Lepší integrace uzavřených ovladačů pro grafické karty Nvidia byla slíbená už pro Fedoru 25. Práce na ní se nakonec protáhly, ale nyní se zdá se se blíží do finální rovinky.

Dlouho se řešilo, v jakých repozitářích se budou ovladače od Nvidie nacházet. Nejlépe byly údajně zabalené v repozitáři Negativo17, ale jako vhodnější varianta se jevilo RPM Fusion, protože se nejedná o projekt jednoho muže, ale celé komunity. Jednání ale ztroskotala a Hans de Goede, který na lepší integraci pracuje, se nakonec domluvil se Simonem Caronnim, který spravuje repozitáře Negativo17. Ten se o tom rozepsal na svém blogu.

Instalace a aktualizace ovladačů by nyní měla být výrazně robustnější. Pokud se ovladač při bootu z nějakého důvodu nenačte, systém automaticky přepne na otevřené ovladače nouveau. Nemělo by se tak stávat, že uživatel skončí s černou obrazovkou ani v případě, kdy jeho kernel není s ovladači kompatibilní.

V nejbližších dnech bude repozitář Negativo17 s ovladači Nvidia přidán mezi přednastavené repozitáře ve Fedora Workstation. Poté bude možné ovladače a přidružené nástroje nainstalovat přímo v GNOME Software. Vše si můžete vyzkoušet už nyní. Pokud si repozitář přidáte, při další aktualizaci metadat se ovladače s nástroji objeví v GNOME Software taky.

Ovladače Nvidia v GNOME Software, autor: Negativo17

Pokud máte ovladače nainstalované z RPM Fusion, Nvidia CUDA nebo ELRepo, měl by přechod na balíčky z Negativo17 proběhnout bez problémů.

Simone se zmiňuje také o technologii Optimus, která je ve Fedoře podporovaná ve výchozím stavu od verze 25. Ta bude fungovat i po instalaci uzavřených ovladačů, ale na rozdíl od použití pouze otevřených ovladačů (intel+nouveau), poběží vždy obě karty, což má negativní dopad na spotřebu. Pokud tedy nepotřebujete maximální výkon, otevřené ovladače vám poskytnou výrazně delší výdrž na baterii.