Nové schůzky s FPL a Fedora Board; Celkové sestavení Rawhide; Fedora Workstation a Firewalld; Co nového v oblasti Fedory 21 pro 64bitový ARM; DNF navrženo pro Fedoru 22 (a uživatelský dotazník); Bonus! RHEL 7 a Fedora.
(Pozn. redakce: seriál původně vycházi na Fedora Magazine a autorem je Matthew Miller.)
Nové schůzky s FPL a Fedora Board
Konalo se první setkání Fedora Project Board od chvíle, kdy jsem se stal Fedora Project Leaderem, a pojali jsme to jako neformální veřejnou debatu. Můžete si přečíst shrnutí nebo celý průběh. Tato setkání se budou konat každé dva týdny. Obyčejně bude připravená agenda založená na tom, co je potřeba rozhodnout, nebo (jak bylo navrženo v diskusi) budou jednotliví zástupci různých částí projektu mluvit o tom, co zrovna dělají. Když však nebude připravený program, necháme volný prostor pro cokoliv, o čem by lidé chtěli mluvit. (Tentokrát šlo zejména o toto: Fedora QA potřebuje vaši pomoc.)
Celkové sestavení Rawhide
Pravidelně provádíme sestavení všech balíků v Rawhide – naší vývojové větvi (mass rebuild). Tím zajistíme, že všechen software používá nejčerstvější kompilátory a sestavovací makra. Jde z větší části o automatizovaný proces, ale občas se nepodaří některý software úspěšně sestavit. Pokud jej správci neaktualizují a nikdo se ho neujme, bude nakonec z distribuce vyřazen. Fedora Release Engineer Dennis Gilmore poslal zprávu o sestavení Fedora 21, včetně odkazu na balíčky, které je nutné opravit. Pokud některé z nich spravujete, dejte je prosím do pořádku. Nebo pokud vás zajímá něco, co se nechce sestavit, zvažte, jestli byste se nechtěli stát správci. (Pokud vás to zajímá, tak standardní procedura, podle které běží tato sestavování, je ve wiki: Mass Rebuild SOP.)
Fedora Workstation a Firewalld
V dubnu probíhala velká diskuse o návrhu vyřadit ve výchozím nastavení z Fedory Workstationfirewall. Hlavním argumentem bylo, že aktuální stav integrace aplikací s firewallovou službou FirewallD není uživatelsky na výši a že bezpečnostní výhody nejsou moc velký přínos v běžné praxi. Jiné lidé nesouhlasili a nakonec se sešli ti, kdo připravují Workstation, s vývojáři FirewallD, aby to vyřešili. Vývojář Bastien Nocera shrnul výsledný plán, který zahrnuje dodatečné automatizované testování, novou firewallovou zónu a přidání podpory pro síťování do ovládacích prvků GNOME pro sdílení.
Co nového v oblasti Fedory 21 pro 64bitový ARM
Přispěvatel do Fedorya ARM hacker Peter Robinson nabídl aktualizované informace o aarch64 (arm64) na Fedoře 21. Stávající podpora pro ARM ve Fedoře je omezená na 32 bitů a zaměřená spíše na levná spotřebitelská zařízení. Nová 64bitová architektura aarch64 slibuje skvělou budoucnost pro nízkonákladové, vysokokapacitní servery s malou spotřebou — „hyperškálovatelná“ datová centra. Peter píše, že práce dobře postupuje, a zbývá zejména portovat podporu pro novější jazyky jako Go a Javascript na straně serveru. Celkově to však „vypadá skvěle“.
DNF navrženo pro Fedoru 22 (a uživatelský dotazník)
DNF je experimentální správce balíčků podobný současnému Yumu. Jde o téměř úplnou náhradu, která slibuje rychlejší řešení závislostí a (zejména) nové, explicitně definované API, které je navržené tak, aby bylo snazší vyvíjet nadstavbové programy jako GUI a pluginy. V lednu vyšel výborný článek v Linux Weekly News o předchozídlouhé diskusi o DNF, a pokud vám tenkrát utekl, doporučuji přečíst. Vývojáři DNF by také rádi věděli, které funkce Yumu vám chybí v DNF, tak jim prosím dejte vědět, na čem vám záleží. Kromě toho bylo navrženo, aby DNF nahradilo Yum, nikoliv v nadcházející Fedoře 21, ale v 22 (možná pod jménem „Yum 4“).
Bonus! RHEL 7 a Fedora
Možná jste postřehli, že vyšla nová verze Red Hat Enterprise Linuxu — RHEL 7. Předchozí Fedora Project Leader Robyn Bergeron napsala skvělý blog o tom, jak Fedora slouží jako upstream pro RHEL, a hlavněo historii některých funkcí v RHEL 7: Fedora, Red Hat, RHEL 7, & Open Source. (Or: How RHEL 7 is literally “Beefy.”)