I když se dnes přehrávání videa čím dál více přesouvá do specializovaných zařízení, jakými jsou třeba chytré televize, a rozmáhají se streamovací služby, jedná se stále o jednu z nejčastějších aktivit, které uživatelé na osobních počítačích provádí. Pojďme se podívat na to, jaká softwarová výbava je k přehrávání dostupná uživatelům Fedory.

GNOME Videos

Tento přehrávač byl dlouho znám pod názvem Totem. Fedora Workstation je výchozím přehrávačem. Je založený na multimediálním frameworku GStreamer, který má tu výhodu, že je modularizovaný, takže jej lze používat také jen s kodeky, které nejsou chráněné patenty, a ty patentově chráněné lze jednoduše doinstalovat v podobě pluginů.

Videos je spíše základním přehrávačem s pár pokročilejšími funkcemi jako například stahování titulků. Umí ale také vyhledávat a přehrávat videa z online zdrojů, především Youtube. Vaše lokální videa může ukazovat také jako sbírku a umožňuje vám je organizovat. Velmi dobře zapadá do prostředí GNOME. Mezi jeho negativa patří absence některých pokročilých funkcí (např. volba délky přeskakování), oproti jiným přehrávačům problémy s výkonem na slabších počítačích a také notoricky známý problém rozsynchronizování obrazu a titulků při přeskakování videem.

GNOME Videos

VLC

Je asi nejpopulárnějším přehrávačem mezi linuxovými uživateli a možná nejpopulárnější vůbec. Popularitu si přehrávač VLC získal především tím, že už v sobě obsahuje všechny možné kodeky, takže bez nutnosti cokoliv dalšího doinstalovávat přehraje téměř všechno. Je to ale také důvod, proč VLC není v repozitářích Fedory, která patentově chráněný software distribuovat nemůže. VLC najdete v repozitářích RPM Fusion.

Obsahuje řadu pokročilých funkcí jako třeba streamování po síti. Jeho momentální nevýhodou pro uživatele Fedora Workstation je špatný běh na Waylandu. Přesto se snaží běžet na Waylandu nativně a kvůli tomu prakticky nefunguje. Martin Bříza nedávno přispěl patchem, aby se VLC dočasně spouštěl pod XWaylandem, dokud nebude Wayland pořádně podporovat. Do té doby, než tato oprava přistane v některé z aktualizací, je lepší buď používat X11 nebo se VLC na Fedoře vyhnout.

VLC

GNOME MPV

Jedná se o grafickou nadstavbu nad přehrávačem MPV, který je forkem a dnes už víceméně následovníkem mplayer2, který zase vznikl z legendárního Mplayeru. GNOME MPV je také de facto následovníkem přehrávače GNOME Mplayer, který se již nevyvíjí. Má prakticky identické rozhraní a jako jediná z nadstaveb MPlayeru a jeho forků se řídí GNOME 3 HIG a zapadá pěkně do prostředí GNOME.

GNOME MPV má relativně jednoduché rozhraní a nastavení nepřetéká volbami, ale umožňuje vám nahrávat konfigurační soubory pro MPV a rozšiřovat funkcionalitu skripty napsanými v jazyce Lua, takže je relativně dost upravovatelný. Stejně jako VLC nemůže být z patentových důvodů v repozitářích Fedory. Nenaleznete jej ani v RPM Fusion. Můžete jej ale jednoduše nainstalovat v podobě flatpaku z Flathubu.

GNOME MPV

MPV

Přímo MPV má také své grafické rozhraní. A to velmi minimalistické. Můžete ovládat přehrávání videa, ale to je vše, co v rozhraní uděláte. Vše ostatní musíte dělat přes konfigurační soubory MPV. Naleznete jej v repozitáři RPM Fusion.

MPV

SMPlayer

SMPlayer je dlouhodobě nejpopulárnější grafickou nadstavbou nad MPlayerem. Je napsaný v Qt a nabízí tak rozsáhlé množství funkcí a voleb, že se může směle měřit s VLC. Za nevýhodu považuji vzhled rozhraní, které na mě působí tak trochu "kolotočářsky", ale i to se dá značné míry upravit. SMplayer naleznete v repozitářích RPM Fusion.

SMPlayer

MPlayer

Samotný MPlayer nabízí grafickou nadstavbu, která se jmenuje mplayer-gui. Od ostatních přehrávačů se odlišuje osobitým retro stylem přehrávačů přelomu tisíciletí. Ne, že by to byl záměr. Rozhraní se prostě za posledních 15 let nezměnilo. Bohužel má problémy na Waylandu, takže pokud si chcete vychutnat rozhraní z dob ICQ a DC++, musíme používat X11.

Mplayer

KPlayer

Je další z nadstaveb nad MPlayerem. KPlayer je napsán v Qt a používá technologie z KDE 4. Poslední verze vyšla naposledy v roce 2008 a od té doby se nevyvíjí. Pořád je ale plně funkční a naleznete ho v RPM Fusion.

Kplayer

KMPlayer

Podle názvu by se mohlo zdát, že se jedná o další nadstavbu nad MPlayerem, ale KMPlayer se od ostatních odlišuje tím, že umí běžet nad různými backendy. Kromě Mplayeru podporuje také GStreamer (skrze Phonon) a Xine, které bylo svého času velmi populární multimediální framework (tento backend ale KMPlayer pro Fedoru použít neumí). Stejně jako KPlayer je napsaný v Qt a používá technologie z KDE 4. Na rozdíl od ostatních přehrávačů naleznete KMplayer přímo v repozitářích Fedory.

KMPlayer

Dragon Player

Dragon Player možná znáte pod jeho původním názvem Codeine. Je napsaný v Qt 5 a vyvíjený v rámci projektu KDE. Používá skrze Phonon multimediální framework GStreamer. Jedná se o velmi jednoduchý přehrávač, který má jen pár základních možností nastavení a soustředí se na jednoduchost. Naleznete jej přímo v repozitářích Fedory.

Dragon Player

Kaffeine

Pokud chcete přehrávač z dílny KDE a Dragon Player vám přijde moc jednoduchý, zkuste tradiční Kaffeine. Jako výchozí backend používá libVLC, ale měl by být schopný pracovat také s GStreamerem. Kaffeine je množstvím funkcí a možnostmi nastavení tak někde mezi pokročilými přehrávači. Čím se odlišuje od ostatních, je zabudovaná podpora pro příjem digitální televize včetně možnosti kanály ladit, nejen se spoléhat na importovaná data o dostupných stanicích. Kaffeine naleznete v RPM Fusion.

Kaffeine

GXine

GXine je oficiálním grafickým rozhraním pro multimediální framework Xine. Ten největší popularitu zažil v minulém desetiletí a postupně byl nahrazený GStreamerem. Stále se ale vyvíjí. Grafické rozhraní je napsané v GTK 2. Pokud je přepnete do módu pro experty, nabízí celou řadu nastavení. Naleznete jej v repozitáři RPM Fusion.

Gxine

Xplayer

Totem před několika lety prošel redesignem, aby odpovídal GNOME 3 HIG a v rámci toho se přejmenoval na GNOME Videos. Měli jste raději starý dobrý Totem? Tak přesně pro vás je tu Xplayer, který vznikl jako fork Totemu a vyvíjí se v rámci X-Apps, což je projekt, který vznikl kolem vývojářů Linux Mintu a má za cíl vyvíjet aplikace s tradičním rozhraním pro prostředí Cinnamon, MATE a Xfce. Xplayer má téměř identické vlastnosti jako GNOME Videos, jen v původním rozhraní. Chybí nicméně některé věci, které do Videos přibyly až po forku, např. organizace sbírky videí nebo přehrávání videí z online zdrojů. Xplayer naleznete přímo v repozitářích Fedory.

Xplayer

Parole

Parole je přehrávač napsaný v GTK 3 a využívající GStreamer. Vyvíjí se v projektu Xfce, pro které je také primárně určený. Jedná se o velmi jednoduchý a nenáročný přehrávač. Bohužel má podobný problém jako VLC. Snaží se běžet nativně na Waylandu, ale neumí to. Na rozdíl od VLC ale ani nenastartuje a rovnou spadne. Chcete-li ho používat, musíme běžet na X11 nebo jej ručně pouštět na XWaylandu. Parole je přímo v repozitářích Fedory.

Parole

Snappy

Snappy Player vznikl v rámci GNOME spíše jako takový experiment a není příliš známý mezi širším publikem. Jedná se naprosto minimalistický přehrávač, který používá GStreamer a rozhraní má napsané v Clutteru. Video začnete přehrávat přetažením souboru do okna přehrávače. Nic víc kromě pauzování a posouvání neumí. Dnes už není aktivně vyvíjený a také neumí běžet na Waylandu. Takže platí to samé, co u Parole a VLC: buď musíte běžet na X11 nebo jej ručně spouštět na XWaylandu.

Snappy

Audience

Jedná se o přehrávač, který se vyvíjí primárně pro prostředí Pantheon. Je napsaný v GTK 3 a používá GStreamer. Patří mezi ty minimalistické. Kromě prvků pro ovládání přehrávání má velmi jednoduché nastavení titulků a to je vše. Podobně jako GNOME Videos dokáže lokální videa vyhledat a zobrazit jako sbírku, ale neumí je organizovat. Naleznete jej přímo v repozitářích Fedory.

Výčet přehrávačů není kompletní. Ve Fedoře můžete na přehrávání videa používat také třeba Kodi nebo MythTV. Nejedná se ale čisté přehrávače videa, ale o celá multimediální centra. Existuje také přehrávač Banshee, který je známý spíše jako hudební přehrávač, ale zvládne i videa. Do seznamu jsem jej ale nezařadil, protože už se několik let nevyvíjí a v nejnovější Fedoře je kvůli pádům nepoužitelný.

Jaký přehrávač používáte nejraději vy? Vynechali jsme nějaký? Podělte se s námi v komentářích.

Jaký přehrávač videa ve Fedoře používáte nejraději?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...