Letošní říjen byl nezvykle plodný na rozohněné, Fedorou inspirované diskuse na sociálních sítích a blozích. Pojďme si připomenout, co také zaznělo.

Linus a stará jádra v instalačních obrazech

Linus Torvalds na Google+ ventiloval svoji nespokojenost s tím, že Fedora neaktualizuje instalační obrazy mezi jednotlivými vydáními. Jádro je sice možné aktualizovat po nainstalování systému, ale pokud se se starým jádrem těžko připojuje k síti, může to být komplikované.

Linus: „V tuhle chvíli používají instalační obrazy F19 nějaké prastaré jádro postavené na 3.9. To znamená, že to na většině počítačů možná nabootuje, ale nejsou tam bezdrátová ID pro nové notebooky a podobně, takže je zbytečně složité to rozhodit.“

Několik vývojářů Fedory reagovalo, že vydávání nových instalačních obrazů by znamenalo nutnost zajistit pro ně testování, aby nedocházelo k chybám při instalaci. Na to ovšem Fedora nemá kapacitu.

Linuse to jako argument moc nepřesvědčilo – tvrdil, že když staré obrazy tak jako tak (na některých počítačích kvůli starému jádru) nefungují, tak by bylo lepší zkusit generovat nové i bez testování, když existuje šance, že fungovat budou. Navrhoval například ponechat pro výchozí stahování dostupné původní, otestované obrazy, ale každý měsíc automaticky vygenerovat nový obraz pro síťovou instalaci, nazvat ho např. F19.x a doplnit k němu varování, že jde o aktuálnější verzi.

Dave Airlie se pokusil znovu vysvětlit, že jde zejména o to, že automaticky generované obrazy by ani nemusely nabootovat, takže by byly k ničemu. Je dost možné, že by anaconda nedokázala strávit nové verze balíčků a úplně by vypověděla službu. Rex Dieter poukázal na to, že jsou k dispozici komunitní respiny, které lze stahovat z http://alt.fedoraproject.org/pub/alt/live-respins/

Linus zareagoval tím, že kdyby nové obrazy Fedora aspoň zpřístupnila – i za cenu toho, že možná nebudou funkční – bylo by to lepší, než je nemít vůbec, když ty staré také v některých případech nefungují s hardwarem, který vznikl až po nich.

Povídalo se o tom ještě dlouho, některé návrhy z obou stran byly docela konstruktivní, jiné méně. Podívejte se na celé vlákno.

Mark Shuttleworth a MIR, systemd a spol.

Mark Shuttleworth se ve svém blogu opřel do těch, kdo v jeho očích pošlapávají dobrou pověst projektu MIR – nového display serveru, který by v Ubuntu měl nahradit X.org. Zejména mu vadilo, že, jak to podával, konkurence útočila na projekt Canonicalu jen na základě „politických“ důvodů.

V jediném odstavci, kde také tuto konkurenci tituloval dnes již okřídleným termínem ‚Open Source Tea Party‘, se zvládl obout do systemd a jeho hlavního vývojáře Lennarta Poetteringa i do KDE a také zase po čase oživil používání zkratky NIH.

Poznámka stranou pro neiniciované:

  • Tea Party je americké politické hnutí, které svůj název odvozuje od slavného ‚bostonského pití čaje‘. Toto konzervativní hnutí se netěší dobré pověsti mezi příznivci Demokratické strany, protože bývá spojováno s bigotními názory a postoji. Mark to označení patrně nemyslel jako lichotku...
  • NIH je zkratka pro Not Invented Here, což značí neochotu organizací používat řešení (v případě softwaru jde tedy zejména o kód, aplikace atp.), která nebyla vyvinuta v rámci dané organizace. Důvodem může být snaha nezáviset na ‚cizím‘ kódu, ale v případě open source na podobné aktivity nebývá nahlíženo vždy v dobrém, protože je to vnímáno jako tříštění sil, znovuvynalézání kola atp.

Byl to dobrý flamebait, takže se nejprve ohradil Aaron Seigo z KDE, který prostřednictvím Google+ Marka vyzval na veřejný (diskusní) souboj, a také Martin Gräßlin z KDE, jenž se ve svém blogu pokusil vysvětlit, že jeho rozhodnutí nepřijmout do KDE patche, které by umožnily podporu KDE pro MIR, nebylo politické, ale technické.

Potom se ozval i Lennart, který na Google+ rozebral Markovy výpady, objasnil, proč vzniklo systemd, a postěžoval si, že mu vůbec není jasné, proč si Mark vzal na mušku zrovna jeho. A mezi tím vším poletoval Jono Bacon, komunitní manažer Canonicalu, a snažil se chladit emoce.

V této souvislosti stojí za zmínku i poznámka Linuse Torvaldse, kterou pronesl na LinuxConu v Edinburghu. V průběhu debaty s Dirkem Hohndelem z Intelu mluvil i Linuxu na desktopu: „Přál bych si, aby spolu lidé [v oblasti desktopu] více spolupracovali.“