O této zprávě jsme informovali na sociálních sítích už před 14 dny. Nyní ale Národní technická knihovna vydala oficiální tiskovou zprávu: na 150 počítačích pro návštěvníky nasadila místo Windows Fedoru.

„Dosavadní PC stanice s Microsoft Windows dnes již nevyhovovaly zejména pro přehrávání multimediálního obsahu a byly také náročné pro správce. Teď jsme je nahradili novými plnohodnotnými osobními počítači s Linuxem. Tím se sníží náklady na podporu operačního systému zhruba o dvě třetiny,“ uvedl Martin Svoboda, ředitel NTK.

NTK doplňuje, že pro návštěvníky jsou k dispozici nástroje pro práci s grafikou, kancelářský balík LibreOffice, nástroj pro práce s elektronickými knihami Calibre a vývojářské nástroje běžně používané na FIT a FEL ČVUT, jejichž studenti představují velkou část návštěvníků knihovny. NTK používá open-source software ve většině své infrastruktury. Primárním systémem na serverech je Red Hat Enterprise Linux.
Od IT pracovníků knihovny máme přislíbený podrobnější článek o nasazení Fedory v knihovně, takže se můžete těšit na detailnější informace.
Autorem obrázku je VitVit a je šířený pod licencí CC-BY-SA 4.0.