact Hubu.

Býval jsem vývojář - na konci minulého století jsem potkal Python a zjistil jsem, že tenhle jazyk se mi fakt líbí a začal jsem se postupně programovat v Pythonu. Jako vystudovaný kartograf jsem chvíli Pythonem především zpracovával satelitní a letecké snímky, ale pak se to nějak posunulo. Teď se starám firmám o servery a aplikace, a hlídám, aby to běželo. Snažím se, abychom se u provozu a nasazování aplikací ani já ani zákazníci moc nenadřeli. Většinou jim říkám, že to mají strašně moc složité, komplikované, křehké a že by se to mělo zjednodušit a zautomatizovat.
Protože jsem býval Dev a teď jsem řeším spíš Ops, lidi si myslí, že nejspíš dělám DevOps.

Odkdy používáš Fedoru a proč sis vybral právě ji?

Můj počítač je pro mne už jenom pracovní nástroj. V poslední době už nemám chuť ho moc ladit a nastavovat, jen pasivně doufám, že mi autoři operačního systému a aplikací nebudou házet klacky pod nohy, což Linux splňuje docela pěkně.

Používal jsem docela dlouho Ubuntu, protože to “prostě fungovalo” a LTS verze vydržela dva roky bez reinstalace. Nedokázal jsem ale začít používat Unity, protože se mi první verze fakt nelíbily, a tak jsem rychle přešel na Xubuntu.  Pak mi Jirka Eischmann na jedné konferenci - nejspíš LinuxDays 2016 - říkal, že Fedora funguje, dá se používat jako hlavní systém a že se to celé dá dokonce zaktualizovat na novější verzi. Jirka vypadá jako fajn chlap, na stánku měli i kulaté modré sušenky a já jsem kupoval zrovna nový laptop, tak jsem Fedoru zkusil.

Jirka nekecal - Fedora fakt funguje, takže jsem u ní zatím zůstal. Ze začátku jsem se  trošku děsil aktualizace každého půl roku, ale zatím se nic pořádně nerozbilo.

Na InstallFestu 2017.

Kde všude Fedoru používáš a na jakém hardware?

Fedoru mám jenom na vlastním laptopu. Mám úchylku na repasované ThinkPady, takže posledního půl roku používám ThinkPad T430 - je tam procesor, dva disky (rychlý pro práci a velký pro pomalá data) a paměť doplněná na 12GB. Protože s ním pracuju na různých divných a divokých místech, velmi oceňuji, že staré Thinkpady jsou docela bytelné kousky. A protože je počítač už starší, nebude mne tolik bolet, když ho někde ztratím, rozšlápnu nebo tak něco... (PS: neříkej prosím nikomu u nás v Hubu, že ta rýha na podlaze je od toho, jak mi spadl ze stolu na dřevěnou podlahu).

Velmi oceňuji, že na T430 skoro všechno funguje - přičítám to tomu, že za ty roky od vydání ThinkPadu už jsou všechny chyby v ovladačích vychytané. Na rozdíl od předchozí T420, která se sice uměla spolehlivě uspat, ale už neměla moc ráda probouzení, mi probouzení na T430 funguje velmi spolehlivě.

Věrošův ThinkPad T430 s Fedorou.

Jaký software ve Fedoře používáš?

Nepoužívám klasickou Fedoru, ale Xfce spin - nabíhá to docela rychle a nežere to systémové prostředky - čas od času spouštím v laptopu nějaké testovací clustery, takže si naivně myslím, že využiji každý gigabajt paměti.

Jako sysadmin používám běžné sysadminské nástroje - ansible, ssh, vim, wireshark, vpn. Ručně jsem si musel do Fedory musel přidat docker, VirtualBox, Vagrant, Terraform a jim podobné nástroje, co se mění rychleji, než vydání Fedory.

Jako vývojář používám hlavně vim, Python a PyCharm. Jako Python vývojář jsem rád, že Fedora Loves Python. virtualenv a podobné věci mi práci s Pythonem velmi ulehčují.

Jako normální člověk používám nejspíš jen webový prohlížeč. Na komunikaci s týmy u klientů mám Slack nebo Pidgin jako XMPP klient. Naopak třeba kancelářský balík používám minimálně, většinu dokumentů mám na placeném Google Drive či cloudových službách.

Když školím, používám mosh (SSH, které se vypořádá s rozpadem spojení), tmux (s oblibou rozděluji terminál na “tohle vyzkoušíme” a “tohle je výstup”) a arandr (umí vygenerovat shell skript, který konfiguruje RANDR rozšíření, což je neocenitelné pro různé obskurní projektory).  Když si vzpomenu, používám recordmydesktop - umí nahrát obrazovku do videosouboru.

A to nejdůležitější: Můj oblíbený terminál je Guake a v můj oblíbený editor je vím.

Ukázka Věrošova pracovního prostředí.

Slyšel jsem, že se věnuješ také programování v MicroPythonu, jaké nástroje na to používáš?

To bude nějaké nedorozumění, workshop na MicroPython jsem přihásil na PyCon.cz 2017 jen jako legrácku, ale chytilo se to - organizátoři zřejmě neměli dost jiných ptákovin. MicroPython používám jenom tehdy, když chci rozblikat LEDku, nebo rozhýbat krabičku od zmrzliny.

MicroPython je interpreter Pythonu napsaný tak, aby se vešel na malé a levné desky. Nejznámější bude asi NodeMCU či Wemos D1 mini - na desce  za pár dolarů je možné používat docela velkou podmnožinu Pythonu včetně WiFi, MQTT a přístupu k GPIO pinům.

MicroPython píšu ve vimu a nahrávám přes ampy (adafruit micropython tools).