Společnost Canonical včera oznámila, že se do Fedory dostala podpora pro aplikace zabalené ve formátu snapů. Najdete ji pod balíčkem snapd ve všech podporovaných verzích - F24 až F26. Jedná se pouze o podporu instalace a běhu. Pokud chcete vytvořit vlastní snap, musíte stále používat Ubuntu. Stejně tak základní systém pro tvorbu snapů lze stále použít pouze Ubuntu Core. Pokud jste ale pouze uživateli, nemusí vás toto trápit.

Nicméně je potřeba zmínit, že snapy na Fedoře mají stále omezení. Je např. zcela vypnutý sandboxing, který používá AppArmor. Ten však Fedora nepoužívá a místo něj má SELinux, s kterým snapy momentálně nefungují. Na Fedoře 24 také musíte povolit socket snapd před tím, než jej začnete používat: sudo systemctl enable --now snapd.socket

Snapy mají centralizovaný repozitář, o který se stará společnost Canonical. Pokud tedy instalujete snap, instalujete jej přímo z tohoto repozitáře.

Vyhledávání snapů:

$ snap find libreoffice
Name         Version  Developer  Notes  Summary
libreoffice  5.3.2.2  canonical  -      LibreOffice is a powerful office suite including word processing and creation of spreadsheets, slideshows and databases

Instalace (na rozdíl od Flatpaku lze snapy instalovat pouze s právy roota):

# snap install libreoffice

Spuštění aplikace:

$ snap run libreoffice

Popravdě mé první dojmy z používání snapů na Fedoře jsou hodně rozpačité. Prvním problémem je, že se po instalaci nevytvoří zástupce, takže jediný způsob, jak aplikaci spustit, je z příkazové řádky. Jako ukázkovou aplikaci jsem si vybral LibreOffice. Po spuštění mělo problémy s integrací do systému. Nastavení fontů neodpovídalo, nepoužívalo to výchozí dialog pro otevření souborů, ignorovalo to lokalizaci, takže místo češtiny jsem měl rozhraní v angličtině. Největší překvapení na mě ale čekalo, když jsem LibreOffice zavřel a zkusil jej spustit podruhé. Už jsem jej prostě nenastartoval a skončil jsem s chybovou hláškou o chybějících souborech. Ani přeinstalace nepomohla.

Se startem jsme měl problémy u i jiných snapů. Mohlo by to být tím, že je vypnutý AppArmor. Ten totiž nezajišťuje izolaci snapů jen z důvodů bezpečnosti, ale také skrývá systémové soubory, které by aplikace ve snapu neměla vidět, aby je nezačala používat jako závislost.

Už jste snapy na Fedoře zkoušeli? Jaké zkušenosti s nimi máte vy?