Fedora je velký projekt a je obtížné sledovat, co se v něm všechno děje. Tento seriál vybírá pět zajímavých věcí za poslední týden z pěti různých oblastí. Nejedná se o vyčerpávající zpravodajství, pouze o rychlé souhrny s odkazy. Zde je pět zajímavostí v týdnu před 31. červencem.

5things-bluebits-945x400Článek vyšel původně v angličtině na FedoraMagazine.org a autorem je Matthew Miller.

Nastupte do kdbusu!

Pokud jste trochu zkoumali běžící procesy v moderním linuxovém systému, určitě jste narazili na věc zvanou dbus. Více si o ní můžete přečíst na webu dbusu, ale jednoduše to lze shrnout tak, že se jedná o systém pro posílání zpráv mezi programy. Běží na pozadí a uživatelé o něm ani netuší. Je to ale důležitá součást systému a umožňuje třeba integrovaná upozornění jak v GNOME, tak v KDE, nebo výběr rolí ve Fedora Server.

V posledním desetiletí běžel jako démon v user space, tedy jako služba, která běží na pozadí, ale mimo linuxový kernel. Fedora experimentuje s novou implementací zvanou kdbus, která, jak "k" naznačuje, je integrovaná do kernelu. To jí umožňuje být k dispozici na začátku bootování (před tím, než nastartují ostatní systémové služby), mít lepší výkon a protože běží v kernelu, také lepší bezpečnostní vlastnosti.

Někteří vývojáři kdbus používají už nějakou dobu a nyní žádáme o testování širší řady testerů, minimálně ty, kteří mají dostatek odvahy na to používat neustále se pohybující vývojovou verzi - Fedora Rawhide (já ji na jednom ze svých hlavních počítačů používám, ve skutečnosti to není tak strašidelné, pokud nemáte problém s občasným debuggováním, když se věci trochu pokazí). Pokud chcete testovat kdbus, stačí spustit Rawhide s bootovacím parametrem kdbus=1 enforcing=0 a kernel a systemd jej automaticky detekují a použijí místo tradičního démona.

(Jo a mimochodem to pro ten boot vypíná SELinux. Bezpečnostní politika pro kdbus se teprve připravuje)

Více se dozvíte v emailu Lennarta Poetteringa, který poslal do poštovní konference vývojářů Fedory.

Menší varování před Rawhidem tento týden...

Jak jsem zrovna poznamenal, Rawhide je obvykle docela bezpečný, ale občas je trochu... no... syrový (raw). Na schůzce Release Engineeringu tento týden Dennis Gilmore poznamenal, že tento týden může být trochu drsnější kvůli některým změnám v infrastruktuře a nové verzi RPM, která je sama o sobě docela zajímavá, protože podporuje tzv. file triggers, které (v budoucnu!) umožní rychlejší a spolehlivější instalaci balíčků.

Každopádně pokud jste uživatel Rawhidu, sledujte poštovní konferenci pro vývojáře. Dobrý nápad je také sledovat blog "Tento týden v rawhidu" od Kevina Fenziho.

Budování Fedory 23 pokračuje

Vzhledem k tomu, že Fedory vychází každých šest měsíců, neuběhne od oznámení nové verze nikdy mnoho času a jsme opět plně zaneprázdnění prací na dalším vydání. Fedora 22 byla vydána v květnu a za pár týdnů budeme vydávat Fedoru 23 Alpha, momentálně naplánovanou na 11. srpna.

Jako vždy si pamatujte, že plán ukazuje cílové datum, ale proces vydávání Fedory cílí na rovnováhu mezi striktně načasovanými vydáními a přístupem "vydej, když je vše připravené". To znamená, že občas data o týden či dva posuneme, ale pokud se to stane, neberte to jako něco mimořádného.

Nicméně konkrétní poznámka pro tento týden je: zmražení alphy, což znamená, že všechny změny, které mají přistát ve vydání Fedora 23 Alpha, musí jít skrze proces pro výjimky ze zmražení. A také jsme aktivovali Bodhi, systém, který umožňuje posílat aktualizace do updates-testing. Během raného vývoje jdou všechny aktualizace rovnou do hlavní větve, ale jak vydání stabilizujeme, přidáváme tento proces.

Hlášení z FUDCon Pune

Kromě velké konference Flock (více jsem o ní psal minulý týden, pokud jste to nečetli) máme také Fedora User and Developer Conferences - "FUDCons" - každý rok v Latinské Americe a Asii/Tichomoří. Tento rok se FUDCon APAC konal v Pune, Indii. Zajímá vás, jak se povedl? Přečtěte si report z konference od Kushala Dase.

Zpomaluje Fedora?

A nakonec tento týden... přispěvatel do Fedory Jiří Eischmann zveřejnil na svém blogu zajímavý komentář s tak trochu alarmujícím titulkem - Růst repozitářů Fedory se téměř zastavil. Situace není tak zoufalá, jak může nadpis napovídat. Rozhodně to ale otevírá důležitou diskusi. Jiří tento trend připisuje popularitě Copru, naší službě pro budování osobních minirepozitářů s flexibilními pravidly (musí to být otevřený software, musí to být podle Fedory legální... a to je víceméně všechno).

Zároveň s tím probíhá diskuse v poštovní konferenci Fedora Big Data Sig ("SIG" je zájmová skupina - special interest group, do které se sdružují přispěvatelé se zájmem o určitou oblast), v které se debatuje o hodnotě, kterou uživatelům přináší balíčkování upstreamového softwaru podle tradičních standardů Fedory. Dlouholetý přispěvatel a správce balíčků Haïkel Guémar poznamenává:

Ve skutečném světě, pokud upstream řekne: "nepoužíváme balíčky Fedory, protože mají zmrzačené vlastnosti", žádní koncoví uživatelé naše balíčky nebudou nikdy používat. A žádná uživatelská základna znamená, že nemáme žádnou páku tyto špatné praktiky změnit, je to začarovaný kruh.

Software se opravdu od zrodu Fedory změnil. Mnoho problémů je stále stejných, ale mění se měřítko a tlaky. Část naší práce na Fedora.next má za cíl na toto odpovědět, máme ale stále před sebou dlouhou cestu průběžného vylepšování. Chceme, aby uživatelé dostali to nejlepší, nejužitečnější open source software se zárukou kvality, na kterou jsme u Fedory zvyklí, ale také musíme přijít na to, jak zapadnout do světa, kde to není vždy ten nejlepší model pro naše uživatele. A jak Jiří říká, také musíme najít lepší cestu pro software, který do našich hlavních repozitářů patří.