Fedora Project Leader Robyn Bergeron oznámila odchod z funkce; FUDCon APAC 2014 v Pekingu; Fedora Package Database, verze 2; Pomoc s poznámkami k vydání Fedory 21; CoreOS vs. Project Atomic: Recenze.

(Pozn. redakce: seriál původně vycházi na Fedora Magazine a autorem je Matthew Miller.)

Fedora Project Leader Robyn Bergeron oznámila odchod z funkce

Robyn Bergeron je v roli Fedora Project Leader od počátku roku 2012 a vedla nás během vydání F17, F18, F19 a F20. Nebudu z toho dělat řeč jak na pohřbu, protože ve svém oznámení Robyn slíbila, že bude nadále součástí komunity i poté, co předá štafetu. Přesto však chceme Robyn poděkovat za mnoho skvělých věcí, které za poslední dva roky udělala. To zahrnuje nápad na přetvoření FUDConu na Flock, prosazování cloudu, velkých dat a DevOps jako opravdu důležitých věcí, nejen módních výkřiků, a obecně za to, že je úžasná, ráda pomáhá a je komunitě skutečně oddaná.

FUDCon APAC 2014 v Pekingu

Hlavní plánovací a vývojářskou konferencí Fedory je Flock (letos v Praze), ale po světě se koná i řada „FUDConů“. To je zkratka pro Fedora User and Developer Conference (uživatelská a vývojářská konference Fedory) a také je to trochu hříčka s termínem FUD (Fear, Uncertainty, Doubt – strach, nejistota, pochyby) – jsme proti (con) tomu... No nic, nemusíte se všichni smát najednou.

Každopádně, to důležité je, že se tento víkend konal FUDCon Peking 2014. Program najdete na wiki a další informace v článku z minulého týdne.

Fedora Package Database, verze 2

Ryan Lerch mi tuhle novinku vyfoukl, když napsal zprávu o tom, že byl tento nástroj aktualizován na novou verzi, která se nazývá pkgdb2. (Na odkazované stránce najdete „Version 1.7“, což je proto, že jde o verzi 1.7 přepsané verze, čímž autoři pokračují v bohulibé tradici matoucího verzování softwaru.)

Tento nástroj je zejména pro balíčkáře Fedory, ale hodit se může i jiným přispěvatelům nebo pokročilým uživatelům, protože nabízí snadný způsob, jak zjistit, kdo je odpovědný za software, který vás zajímá. Tady je například (krátký) seznam balíčků, o které se starám já: https://admin.fedoraproject.org/pkgdb/packager/mattdm/.

Pomoc s poznámkami k vydání Fedory 21

Možná jste jeden ze statečných, kteří používají Rawhide – vývojovou větev Fedory – nebo se jinak účastníte testování a vývoje balíčků pro vydání Fedory 21. Pete Travis z Dokumentačního týmu nedávno požádal testery, aby pomohli s přípravou poznámek k vydání sledováním zajímavých věcí, které by měly být zdokumentovány. Poznamenal, že nestačí, když si o nich jen řeknete sami pod fousy – ale je mnoho způsobů, jak pomoci. Ani nemusíte nic psát – jen upozorněte na to, co je potřeba.

CoreOS vs. Project Atomic: Recenze

Major Hayden vydal zajímavý zápisek, ve kterém srovnává CoreOS a Project Atomic z hlediska administrátora systému. Srovnání je vyvážené a férové, ale protože tohle je povídání o Fedoře, vybírám citát, který se přiklání maličko na stranu toho, co máme ve Fedoře:

Existuje šikovné grafické rozhraní nazvané cockpit, které vám nabídne výborný přehled stavu všech připojených serverů. Chybí mu nějaké funkce v oblasti kontejnerů a správy vybavení, ale na aplikaci, která ještě nebyla oficiálně vydána, je to velmi užitečné. Jedna z nejlepších funkcí je možnost otevřít konzoli pro kontejnery přímo ve webovém prohlížeči. Přijde mi to více intuitivní a užitečné než vyspělejší grafická rozhraní pro Docker, např. shipyard.