Přidejte svou grafiku do Fedory; LinuxFest Northwest; Regionální rozpočty Fedory; Plány na testování kvality Fedora.next; Sbírka dockerfiles Fedory.

(Pozn. redakce: seriál původně vycházi na Fedora Magazine a autorem je Matthew Miller.)

 

Přidejte svou grafiku do Fedory

nuancier-f21-150x150Každé vydání Fedory má sbírku neoficiálních tapet, které poskytla komunita Fedory. Člen Fedora Design týmu Sirko Kemter na svém blogu oznámil, že začalo období pro navrhování grafiky pro Fedoru 21. Poslané tapety musí být licencované nějakou svobodnou obsahovou licencí a splňovat určité základní technické a obsahové podmínky. Čas máte do 16. srpna, ale nikdy neškodí začít tvořit brzy.

Jak posílání návrhů, tak hlasování řeší Nuancier, což je webová aplikace právě pro tento účel. Můžete se také podívat na výsledky z minulého roku.

LinuxFest Northwest

15. ročník akce LinuxFest Northwest se konal (jako vždy) v Bellinghamu ve státě Washington. Fedora měla samozřejmě dobré zastoupení. Jeff Sandys napsal krátkou reportáž do blogu a nadpis napovídá, že ještě něco přidá. Za zhlédnutí stojí také výroční zpráva „Linux stojí za prd“ od Bryana Lunduka. Vydržte to do druhé půle – Fedora z toho vyjde docela dobře, navzdory provokativnímu názvu přednášky.

Regionální rozpočty Fedory

Fedora Ambassadors jsou lidé, dobrovolníci, kteří se snaží šířit povědomí o Fedoře a o tom, co společně tvoříme. Často se tak děje organizováním a účastí na různých akcích, což samozřejmě stojí peníze za cestu, ubytování, cetky apod. Jste zvědaví, o kolik se jedná? Jiří Eischmann (člen FAmSCo, hlavního orgánu Fedora Ambassadors) na svém blogu rekapituluje (právě skončený) fiskální rok 2014.

Plány na testování kvality Fedora.next

Tým Quality Assurance spolupracuje s novými pracovními skupinami (Fedora Working Groups) na přípravě plánů pro testování produktů překrásného nového světa Fedory 21 a dále. Na minulé schůzce QA diskutovali Adam Williamson, Ankur Sinha a Mike Ruckman o návrzích dokumentů pro Server, Workstation a Cloud. Adam má v plánu tyto tři dokumenty sjednotit a vymyslet, jak by mělo vypadat testování celku.

Zní to zajímavě? Podívejte se na wiki stránku Join QA nebo, pokud vás přímo zajímá konkrétní oblast, na příslušnou Special Interest Group.

Sbírka dockerfiles Fedory

dockerO Dockeru už jste asi slyšeli – kontejnery se výborně ujaly jako atraktivní alternativa k plné virtualizaci a o Dockeru se v souvislosti s kontejnery mluví asi nejvíce. Poskytuje jednoduchý textový nástroj pro získávání speciálních obrazů a jejich spouštění jako aplikačních kontejnerů. Každý dostane svůj vlastní pohled na systém, ve kterém to vypadá, že nic jiného neběží – proces je izolovaný od zbytku systému.

Dockerovské kontejnery obsahují kompletní běhové prostředí, takže každý obraz je samostatná malá Fedora (nebo, samozřejmě, jiný linuxový systém - CentOS nebo Ubuntu nebo cokoliv chcete). A tyto obrazy jsou vytvořené nad základním obrazem pomocí receptu, kterému se říká dockerfile. (Je to trochu jako spec soubor RPM nebo kickstart skript, pokud vám to něco říká.) Přispěvatel do Fedory Scott Collier spravuje sbírku příkladů pojmenovanou prostě fedora-dockerfiles. Jak říká, minulý týden vyšla nová verze, která obsahuje příklady jako třeba webserver Apache, databázi PostgreSQL a mnoho dalších... dokonce připravenou instalaci WordPressu.

Scott již dříve připravil rychlé instrukce pro sestavování a spouštění obrazů z těchto dockerfiles. Je to opravdu dost jednoduché, což je na tom to pěkné. Jo, a pamatujte, že mluvíme hlavně o serverových aplikacích, ne desktopových (i když i tam se to kolem kontejnerů motá a bude zajímavé sledovat, co z toho vzejde).