Opera byla léta populárním prohlížečem mezi uživateli Linuxu. Jenže před rokem a půl společnost Opera Software oznámila, že uvede zcela nový prohlížeč, který již nebude postavený na vlastním vykreslovacím jádru Presto, ale na WebKitu. Nová Opera byla však po mnoho měsíců k dispozici pouze pro Windows a OS X. Až nyní byla oficiálně vydaná i verze pro Linux. Co může nabídnout a jak funguje ve Fedoře?
Před rokem jsem psal o tom, jak to s Operou pro Linux nevypadá vůbec růžově. Společnost Opera Software, která za prohlížečem stojí, ale očividně přehodnotila svůj přístup a v průběhu roku se verze Opery pro Linux objevila. Přesněji objevila se verze pro Ubuntu, protože byl k dispozici pouze deb balíček a měl natvrdo nastavené téma výchozího prostředí Ubuntu včetně zavíracího tlačítka nalevo.
Kde ji získat
Na začátku prosince vydala Opera linuxovou verzi oficiálně. Stále je oficiálně nabízen ke stažení pouze deb balíček, ale ke stažení je k dispozici také tar. Z něj se mi ale ve Fedoře Operu spustit bez dodatečných úprav nepovedlo. Stěžovala si na chybějící libcrypto.so.1.0.0. Nicméně s novou Operou přichází také zajímavá licence. Ta totiž umožňuje šířit Operu v repozitářích pro linuxové distribuce (ať už oficiálních nebo neoficiálních). Nová Opera je také na rozdíl od té původní částečně open source kvůli tomu, že staví na vykreslovacím jádru Blink.
Díky této licenční politice se tak Opera začala objevovat v různých linuxových repozitářích. Jedním z prvních byly také repozitáře Russian Fedora, které slouží pro Fedora Russian Remix. Bez problémů je lze ale používat i ve standardní Fedoře. Svým obsahem kopírují RPM Fusion, ale díky mnohem živější komunitě nabízí více softwaru a v novějších verzích. Na rozdíl do RPM Fusion používají moderní buildovací nástroje, které se shodují s tím, co se používá ve Fedoře. Z tohoto důvodu lze tyto repozitáře doporučit nejen k instalaci Opery, ale také jako kompletní náhradu za RPM Fusion.
Jak ji nainstalovat
Stejně jako RPM Fusion i RF repozitáře nabízejí balíčky, které za vás repozitáře do systému přidají: free, nonfree (pro 64 bitový systém). Pokud si ale kvůli instalaci Opery nechcete přidávat celé repozitáře, můžete zamířit do jejich buildovacího systému, vyhledat si nejnovější balíček, stáhnout si jej a nainstalovat. V tomto případě ale budete muset myslet na aktualizace sami. Balíček pro Fedoru je víceméně jen překonvertovaný deb balíček a funguje spolehlivě. Pravděpodobně podle skriptu Ruarí Ødegaarda, šéfa vývojářů linuxové verze, který ho dal na svém blogu k dispozici včetně návodu na převod.
Poznámka: kromě stabilní verze Opery, která je momentálně ve verzi 26, je k dispozici také Beta (27) a Developer (28).
Jak funguje a co nabízí
Musím říct, že jsem byl integrací Opery do systému příjemně překvapený. Velmi pěkně do GNOME zapadne, dokonce nabízí akce v jumplistu. Na rozdíl od výchozího Firefoxu dokáže v maximalizovaném stavu skrývat lištu s titulkem okna. V minimalizaci počtu vertikálních pixelů, které zabírá rozhraní prohlížeče, ji překonává pouze Epiphany.
Jednou z velkých výhod staré Opery bylo bezkonkurenčně nejméně náročné vykreslovací jádro Presto, které z ní dělalo jediný použitelný prohlížeč na počítačích s méně než 1 GB paměti. Tato výhoda je bohužel tatam. "Díky" Blinku je dnes Opera paměťovou náročností na úrovni Chrome a překonává tak i Firefox. Pryč je taky velké množství možností nastavení a funkcí, které taky Operu dlouhá léta odlišovalo od konkurence. Nejvíce asi zamrzí absence Opera Link, která synchronizuje nastavení, záložky a hesla mezi prohlížeči na různých počítačích či mobilech. Chybí také poštovní a RSS klient, který byl oddělen do samostatné aplikace, která ale podle zástupců Opera Software s největší pravděpodobností pro Linux k dispozici nebude. Není a nebude také 32bitová verze pro Linux. To ale vzhledem k čím dál větší převaze 64bitových systémů nepovažuju za zásadní problém.
Mezi pozitivní zjištění patří, že si Opera zachovala bezkonkurenční úvodní obrazovku Speed Dial a gesta myší, také designově se mi líbí více než největší konkurence - Firefox a Chrome. Podle tvůrců má také mezi prohlížeči na Linuxu zdaleka nejlepší podporu HiDPI. To je ale něco, co jsem nemohl vyzkoušet. Pozitivní také je, že linuxová verze se nijak funkčně neliší od verzí pro Windows a OS X.
Stojí teda Opera za zkoušku? Já asi i nadále zůstanu u Firefoxu především díky skvělému Firefox Sync a lepší mobilní verzi. Kdybych ale chtěl používat prohlížeč s vykreslovacím jádrem Blink, dal bych Opeře přednost před Chrome. Nabízí s Chrome prakticky 100% kompatibilitu (včetně rozšíření), ale k tomu lepší design a funkce jako Speed Dial nebo Turbo a lepší podporu HiDPI.
Jestli vás linuxová verze Opery zajímá více, podívejte se na FAQ.
22. 12. 2014 at 17:30
Používám pár dní fedoru 21 a přidal jsem si repozitáře pro Fedora Russian Remix a z nich opera-stable. Jen tak pro zajímavost jsem ji zkusil a mám problém s flashem na této stránce http://mesto.budweb.cz/pocasi.asp. Ve firefoxu stránka funguje správně, v opeře. Řešit proč tomu tak je nebudu, stejně bych zůstal u firefoxu protože je výchozím prohlížečem ve fedoře, ale jen jsem se zde v komentářích podělit o svojí zkušenost s operou.
22. 12. 2014 at 17:47
Pro Operu je potřeba ručně zkopírovat flashplayer plugin do adresáře /usr/lib/opera/plugins.
25. 12. 2014 at 09:49
Díky za informaci- nemá to ale být do adresáře /usr/lib64/opera-stable/plugins/ ?
Aresář /usr/lib/opera/ tam totiž nemám.
29. 12. 2014 at 15:08
Ano, má. Mnou uváděný adresář platí pro starou Operu.
Díky za opravu.
29. 12. 2014 at 21:27
Můžeš tu instalaci flashplayeru trochu upřesnit ja tam totiž adresář plugins nemám.
30. 12. 2014 at 00:02
Cesta by měla být jen /usr/lib64/opera-stable/. Nicméně to vypadá, že Opera již nepodporuje standardní Flash Player plugin, ale je potřeba Pepper Flash, který spravuje Google pro Chromium. Návod, jak ho dostat, jsem našel zde: https://www.bfccomputing.com/using-pepper-flashplayer-on-fedora/
31. 12. 2014 at 21:50
Tak ten Pepper Flash Plugin je také zabalený v těch repozitářích Russian Fedora. Balíček se jmenuje chromium-pepper-flash.
1. 1. 2015 at 11:39
Díky moc. Funguje to bez problémů.
22. 12. 2014 at 21:09
Na druhou stranu úplnou alternativou k RPM Fusion Russian Fedora není, některé významné balíky chybí (pro mě je např. klíčové VLC).
29. 12. 2014 at 15:10
Ano, kompletní náhrada to opravdu zatím není. Autoři zatím doporučují repozitáře používat společně s RPM Fusion. Cíl je ale RPM Fusion kompletně nahradit, protože RPM Fusion technologicky opravdu stojí a jeho správci s tím nechtějí nic dělat.
4. 1. 2015 at 23:58
Rozumím, mě právě ta alternativa za RPMFusion docela zajímá/láká. Mám tam pár docela významných funkčních problémů (bugy jsem hlásil, zatím bez reakce).
29. 12. 2014 at 13:13
Díky za tip. Už mám nainstalované. Chrome v poslední době blbne a firefox je pomalý.
15. 1. 2015 at 14:51
Umí Opera převzít proxy z prostředí ?
Viděl jsem tam jen volbu manuálně nebo automaticky. A protože notebook používám jak v korporaci tak doma, tak to řeším jen v nastavení GS.