Lepší integrace uzavřených ovladačů pro grafické karty Nvidia byla slíbená už pro Fedoru 25. Práce na ní se nakonec protáhly, ale nyní se zdá se se blíží do finální rovinky.
Dlouho se řešilo, v jakých repozitářích se budou ovladače od Nvidie nacházet. Nejlépe byly údajně zabalené v repozitáři Negativo17, ale jako vhodnější varianta se jevilo RPM Fusion, protože se nejedná o projekt jednoho muže, ale celé komunity. Jednání ale ztroskotala a Hans de Goede, který na lepší integraci pracuje, se nakonec domluvil se Simonem Caronnim, který spravuje repozitáře Negativo17. Ten se o tom rozepsal na svém blogu.
Instalace a aktualizace ovladačů by nyní měla být výrazně robustnější. Pokud se ovladač při bootu z nějakého důvodu nenačte, systém automaticky přepne na otevřené ovladače nouveau. Nemělo by se tak stávat, že uživatel skončí s černou obrazovkou ani v případě, kdy jeho kernel není s ovladači kompatibilní.
V nejbližších dnech bude repozitář Negativo17 s ovladači Nvidia přidán mezi přednastavené repozitáře ve Fedora Workstation. Poté bude možné ovladače a přidružené nástroje nainstalovat přímo v GNOME Software. Vše si můžete vyzkoušet už nyní. Pokud si repozitář přidáte, při další aktualizaci metadat se ovladače s nástroji objeví v GNOME Software taky.
Pokud máte ovladače nainstalované z RPM Fusion, Nvidia CUDA nebo ELRepo, měl by přechod na balíčky z Negativo17 proběhnout bez problémů.
Simone se zmiňuje také o technologii Optimus, která je ve Fedoře podporovaná ve výchozím stavu od verze 25. Ta bude fungovat i po instalaci uzavřených ovladačů, ale na rozdíl od použití pouze otevřených ovladačů (intel+nouveau), poběží vždy obě karty, což má negativní dopad na spotřebu. Pokud tedy nepotřebujete maximální výkon, otevřené ovladače vám poskytnou výrazně delší výdrž na baterii.
13. 5. 2017 at 19:54
velmi dobře, když už jsem téma GPU lehce naťukli, jak je na tom prosím pěkně FEDORA a AMDGPUPRO ? Děkuji za info. Lepší podpora AMDGPUPRO ze strany fedory by třeba pro mne byl naprosto dostatečný důvod abych opustil svět ubuntu opustil a na fedoru přešel. Na ubuntu je podpora amdgpupro velmi kostrbatá a uživatelsky nepřívětivá, v případě odnože Ubuntu GNOME je dokonce zcela nepoužitelná protože systém instalace těchto ovladačů zcela vykolejí – černá smrt.
13. 5. 2017 at 21:28
AMDGPUPro pro Fedoru není. AFAIK podporované jsou pouze RHEL, SUSE a Ubuntu. Máte nějaký specifický důvod pro uzavřený ovladač používat? Podle testů je dnes ten otevřený už dokonce většinou výkonnější a ten uzavřený se hodí, jenom pokud potřebujete OpenCL a Vulkan.
Pro 99 % uživatelů je otevřený ovladač lepší a také výrazně bezproblémovější než AMDGPUPro.
14. 5. 2017 at 19:31
echo „, protože se nejedná o projekt jednoho může“|sed -e ‚s/může/muže/‘
15. 5. 2017 at 10:57
A jak na tom bude podpora starších Nvidia karet? Na mém domácím PC se mi v F25 vůbec nepodařilo grafiku rozběhnout (nvidia-340). Končí to s hláškou „Něco se pokazilo“, ale nepodařilo se mi skutečnou příčinu lokalizovat. Mělo by to být funkční i pro tyto případy?
15. 5. 2017 at 13:39
Ptal jsem se dnes Hanse a s oficiální podporou starých ovladačů momentálně nepočítají, takže člověk se musí bohužel spokojit s existujícími postupy.
15. 5. 2017 at 13:22
Pokial je to uz naozaj finalny pokus o bez problematicku instalaciu NVIDIA vo Fedore, tak to bude super !
Ale akosi som nepochopil
„repozitář Negativo17 s ovladači Nvidia přidán mezi přednastavené repozitáře ve Fedora Workstation“
Po cistej instalacii Fedora Workstation bude ihned fungovat toto ???
dnf install nvidia-driver
Ak ano, tak potom preco nebude aj RPM Fusion prednastaveny v Fedora Workstation ?
dnf install vlc
je urcite „mensie zlo“ (open source vs. nvidia) ako vyssie spomenuta instalacia nvidia driverov.
15. 5. 2017 at 13:47
Nevím přesně, jestli ten repozitář bude přímo povolený nebo se použije mechanismus pro repozitáře třetích stran v GNOME Software. V tom druhém případě by to bylo tak, že by byl repozitář zakázaný, ale jeho obsah by v Software byl a když by ho chtěl uživatel nainstalovat, tak by se repozitář zapnul.
VLC není rozhodně menší zlo z pohledu práva. Nvidia nám nebrání distribuovat jejich ovladač, jen je to uzavřený software, tak není v repozitářích Fedory, protože za uzavřený software nemůže Fedora nést žádné záruky. VLC je otevřený software, ale implementuje kodeky, které jsou chráněné patenty, takže jeho distribuce by znamenala nahrání patentovým trollům na smeč.
Když Hans s RPMFusion jednal, tak požadoval, aby měly ovladače vlastní repozitář, aby s nimi nedošlo k povolení i věcí, které prostě nemůžeme distribuovat. To byl myslím kámen úrazu, kvůli kterému se nedomluvili. RPMFusion je takový mix uzavřeného softwaru, který není ve Fedoře kvůli licenci, ale asi by bylo možné ho distribuovat, a softwaru, který je patentově chráněný a který prostě není možné distribuovat, pokud člověk nezaplatí za licenci k patentům nebo se nevystaví dost reálné hrozbě patentových žalob.