Zajímáte se o problémy detekované na své pracovní stanici, ale nemůžete se v nepřeberném množství záznamů vyznat? Rádi byste sledovali průběh řešení problému, který vám znepříjemňuje práci, ale nechcete trávit čas prohledáváním různých reportovacích systémů? Máme pro vás snadný způsob, jak všech těchto cílů dosáhnout v podobně nového grafického rozhraní, které vám přehledně, pohodlně a hlavně rychle poskytne právě to, co potřebujete.

gnome-abrt je nová grafická aplikace vytvořená za účelem maximálního uživatelského komfortu při správě problémů detekovaných projektem ABRT. Jak už název napovídá, jedná se o aplikaci určenou pro grafické prostředí GNOME a tomu také odpovídá její grafický design a přístup k uživateli. Aplikace se nesnaží být strohým přehledem detekovaných problémů, ale plnohodnotným grafickým prostředím vstřícným vůči svému uživateli. Při návrhu byl kladen důraz na maximální srozumitelnost zobrazovaných údajů, intuitivní ovládání a přehlednost. Pro dosažení všech zmíněných vlastností je aplikace rozdělena do dvou panelů.

Levý panel, který zabírá minimální prostor, zobrazuje seznam detekovaných problémů s velmi stručnou informací o tom, ve které aplikaci k problému došlo, kdy se problém objevil naposledy a kolikrát byl problém detekován. Seznam problémů poskytuje možnost rychlého filtrování, umožňující snadné zobrazení hledané podmnožiny problémů. Díky tomu jednoduše najdete právě ty problémy, které vás zajímají nejvíce.

Podstatně větší zbývající část obrazovky je věnována zobrazení detailu vybraného problému. Pro rychlejší orientaci dominuje detailu problému nepostradatelná ikona aplikace, která zároveň dodává přehledu onu kýženou uživatelskou přívětivost. V detailu problému jsou dále zobrazeny stručné avšak důležité technické detaily o detekovaném problému a seznam všech známých odkazů na dostupné záznamy o daném problému. Po vyhledání a vybrání zvoleného problému tak můžete jedním kliknutím přejít na stránky věnované jeho řešení a budete tak stále informováni o aktuálním stavu řešení. V kombinaci se zjednodušeným reportováním problémů, které zavedla nová verze projektu ABRT, umožňuje zmiňovaný seznam téměř okamžitě po detekci problému nalézt jeho vhodné řešení.

Pokud máte zájem řešit problémy s padajícími aplikacemi, chcete být stále v obraze a zároveň přinutit vývojáře věnovat pozornost vašim problémům, je nejvyšší čas nainstalovat gnome-abrt a vzít osud „bugů“ do svých rukou. Pro uživatele Fedory 17 a Fedory 18 je aplikace gnome-abrt již dostupná v repozitáři stable. A tak stačí pouze spustit příkaz yum install gnome-abrt a můžete začít.

Závěrem je nutné podotknout, že vývojáři ABRT mají smělé plány, jak dosáhnout ještě snazšího a pro uživatele i vývojáře mnohem méně pracného řešení detekovaných problémů. Nehledě na plány vývojářů je ABRT open-source projektem, a tak každý, kdo má chuť, může přispět svou troškou k dílu. Jakákoliv zpětná vazba se nesmírně cení a každé vylepšení projektu ABRT usnadní práci nepřebernému množství lidí: uživateli počínaje a vývojáři konče.

Domovská stránka projektu ABRT:
https://fedorahosted.org/abrt/wiki

Na tento mailing list můžete posílat nápady:
https://lists.fedorahosted.org/mailman/listinfo/crash-catcher