Poslední měsíc jsme se stále zaobírali plánovanými vlastnostmi Fedory 17. To, že některé vlastnosti ještě nejsou úplně hotové, zjistili jejich vlastníci až po Alfě. Dožadovali se například změn v balíku comps a takové změny nemají rádi ani Fedora QA, ani release inženýři, protože je značná šance, že se tím něco hodně rozbije.
#806 výjimka pro initskripty iptables a ip6tables
Některé služby jako například iptables používají specifické příkazy – iptables save. Něco takového není v systemd podporované, takže jsme navrhli FPC (Fedora Packaging Committee – výbor pro pravidla balíčkování), ať výjimky pro podobné služby shrnou v návodu. FPC tedy přišlo s následujícím pravidlem: Balíčky, které mají initskript s nějakým nestandardním příkazem (standardní jsou: start, stop, reload, restart, try-restart) musí tento příkaz přepsat na samostatný pomocný skript. Systemd nepodporuje nestandardní příkazy.
#800 výjimka pro JBoss AS 7
Na balení JBossu do rpmek pracuje jen pár lidí, ale stihli udělat velký kus práce. Ze seznamu balíků, které jsou považovány za součást JBossu, mají zabalených už 85 %, takže to vypadá velice nadějně. Jak jim to jde, lze sledovat na stránce: https://fedoraproject.org/wiki/JBossAS7.
#819 mají být IPv6 problémy Alfa blockerem?
Na schůzi, kde se rozhoduje, co je a co není blocker, se někdo zeptal, jestli není na čase přidat fungující IPv6 do seznamu kritérií. Současná Alfa kritéria zmiňují pouze funkční webový prohlížeč, ale IPv6 se zatím nikdo nezabýval. Od Fedory 17 je tedy fungující IPv6 v prohlížeči nutná.
Začali jsme procházet seznam vlastností pro Fedoru 18, takže teď je ten nejlepší čas navrhnout a poslat k posouzení i vaši vlastnost.
#827 RPM 4.10
Rpm má novou verzi a už je v Rawhide!
#824 změny ve skupinách balíčků
Skupiny budou předefinovány v comps, takže každý SIG by si měl projít, jestli jeho skupina ještě existuje a jestli instaluje to, co očekává. Tato změna bude pro uživatele nejvíce viditelná v instalátoru Anaconda.
#830 ARM jako primární architektura
Diskuze o ARMu začala velice živě už na FESCu a vedla k velmi dlouhým e-mailovým vláknům na devel listu. Výhody a nevýhody se probíraly pořád dokola a bylo těžké říct, jestli je tedy Fedora připravená pro přijetí další primární architektury a zrovna téhle, nebo ne. Snad nejčastější argumenty, které padly na devel listu, byly:
+ Fedora na ARM by mohla přilákat nové vývojáře
+ ARM je levný (v porovnání s PC)
+ Fedora na ARMu by časem mohla prorazit i na zařízeních jako tablety a jiné
- build bude trvat mnohem déle
- ne každý vývojář má k dispozici ARM pro testování
- každý ARM je jiný a museli bychom poskytnout háčky pro bootování
ARM byl prozatím odložen, ale v následujících týdnech se pokusíme prodiskutovat, jaká kritéria by měl splňovat.
(autorka Marcela Mašláňová je členkou Fedora Steering Committee)
1 Pingback