Nedávno jsme spustili diskusní skupinu pro českou komunitu Fedory na Telegramu. Anglická verze se velmi rychle blíží hranici 1000 připojených uživatelů. Stovky uživatelů mají taky španělská nebo ruská skupina. Fedora má také oficiální kanál, kde informuje o novinkách v distribuci a projektu kolem ní. Jaké klienty Telegramu jsou vlastně pro uživatele Fedory k dispozici?

Telegram Desktop

Jedná se o oficiálního klienta, který je šířený pod open source licencí. Napsaný je v grafickém frameworku Qt a je multiplatformní, kromě Linuxu funguje také na Windows a macOS. Dá se říct, že podporuje všechny funkce Telegramu a přináší je velmi brzo po mobilních klientech. Jako jediný z desktopových klientů podporuje také hlasové hovory. Nainstalovat jej můžete několika způsoby:

  1. Stáhnete si ze stránek telegram.org archiv tar.xz, který rozbalíte a spustíte binárku Telegram, která se nachází v rozbaleném adresáři. Při prvním spuštění se vytvoří zástupce mezi spouštěči aplikací a dál už můžete aplikaci spouštět přes něj. Klient se umí sám aktualizovat, nespoléhá se na žádné systémové řešení.
  2. Nainstalujete si balíček telegram-desktop z Free části RPMFusion.
  3. Oficiální klient existuje také v podobě Flatpaku. Můžete si stáhnout telegram.flatpakref. Používáte-li Fedora Workstation nebo KDE, stačí na něj poklikat a on se otevře v GNOME Software nebo KDE Discover a nainstaluje. Nemáte-li tyto programy nainstalované, můžete jej nainstalovat příkazem flatpak install telegram.flatpakref.

Telegram Web

Další možností je používat webového klienta, kterého naleznete na adrese web.telegram.org. Ten si můžete otevřít v jakémkoliv prohlížeči, např. Opera jej navíc integruje do boční lišty. Používají ho také programy integrující různé komunikační služby jako Franz nebo jeho open-source alternativa Rambox. K webovému klientu je třeba říct, že je výrazně zjednodušený a nepodporuje zdaleka tolik funkcí jako desktopový klient.

Plugin pro Pidgin

Pokud preferujete tradiční desktopové komunikátory, už třeba kvůli tomu, že používáte další služby jako IRC nebo Jabber, může se vám hodit purple plugin pro Pidgin. Ten naleznete buď v profilu Pidginu v GNOME Software nebo pod balíčkem purple-telegram přímo v repozitářích Fedory. Plugin funguje také pro rozhraní Pidginu pro příkazovou řádku nazvané Finch a BitlBee, které umožňuje připojení s libovolného IRC klientu.

Tento plugin podporuje jen malou podmnožinu funkcí Telegramu. Hodí se tak především na textovou komunikaci. Je to dáno jak omezeným počtem vývojářů, tak tím, že ne všechny unikátní funkce Telegramu lze implementovat do obecného kecálka. Na rozdíl prvních dvou klientů ale podporuje tzv. secret chats, tedy end-to-end šifrované chaty.

Cutegram

Je alternativním desktopovým klientem taktéž napsaným v Qt. Jeho vývoj vypadal slibně a vyrovnal se oficiálnímu desktopovému klientu, ale poslední rok stagnuje a tak také nepodporuje řadu novějších funkcí. Stejně jako plugin pro Pidgin ale podporuje secret chats. Naleznete ho přímo v repozitářích Fedory pod balíčkem cutegram.

Existuje také klient pro příkazovou řádku telegram-cli, ale už není dva roky udržovaný a z Fedory byl kvůli tomu před několika měsíci odstraněný. Naleznete ho ale stále ve Fedoře 24 a 25.

Používáte-li Telegram, z kterého klienta se k němu ve Fedoře připojujete?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...