Fedora je velký projekt a je obtížné sledovat, co se v něm všechno děje. Tento seriál vybírá pět zajímavých věcí za poslední týden z pěti různých oblastí. Nejedná se o vyčerpávající zpravodajství, pouze o rychlé souhrny s odkazy. Zde je pět zajímavostí v týdnu před 26. únorem.

Článek vyšel původně v angličtině na FedoraMagazine.org a autorem je Matthew Miller.

Získejte Fedora nálepky po celém světě

Dříve v tomto měsíci se Fedora stala partnerem se známou společností poskytující swag ve stylu Linuxu, FOSS a softwaru. Fedora a UnixStickers hrdě oznamují uvedení Fedora nálepek. Můžete vybírat z široké škály nálepek, buďto s celým logem Fedory a nebo jen s logem nekonečna a nálepky na počítač, aby jste mohli ukázat svým přátelům, rodině a kolegům, že vaše zařízení pohání Fedora. Z tohoto vztahu profituje i Fedora, takže nakupováním nálepek podporujete i Fedora Project.

A na rozdíl od současného řešení v podobě Fedora sekce na Red Hat Cool Stuff Store umožňují UnixStickers odesílání po celém světě za rozumné ceny. Na Cool Stuff Store můžete nakupovat trika, potisknuté hrnky a jiný swag, který na UnixStickers ještě není, ale pracujeme na rozšíření nabídky. Můžete si přečíst původní oznámení.

Ujistěte se, že máte staženou správnou verzi Fedory

Nedávný incident Linux Mintu vyvolal spoustu otázek. Přispěvatel do Fedory a člen týmu infrastruktury Kevin Fenzi napsal příspěvek na svůj blog o tom, jak stahovat Fedoru bezpečně. Bereme to (a celkovou bezpečnost) velice vážně a pracujeme na způsobu, jak učinit stahování Fedory jednodušší a ještě více bezpečné.

Měření dopadu konference a získávání přispěvatelů

Přítomnost Fedory na konferencích nás stála spoustu energie, času, peněz a dalších zdrojů. Ale není jasné, jak moc to je přínosné – přináší to Fedoře nové uživatele? A co přispěvatelé? Přispěvatel a člen týmu komunitních operací, Bee Padalkar se to pokusil zjistit. Jak už jsem zmínil v mé přednášce Stav Fedory na DevConf.cz, tak spousta aktivity v infrastruktuře Fedory je generována zprávami na fedmsg – je to něco jako Twitter spíš pro naše systémy než lidi, které komunikují mezi sebou.

Bee začal pohledem na to, kdo získal odznáček FOSDEM 2016 u stánku Fedory na konferenci FOSDEM a potom sledoval jejich aktivitu po konferenci. Účty, které začaly na konferenci a poté b aktivitě pokračovaly jsou aktivní přispěvatelé – měřitelný úspěch konference. Podívejte se na archiv mailů komunitních operací a čekejte na další analýzy jiných konferencí a mé oblíbené grafy.

Shrnutí roku v infrastruktuře

Infrastruktura Fedory je zaneprázdněná a někdy i hlučná oblast – a to je jenom dobře. Tým infrastruktury pomáhá udržet všechny služby, servery a další součásti Fedory v chodu. Také vyvíjejí mový software, který bude ve Fedoře běžet. Podívejte se na apps.fedoraproject.org, jak některé viditelné služby vypadají.

Na Fedora Community Blogu tým starající se o infrastrukturu nedávno publikoval jejich shrnutí roku 2015. Příspěvek popisuje některé významné události roku 2015, jako je přechod na Ansible a aktualizaci na RHEL 7 a také některé cíle pro rok 2016, jako je nasazení Fedora Hubs.

Myslíte, že můžete s infrastrukturou Fedory pomoct? Podívejte se, jak se můžete zapojit na stránce Fedora Infrastructure týmu.

Zmenšování minimální Fedory

Během posledních let, jak místo na disku serverů, počítačů a laptopů začalo ztrácet na důležitosti, minimální instalace Fedory rostla a rostla. Najednou je méně lépe díky cloudu a kontejnerům. Malá báze báze redukuje přenos přes síť a dobu potřebnou pro nasazení, a co je možná důležitější, snižuje úsilí nutné k opravě případných bezpečnostních problémů.

Právě teď je základní obraz Fedora Cloud a kontejnerů větší, než by bylo ideální. Ale pro Fedoru 24 a novější to bude mnohem lepší. Jedna z největších součástí softwaru, glibc (základní stavební kámen kterékoliv Linuxové distribuce v tradičním pojetí) je nyní rozdělen do jazykových balíčků, takže zabírá 130MB a méně (až na „několik“ MB). Další změna se týká balíku coreutils (taky je jedním ze základních), která zmenšila jeho velikost z 15MB jen na jeden. Také se zajímáme o modulární balíčkování systemd (který byl jako modulární už navržen, jen nebyl správně zabalíčkován).

Přispěvatel do Fedory Courtney Pacheco pracuje na dalším zmenšování základní instalace Fedory a myslím, že Fedora 24 a 25 bude mít potenciál nabídnout velice svěží startovací bod samozřejmě spolu s celou kolekcí zabalíčkovaného sofwaru, které bude vyhovovat vašim požadavkům.