Většina komunity Fedory nyní žije v očekávání Fedory 25. Toto ovšem vůbec nebrání přírůstku balíčků. Podívejme se, co poslední měsíc přinesl:

Poběrky

Knihovny

pcaudiolib - Portable C Audio Library
python-asciitree - Draws ASCII trees
google-http-java-client - Google HTTP Client Library for Java
language-detector - Language Detection Library for Java

Ovladače

vulkan - Vulkan loader and validation layers

Nástroje

Siril - Astronomical image (pre-)processing program
pgmodeler - PostgreSQL Database Modeler
pintail - Build web sites from Mallard sources
dvblast - Simple and powerful streaming application
zulucrypt - Qt GUI front end to cryptsetup
tss2 - IBM's TSS 2.0

Koprovka

kakoune

Bílá kronika a paběrek

sunflow
gimp-layer-via-copy-cut
vulkan
hot-tux


pcaudiolib

Po rychlém a bezbolestném review se v databázi balíčků objevila pcaudiolib - přenosná C knihovna pro práci s různými druhy audio zařízení. Dle upstreamu jsou podporovány:

ALSA Linux
OSS POSIX
PulseAudio Linux
QSA QNX
XAudio2 Windows

Ač zbuilděna pro Fedoru 24 a výše, pro

 sudo dnf install pcaudiolib

je zatím potřeba mít zapnuté testovací repositáře.


python-asciitree

Velmi jednoduchá knihovna pro python, která vypisuje do terminálu pole jako stromovou strukturu. Není tak krásná jako staré známé příkazy typu pstree z balíčku psmisc nebo tree , ale je o to flexibilnější.

Oproti pcaudiolib je

 sudo dnf install python-asciitree

zbuilděn pro Fedoru 23 a výše a pro epel7.


google-http-java-client

Po zániku google-code, z iniciativy původní společnosti (Google) forknuto z google-api-java-http-client v květnu 2011 na github. Od té doby pod stálým vývojem, knihovna, která poskytuje nadstavbu nad stařičkým java http api a zároveň přístup k nízkoúrovňovým částem typu URLConnection a podobně.

A ačkoliv na síťovém java api by neměl být problém portovat aplikaci z desktopu na android či obráceně, autoři google-http-java-client garantují plnou podporu desktopu i androidu. Možná jen krásný nadpis zadarmo, ale kdo někdy portoval java aplikaci z desktopu na android ví, že se dá snadno narazit. A proto palec nahoru.

 sudo dnf install google-http-java-client

dostupné pouze pro rawhide.


language-detector

Jednoduchá na použití, ale netriviální implementací knihovna pro rozpoznání jazyka v jakém je text napsán. Repositář je živým a knihovna zvládá slušnou zásobou jazyků s vysokou úspěšností. Je také podporováno přidávání vlastních jazyků.

 sudo dnf install language-detector

dostupné pouze pro F25 a výše, ale build z funguje dobře i na vydaných Fedorách. A protože knihovna má hlavní metodu (i když nemá spouštěč), stojí za pohrání:

# instalace přímo z buildu
sudo dnf install https://kojipkgs.fedoraproject.org//packages/language-detector/0.5/2.fc25/noarch/language-detector-0.5-2.fc25.noarch.rpm 

# rozbalení defaultních jazykových sad do tmp adresáře
unzip /usr/share/java/language-detector.jar  -d /tmp/

# sestavení ultimátní classpath
jars=`find /usr/share/java | grep \\.jar` && cp="" && for x in $jars ; do cp="$cp:"$x; done; cp="$x""$cp";

# pozor, budoucí verze bude mít hlavní metodu jinde 
# com.optimaize.langdetect.cybozu.CommandLineInterface
# i možná jiné umístění základních jazyků
java -cp $cp  com.cybozu.labs.langdetect.CommandLineInterface --detectlang -d /tmp/languages   poberky5.html 

poberky5.html:[DetectedLanguage[cs:0.9999951997348545]] 
java -cp $cp  com.cybozu.labs.langdetect.CommandLineInterface --detectlang -d /tmp/languages   /usr/share/javadoc/java/index.html  

/usr/share/javadoc/java/index.html:[DetectedLanguage[en:0.9999971076263747]] 
java -cp $cp com.cybozu.labs.langdetect.CommandLineInterface --detectlang -d /tmp/languages jvanek.keytab 

jvanek.keytab:[DetectedLanguage[nl:0.28574629425142817], DetectedLanguage[sl:0.14828553038207667], DetectedLanguage[br:0.14285844329801298]]
# I mistr tesař někdy utne:)


vulkan

Přes strašidelný název "Vulkan loader and validation layers" toto není ani vyhynulá rasa (přítele Spoka) ani hora hrozící výbuchem (s pseudonymem Sopka:), ale 3D api nové generace, které se po roce od vydání a po velmi strastiplných review 1308985 a 1379814 konečně dostala do hlavních repositářů.

 sudo dnf install vulkan

od Fedory 23 dále.


Siril

Program na zpracovávání astronomických obrázků. Jedná se o vylepšenou předělávku již nevyvíjeného programu pro Windows IRIS. Pozor, neplést s xmpp/jabber knihovnou iris

Tak, jak je program v upstreamu sice potřebuje nesvobodnou knihovnu ffmpeg2, ale během review byl ozáplatován, aby pracoval se svobodnou starší verzí.

Ačkoliv sám nejsem astronom, program může sloužit i k zpracování obyčejných fotek. Já ho nejraději používám k zarovnávání obrázků před tzv:"bracketing merge" k náhledu nechť poslouží screenshot ze stránek autora:

sudo dnf install siril

od Fedorky 23 přez epel 6 a 7 po rawhide.


pgmodeler

Po review trvajícím plynule déle než tři roky se do hlavních repositářů pgmodeler - nástroj pro modelování databází pro PostgreSQL. Kromě samotného modelování umí nad posgresSQL také administrátorskou činnost, čímž nahradí nástroje jako například squirrel


Ze screenshotu hned po startu je zřejmé, že aplikace není pro úplné začátečníky a chce to alespoň nějaký vhled do entitčně-relačních databází.

sudo dnf install pgmodeler

od Fedorky 23 přes epel 6 a 7 po rawhide.


pintail

Mallard je další z mnoha značkovacích jazyků postavených nad XML. Pintail generuje z dokumentů označených tagy mallardu strom HTML souborů, který je možné jednoduše vzít a nahrát na http server. Jako bonus přidává (volitelné) vyhledávání elastic-searchem.

sudo dnf install pintail

od Fedorky 23 dále


dvblast

Jednoduchá (pokud máte rádi milióny přepínačů v příkazové řádce) streamovací aplikace z jakéhokoliv DVB zařízení. Nicméně pod stálým vývojem a pro zkušeného uživatele asi to nejlepší, co streamování pod linuxem nabízí (za sebou má lidi od VideoLAN, kteří nám darovali VLC Media Player). Bohužel, pro začátečníky je nejlepší dokumentací readme na githubu.

sudo dnf install dvblast

zatím pouze pro rawhide, ale binárky z tohot buildu jedou v pořádku i na Fedoře 24.


zulucrypt

Perfektní a jednoduché gui pro cryptsetup. Program myšlenkově nahrazuje licenčně problémový truecrypt. Umí toho opravdu hodně a pro plnou dokumentaci odkazuji na web.

sudo dnf install zulucrypt

od Fedorky 23 přez epel 7 po rawhide.
Po instalaci vám přibude několik nových programů: zuluCrypt-cli zuluCrypt-gui zuluMount-cli zuluMount-gui zuluSafe. Pro většinu z nich potřebujete pro smysluplnou činnost heslo roota.


tss2

Předem se omlouvám autorovi, neb "tss" byl očislyšný kandidát na paběrek. Ale paběrek se našel lepší a tss2 je na to stejně příliš vážná aplikace. Po rychlém, ale krkolomném
review - několik poznámek ohledně updatu OpenSSL 1.0 na OpenSSL 1.1 v rawhide stojí za přečtení - byl přidán fo F25.

Samotné tss2 je monumentální seskupení programů nad vrstvami skupin ESAPI, SAPI a TCTI. Navíc přichází s několika různými api a ui - programovými i uživatelskými rozhraními. Od cli přes gui po web. Od nástrojů pro prototypování a vzdělávání po debug. Pro znalce TPM dle všeho zlatý řez.

sudo dnf install tss2

od Fedorky 25 dále (dokud ho OpenSSL 1.1 neoddělá).

Koprovka

O obecné práci s kopr repositáři viz první díl koprovky.


Kakoune, editor ve stylu vim

Kakoune je textový editor pro terminál ve stylu vim. Upstream ho zatím neverzuje, a proto se stále nachází v kopr repositářích. I když je tento kopr založen na denních sestaveních, je to software stabilní, a pro nováčky lepší než vim. Posuďte sami: http://kakoune.org/.

Ano, vidíte správně - sponka je tu, a je defaultně zaplá! Ovšem pokud znáte starý vtip "Jak vygenerovat náhodnou sekvenci znaků? Nechte studenta zavřít vim!". Pak možná dáte za vděk částečné smysluplnosti tohoto ascii-artu.

sudo dnf copr enable jkonecny/kakoune
sudo dnf install kakoune
kak

Za tip mnohokrát děkuji Jirkovi Konečnému.

Bílá kronika

Dnes si odpustím kroniku černou, a raději se zpětně ohlédnu jak vypadají dřívější obyvatelé těchto stran. A ... budoucnost vypadá příjemně ... světle!

sunflow

 

 

gimp-layer-via-copy-cut

vulkan

 

 


Poběrek (s listem přání)

Vzpomínáte si na paběrek z předposledního dílu - hot-babe? Balíček, kterému byl zakázán vstup do repositářů kvůli nemravnému obsahu?
Tento balíček byl pozáplatován - jednoduše v něm byly nahrazeny obrázky za mravné. Přesně řečeno: projekt byl naklonován jako hot-tux, a čeká na review: Bug 1385331 - Review Request: hot-tux - Graphical CPU utilization monitoring utility

Na kolik je hot-tux lepší nebo horší ukazatel než hot-babe posuďte sami: